Urządzanie dziecięcego pokoju – 5 rad jak stworzyć sypialnię marzeń

Projektowanie pokoju dla pociech może być świetną zabawą – to szansa na spełnienie własnych, dziecięcych marzeń. Jednocześnie jest to bardzo wymagające zadanie, a jego efektem powinna być funkcjonalna, przemyślana przestrzeń, która posłuży najmłodszym na lata. Jak najlepiej urządzić pokój dla maluchów?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Chcąc zapewnić dzieciakom pokój, który naprawdę pokochają często dajemy namówić się na ich aktualne fantazje i upodobania – od ulubionych kolorów po motywy związane z postaciami z kreskówek i sportowymi drużynami. Choć bardzo ważne jest uwzględnienie potrzeb pociech, ich gusta zmieniają się w zaskakującym tempie, a mało kto ma ochotę na remont pomieszczenia wraz z każdą nowoodkrytą pasją. Jak urządzić pokój marzeń i nie zwariować?

Postaw na odpowiednie materiały
Każdy rodzic wie, że w dzieciach drzemią pokłady kreatywności, które często znajdują swoje ujście na każdej dostępnej powierzchni – zarówno blokach rysunkowych, jak i ścianach czy tkaninach.

Projektując przestrzeń dla pociechy warto uwzględnić materiały odporne na brud lub takie, które łatwo będzie sprzątnąć. W dziecięcych pokojach doskonale sprawdzą się farby hydrofobowe, o podwyższonej odporności na działanie wody. Takie ściany spokojnie umyjemy z pomocą wody, bez obaw, że pozostawimy smugi lub wytrzemy kolor. Ta sama zasada dotyczy też tkanin – świetnym rozwiązaniem są tapicerki, które możemy łatwo wyczyścić. – radzi Ida Mikołajska, architektka, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio.

Wydziel strefy
Bardzo często pomieszczenia w naszych domach posiadają więcej niż jedną funkcję. Granice kuchni i jadalni zacierają się między sobą, a salon służy czasem za gabinet. To jednak nic w porównaniu z dziecięcym pokojem, który musi odpowiadać na wiele potrzeb – być sypialnią, bawialnią i miejscem przystosowanym do nauki. Dbając o prawidłowy rozwój najmłodszych musimy postarać się, aby stworzyć im właściwe warunki, dostosowane do zmieniających się oczekiwań. Dobrym pomysłem jest wydzielenie stref – do nauki, snu, czy zabawy. Dzięki temu od najmłodszych lat łóżko kojarzyć im się będzie z odpoczynkiem, a biurko z nauką. Łatwiej będzie zadbać o wyrabianie pozytywnych nawyków. Nawet w najmniejszym pomieszczeniu da się łatwo wyznaczyć osobne przestrzenie – możemy zrobić to za pomocą lekkich, ażurowych przegród, odpowiedniego ustawienia mebli, dywanów, czy nawet strefowania oświetleniem i kolorystyką.

Wykorzystaj przestrzeń
Chaos przestrzenny nie służy prawidłowemu rozwojowi dziecka. Sprawia, że łatwo się dekoncentrują i nie mogą skupić się na wykonywanej czynności, dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć pociechy sprzątania swoich rzeczy. Można zrobić to w formie zabawy, ale w tym celu musimy zapewnić im odpowiednie narzędzia, jak choćby kosze umożliwiające kolorystyczną lub tematyczną segregację zabawek. – zachęca Ida Mikołajska.

Kluczową kwestią w projektowaniu dziecięcego pokoju jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i wprowadzenie sprawnych systemów przechowywania, które będą zmieniać się wraz z potrzebami naszych pociech. Dobrym rozwiązaniem będą regały z pudłami na zabawki. Z czasem można przekształcić je w półki na książki lub szafę – wystarczy jedynie dodać fronty.

Nie zapominaj o zabawie
Przestrzeń dla dziecka odpowiadała na wszystkie jego potrzeby. Aby stworzyć pokój, który pokochają maluchy, warto skupić się na tym, co uwielbiają robić najbardziej: na zabawie! Chcąc wspomóc rozwój dziecka dobrze jest zapewnić mu miejsce do kreatywnej wolności – bez względu na to czy jest to stolik do rysowania i rękodzieła, czy też tablica kredowa na ścianie. Z kolei do wieczornego czytania świetnie sprawdzą się modne aktualnie huśtawki czy też miękkie, rozkładane namioty, w których pociechy mogą urządzić własny kącik.

Przygotuj się na zmiany
Urządzając dziecięcy pokój chcemy zadbać o to, żeby pociechy jak najlepiej czuły się w nowej przestrzeni, dlatego często staramy się pokazać we wnętrzu ich kształtującą się osobowość. Niestety, ze względu na ciągłe zmiany, dziecięce zainteresowania nie zawsze sprawdzają się w urządzaniu pomieszczenia, które powinno służyć im przez kolejne lata.

Choć oczywiście warto zapytać o zdanie przyszłych lokatorów, powinniśmy robić to w sposób sprytny i przemyślany, np. oferując im kilka różnych opcji do wyboru. Dobrze jest postawić na neutralną bazę i uwzględniać dziecięce wybory w dekoracjach, które w przyszłości łatwo będzie nam wymienić. – podsumowuje Ida Mikołajska.

MIKOŁAJSKAstudio
MIKOŁAJSKAstudio to autorska pracownia projektowa Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce. Robią to, w czym są najlepsze, starają się realizować wszystkie projekty z sercem i pełnym zaangażowaniem. Projektowanie wnętrz jest ich ogromną pasją, popartą zdobytą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. W zespole MIKOŁAJSKAstudio pracują ambitni i profesjonalni architekci, zawsze mający na względzie, że to Klient będzie użytkownikiem zaprojektowanego wnętrza. Dlatego z należytym szacunkiem traktują potrzeby i upodobania Klientów, zarówno w części funkcjonalnej, jak i estetycznej projektu.

Źródło:

MIKOŁAJSKAstudio