W tym czasie stopniowo rozwijają się przede wszystkim funkcje ochronne skóry. Znajdujący się na powierzchni naskórka płaszcz hydrolipidowy stanowi podstawową barierę ochronną skóry przed niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych, drobnoustrojami oraz wysuszeniem. Ze względu na to, że jest on słabiej rozwinięty niż u dorosłych, należy chronić skórę małych dzieci przed wszystkimi czynnikami, które mogłyby naruszyć jej warstwę ochronną lub zaburzyć jej prawidłowy rozwój.
PIERWSZA KOSMETYCZKA MALUSZKA
Oprócz wózka, ubranek, artykułów higienicznych i wielu innych akcesoriów do pielęgnacji i karmienia niezbędne będą także kosmetyki odpowiednie do pielęgnacji skóry dzieci już od pierwszych chwil po urodzeniu.
Warto, aby na Twojej liście znalazły się między innymi:
olejek do codziennej kąpieli, który łagodnie oczyszcza skórę dziecka, nie pieni się, nie powoduje uczucia ściągnięcia, zawiera emolienty, które wspomagają odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry, zabezpieczając przed nadmierną utratą wody z naskórka
żel do kąpieli i szampon, który delikatnie myje skórę i włosy, nie narusza warstwy ochronnej skóry, kompensuje wysuszające działanie wody
balsam/mleczko do ciała, które pomaga nawilżyć skórę, przywraca skórze naturalną równowagę hydrolipidową, zmniejszając jej podatność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, łagodzi podrażnienia, zmiękcza naskórek, zmniejsza nieprzyjemne uczucie napięcia skóry, idealne do masażu, aby zapewnić maluchowi relaks i dobre samopoczucie
maść/krem na odparzenia, który chroni skórę przed podrażnieniami i odparzeniem okolic podpieluszkowych oraz koi i regeneruje naskórek
krem do twarzy i ciała (ręce, łokcie, kolana), który dba o skórę w ciągu dnia, wzmacnia funkcje barierowe naskórka, chroni skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych (wiatr, niska temperatura, suche powietrze), skutecznie nawilża, łagodzi objawy suchości
krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem to podstawa ochrony skóry przed działaniem promieni słonecznych. Skóra małych dzieci, szczególnie niemowląt, wytwarza mniej melaniny – barwnika odpowiedzialnego za naturalną ochronę przed promieniami UV. Stąd też są one narażone na poparzenia słoneczne w o wiele większym stopniu niż dorośli. Dzieci do 3 roku życia powinny unikać ekspozycji na promieniowanie UV.
SUBSTANCJE AKTYWNE HIPOALERGICZNEJ PIELĘGNACJI DLA DZIECI
MLECZKO CHUFA
Otrzymywane z migdałów ziemnych Cyperus esculentus tuber. Jest bogate w składniki odżywcze – cukry, białka i kwasy tłuszczowe. Zawiera także witaminy C i E. Mleczko chufa nie zawiera glutenu i laktozy. Działa ochronnie i nawilżająco na skórę. Wspomaga funkcje bariery hydrolipidowej naskórka. Koi podrażnienia i łagodzi zaczerwienienia.
INULINA
Polisacharyd należący do związków chemicznych zwanych cukrami. Inulina stosowana w produktach Ziaja otrzymywana jest z korzenia cykorii lub ze skórek jabłek. Jest określana jako prebiotyk stąd bierze się jej działanie równoważące florę bakteryjną. Inulina ma właściwości osłonowe. Skutecznie zapobiega podrażnieniom. Jest surowcem w pełni naturalnym, biodegradowalnym. W produktach myjących poprawia lepkość i pianotwórczość.
GLICERYNA ROŚLINNA
Substancja o działaniu nawilżającym, chroniąca skórę przed nadmierną utratą wody.
OLEJ SŁONECZNIKOWY
Jest bogatym źródłem witaminy E oraz kwasów tłuszczowych, głównie linolowego typu omega-6. Dostarcza niezbędnych składników, które odtwarzają i regenerują naturalną barierę ochronną skóry. Wyraźnie poprawia elastyczność i miękkość skóry, dając równocześnie delikatny efekt natłuszczenia. Chroni i łagodzi podrażnienia skóry, szczególnie w miejscach skłonnych do nieprawidłowego rogowacenia naskórka, nadmiernie szorstkich i wrażliwych na działanie czynników środowiska.
