Przystrzyżone trawniki i geometrycznie ukształtowane krzewy, symetrycznie rozmieszczone alejki, jednolitość gatunkowa sadzonych roślin i duże ilości bruku oraz małej architektury – modne jeszcze do niedawna rozwiązania, wzorowane na francuskich ogrodach, tracą ostatnio na popularności. Ogrody wyglądające niczym mini-Wersale w obliczu zachodzących zmian klimatycznych znacząco zmieniają swoje oblicze. Teraz liczy się dzikość, różnorodność i naturalność.
Łąka pod domem
Zaobserwowałeś, że twój sąsiad przekopał swój trawnik a potem siał rośliny z torebki? Niewykluczone, że tworzył bardzo popularną ostatnio kwietną łąkę. Nie wymaga ona częstego koszenia, ponieważ gatunki roślin są w niej tak dobrane, że gdy jedne przekwitają, drugie zawiązują pąki. Łąka jest więc cały czas kolorowa i różnorodna. Wyższe rośliny lepiej zacieniają ziemię i sprawiają, że wysycha dużo wolniej. Nie potrzebują też częstego podlewania czy nawożenia. Obecnie na rynku można kupić wiele mieszanek nasion typu „kwietna łączka”. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem sprawdzić czy mieszanka zawiera nasiona krajowych roślin. W tych dostarczanych zza granicy mogą bowiem pojawiać się rośliny inwazyjne. Dobrze jest też zrobić rekonesans w najbliższej okolicy, przejść się na łąkę czy do lasu i sprawdzić jakie rośliny występują w okolicy. Łąki kwietne oprócz tego, że świetnie się prezentują, stanowią też źródło pokarmu dla pszczół.
Retro rośliny w angielskim ogrodzie
Bardzo popularnie i chętnie zakładane są też ostatnio ogródki warzywne. Aby uprawiać własne pomidory czy marchewkę nie potrzeba ogromnych przestrzeni. Chętnie stosowanym rozwiązaniem są tzw. podniesione skrzynki. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu warstw kartonów, słomy, gałązek i ziemi otrzymujemy miejsce, które zdecydowanie mniej się zachwaszcza, ogranicza dostęp szkodników, a rośliny rosną na nim szybko i bujnie.
Wśród amatorów uprawy ogródków popularne stało się też sadzenie tzw. retro roślin, czyli gatunków i odmian, które były popularne przed kilkudziesięcioma laty, ale zostały wyparte przez te modyfikowane genetycznie. Dotyczy to szczególnie kwiatów (np. malwy, floksy, chryzantemy, kosaćce) i drzew owocowych (jabłoń Grafsztynek uprawiana od XVII). Generalnie obecnie na topie są ogrody w stylu angielskim – bardziej różnorodne, nie do końca okiełznane, produkujące więcej tlenu i cienia, w których daje się dużo swobody naturze, przedkładając jej działania nad kosiarkę czy sekator.
Dwa style w jednym
W każdym ogrodzie oprócz roślin powinno się też znaleźć miejsce przeznaczone do odpoczynku i rekreacji. Stylem, który bije obecnie rekordy popularności i będzie dominował także w roku 2022, zarówno we wnętrzach, jak i ogrodach, jest japandi. Stanowi on połączenie stylu japońskiego ze skandynawskim. Cechuje go maksymalna prostota brył, oszczędność form i wykorzystywanie naturalnych materiałów w stonowanych barwach.
W ogrodzie japandi pojawiają się alejki wykonane z drewna lub drewnopodobnego kompozytu, kamienie o gładkiej oszlifowanej powierzchni, woda w postaci sadzawki czy strumyczka o obiegu zamkniętym, japońskie dzwonki wiatrowe furin, wreszcie rośliny tradycyjnie kojarzące się z Japonią – kolorowe klony japońskie czy bonsai.
– Aranżację ogrodu w stylu japandi dobrze jest podkreślić dyskretnym oświetleniem, które doda mu uroku i tajemniczości po zmierzchu – podpowiada Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Ciekawą propozycją są lampy Simpio, Bosspio i Mini Simpio. Ich minimalistyczna prostopadłościenna forma i stonowana kolorystyka doskonale pasują się do tej stylistyki. Warto też wiedzieć, że jest produkt energooszczędny i odporny na ekstremalne warunki atmosferyczne, m.in. zalanie wodą.
Kącik do wypoczynku mogą tworzyć meble z drewna tekowego lub bambusowego, o siedziskach w kolorach ziemi. Natomiast do otoczenia terenu ogrodu doskonale nada się minimalistyczne ogrodzenie.
– Przęsła w modelach Beryl, Trawertyn, Malachit i Turkus z linii Nowoczesnych Ogrodzeń Frontowych mają różny stopień przezierności i w zależności od potrzeb mogą zapewniać pełną prywatność lub otwierać posesję na otoczenie i światło – stwierdza ekspert Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Ich prosta, nieprzeładowana detalem forma będzie stanowić wspaniałe tło dla aranżacji ogrodowej w stylu japandi.