W szczycie sezonu grypowego w Polsce w ciągu tygodnia odnotowywano nawet 50 tysięcy przypadków zachorowań. Gwałtowny wzrost zakażeń sprawił, że czas oczekiwania na wizytę w tradycyjnych placówkach medycznych znacznie się wydłużył. W większych miastach jak Warszawa, Kraków, czy Gdańsk na konsultacje u lekarza pierwszego kontaktu trzeba było czekać nawet kilka dni. Sprawiło to, że część pacjentów zdecydowała się na skorzystanie z usługi medycznej online.
Rośnie liczba e-recept i zwolnień lekarskich online
Właściciele Radamed ujawniają, że w okresie od listopada 2024 do lutego 2025 roku liczba e-recept wystawionych za pośrednictwem ich platformy telemedycznej wzrosła o blisko 51,5 proc. w porównaniu do listopada 2024 roku., a liczba zwolnień lekarskich zwiększyła się o ponad 17 proc.
– W tradycyjnym systemie pacjent musi czekać na wizytę u lekarza rodzinnego nawet kilka dni, co opóźnia leczenie i może wydłużać czas choroby. Dzięki telemedycynie pacjenci mogą skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu niemalże natychmiastowo. Średni czas oczekiwania na wizytę między 9:00-21:00 w lutym wyniósł u nas 12 minut i 33 sekundy. Konsultacja online pozwala na szybsze wdrożenie terapii, co ogranicza ryzyko powikłań i może zmniejszyć liczbę dni spędzonych na zwolnieniu lekarskim – mówi Maciej Mazurek, założyciel Radamed.
Czas na wagę zdrowia
Cyfrowe rozwiązania niewątpliwie ułatwiają szybkie rozpoczęcie leczenia, co w przypadku grypy może okazać się wyjątkowo istotne. Warto pamiętać, że przeciwko wirusowi wywołującemu tę chorobę istnieją skuteczne leki – dostępne na receptę. Nie tylko pomagają łagodzić objawy choroby, ale przede wszystkim zmniejszać ryzyko powikłań i ograniczyć ryzyko hospitalizacji. Aby leczenie było skuteczne należy rozpocząć je jak najszybciej w ciągu pierwszych dwóch dni od wystąpienia objawów.
Obok szybkiego czasu realizacji usługi, inną zaletą telemedycyny jest możliwość skorzystania z niej bez wychodzenia z domu. To z kolei może przełożyć się na skuteczne zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusów. Leki na receptę przeciwko grypie można zastosować również po bliskim kontakcie z osobą zakażoną. W tym wypadku także liczy się czas podania. Możliwość odbycia szybkiej konsultacji online w przypadku osoby, która nie wykazuje jeszcze objawów zakażenia, niweluje konieczność dalszej ekspozycji na wirusy w poczekalni przychodni.
– Telemedycyna pozwala skutecznie rozładować obciążenie tradycyjnej służby zdrowia, jednocześnie dając pacjentom komfort i bezpieczeństwo – dodaje Maciej Mazurek.
Bezpieczeństwo i zaufanie kluczowe w telemedycynie
Telemedycyna, choć wygodna i skuteczna, wymaga zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa. Kluczowe są procedury weryfikacji pacjenta, zwłaszcza w kontekście e-recept i e-zwolnień. Lekarz musi potwierdzić tożsamość rozmówcy, by zapobiec nadużyciom, a przed wystawieniem dokumentów przeprowadzić dokładny wywiad medyczny i analizę historii choroby.
Rzetelne platformy telemedyczne dbają o pełną dokumentację medyczną, zgodność z przepisami oraz ochronę danych pacjentów zgodnie z RODO. Wybierając usługodawcę, warto sprawdzić, czy przestrzega on najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa i jakości usług.
– Nasza platforma stawia na rzetelnie przeprowadzanie konsultacji z zachowaniem najwyższych standardów i dobrych praktyk, a także wspiera częste kontrole ZUS w zakresie e-zwolnień oraz współpracę z Rzecznikiem Praw Pacjenta, aby zapewnić bezpieczeństwo i najlepszą jakość usług – tłumaczy Maciej Mazurek i dodaje – Zdrowie pacjentów pozostaje naszym priorytetem.