OLEJ CANOLA
Naturalny, roślinny eko-emolient. Jest olejem pochodzącym z nasion rośliny Brassica napus lub Brassica campestris. Ze względu na wysoką zawartość tokoferoli (witaminy E) oraz fitosteroli posiada właściwości łagodzące. Zapobiega transepidermalnej utracie wody z naskórka, nawilża naskórek i głębsze warstwy skóry. Idealny do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci.
TRÓJGLICERYDY Z OLEJU KUKURYDZIANEGO
Trójglicerydy kwasów: linolowego, oleinowego i palmitynowego otrzymywane z oleju kukurydzianego. Zapewniają skórze łagodną aktywność, zmniejszają zaczerwienienia i podrażnienia naskórka. Działają kojąco na wrażliwą skórę dzieci.
OLEJ JOJOBA
Płynny wosk otrzymywany z nasion rośliny Simmondsia chinensis, wiecznie zielonego krzewu z Ameryki Środkowej. Zawiera estry długołańcuchowych kwasów tłuszczowych i alkoholi, a także znaczne ilości tokoferoli (witaminy E) oraz skwalen. Działa odżywczo na barierę ochronną naskórka, zapobiegając wysuszeniu skóry. Delikatny dla skóry dzieci.
CERAMIDY 1,3,6II, FITOSFINGOZYNA, CHOLESTEROL
Skoncentrowana formulacja substancji budulcowych, które naturalnie występują w skórze. Wzmacnia barierę lipidową warstwy rogowej naskórka, regeneruje, łagodzi. Zapobiega nadmiernej utracie wody.
MASŁO SHEA (KARITE)
Botaniczne, naturalne masło shea – eko-emolient. Pozyskiwane z owoców masłosza Butyrospermum Parkii. Bogate w naturalne tokoferole (witaminę E), trójglicerydy, sterole oraz kwasy tłuszczowe: palmitynowy, stearynowy, oleinowy i linolowy. Doskonale natłuszcza i nawilża skórę. Regeneruje oraz chroni przed uszkodzeniami cement międzykomórkowy warstwy rogowej naskórka. Zawiera alkohole triterpenowe, które są naturalnym filtrem UV, ponieważ wykazują zdolność pochłaniania promieni słonecznych.
LANOLINA
Doskonały emolient, zmiękczacz, natłuszczacz i substancja ochronna. Doskonale wchłania się przez skórę, uzupełnia jej barierę lipidową i hamuje utratę wody, dzięki czemu działa zmiękczająco i nawilżająco. Poprawia również gładkość i zmniejsza szorstkość skóry. Skutecznie łagodzi podrażnienia. Przebadany klinicznie. Idealny dla wrażliwej skóry dzieci.
WSKAZÓWKI
W pierwszych miesiącach życia dziecka nie ma konieczności codziennych kąpieli, zbyt częste (częściej niż raz na dobę) mycie może znacznie wysuszać delikatną skórę.
Do mycia nie zaleca się stosowania gąbek i myjek ze względów higienicznych.
Temperatura wody podczas kąpieli nie powinna być zbyt wysoka, najlepiej aby wahała się w granicach 35-37°C.
Najlepiej unikać czynników, które mogą zwiększać potliwość i podrażniać skórę dziecka tj. stosowania syntetycznych, nieprzewiewnych i za ciasnych ubranek oraz wełnianych tkanin, które drażnią skórę powodując uczucie drapania.
Należy również pamiętać, że pielęgnacja skóry dzieci, u których w rodzinie występuje atopia czy skłonność do alergii, wymaga specjalistycznego podejścia.
Ochrona przeciwsłoneczna – należy o niej pamiętać każdego słonecznego dnia, a szczególnie w czasie lata. U najmłodszych dzieci, do 3 roku życia, zaleca się stosowanie kremów SPF 30, 50, 50+ z wysoką lub bardzo wysoką ochroną przed promieniowaniem UVA i UVB oraz unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia. W celu utrzymania właściwej ochrony skóry kremy przeciwsłoneczne nakładamy 15-20 minut przed wyjściem, natomiast w trakcie dłuższego przebywania na słońcu, zwłaszcza po kąpieli czy wytarciu ręcznikiem, aplikację kremu powtarzamy. Oprócz stosowania kremów ochronnych należy zadbać o bezpieczeństwo skóry dziecka stosując ubrania ochronne, nakrycie głowy oraz kryte obuwie.