Ubrania, które… leczą. Czy to możliwe?

Ubrania wykonane z konopi mają silne działania antybakteryjne. Naukowcy sprawdzili m.in. CBD, CBC, CBG, THC i CBN. Wszystkie 5 z nich „wykazało silną aktywność przeciwko różnym szczepom gronkowca złocistego odpornego na metycylinę”1. Ponadto testy wykazały, że konopie pomagają w walce z bakterią E.coli. Na rynku coraz silniej widoczny jest trend w kierunku noszenia naturalnej odzieży wykonanej z konopi. Dużą popularnością cieszą się także lniane ubrania. Dlaczego? Głównie ze względu na właściwości hipoalergiczne i antybakteryjne. A dziś podpowiadamy dlaczego warto mieć taką odzież w swojej szafie.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Marki na całym świecie prześcigają się w wymyślaniu odzieży, która będzie funkcjonalna i naturalna. Trendy prozdrowotne pokazują nowe preferencje konsumentów – ci pragną zdrowo się odżywiać, obcować z naturą, a także wybierać produkty, które pozwolą im cieszyć się dobrą kondycją przez długie lata.

Odzież chroniąca przed słońcem i… z witaminami
Zarówno polskie, jak i zagraniczne marki mają w swojej ofercie odzież chroniącą przed słońcem. Czy można ją zaliczyć do naturalnych? Niekoniecznie. Jednak posiada dużą funkcjonalność z uwagi na ochronę naszej skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Co jeszcze jest na topie? We Włoszech swoją odzież reklamuje firma, która do tkanin dodaje witaminę E. Ta działa prozdrowotnie i kojąco na skórę, a także niweluje skutki starzenia.

O zbawiennych właściwościach tkanin mówiono od dawna. Jednakże dopiero od pewnego czasu głośno o odzieży z konopi. Jej działanie i wpływ na zdrowie oraz skórę człowieka docenia coraz więcej osób. Potwierdzają to dane. Globalny rynek odzieży konopnej został wyceniony na 6840,0 mln dolarów w 2021 r. i oczekuje się, że osiągnie 63044,55 mln dolarów do 2029 r.

Jakie są prozdrowotne właściwości odzieży z konopi?
Włókna konopne zawierają kwasy fenolowe znane jako naturalne przeciwutleniacze. W związku z tym ubrania wykonane z konopi charakteryzują się właściwościami antybakteryjnymi i antyoksydacyjnymi. Ponadto pomagają w zwalczaniu chorób skórnych takich, jak łuszczyca, a także w gojeniu się ran. Wszystko dzięki odpowiedniej strukturze.

Ubrania konopne są coraz bardziej doceniane na rynku. Obecnie obserwujemy duży trend w kierunku dbania o swoje zdrowie. Konsumenci wybierają wszystko to, co wpływa pozytywnie na ich organizm. Odzież konopna jest bardziej szorstka, dlatego podczas noszenia ociera się o naszą skórę, stymulując ją, dzięki czemu jest bardziej dotleniona. Jej szorstkość nie przeszkadza jednak w użytkowaniu i w dalszym ciągu jest bardzo wygodna. A co najważniejsze posiada niesamowite właściwości prozdrowotne, pomaga w walce z drobnoustrojami, a także charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością – wyjaśnia Beata Misiek, właścicielka firmy dukkar.

A co można uszyć z konopi? Na topie są koszulki zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Dużą popularnością cieszą się spodnie z naturalnych tkanin bez domieszek, a także eleganckie komplety idealne na spotkania biznesowe.

Polacy kochają len
Materiałem, który skradł serca polskich konsumentów jest len. Dlaczego? Głównie z uwagi na właściwości antybakteryjne, dużą higroskopijność i aspekty ekologiczne.

Len towarzyszy nam od lat, a ponad 80 procent naszych kolekcji stanowią te, gdzie len odgrywa główną rolę – dodaje Beata Misiek, właścicielka firmy dukkar. – Len jest naturalnym materiałem, zatem świetnie wpływa na naszą skórę. Chętnie wybierany przez osoby, którym zależy na zdrowym trybie życia. Pochłania blisko 25 procent wilgoci, a także daje wrażenie chłodu w gorące dni. W naszych materiałach zawarty jest olej lniany. Ten ma zbawienny wpływ na skórę. Pobudza ją do oddychania i sprawia, że szybciej się regeneruje.

Zarówno len, jak i konopie są materiałami „oddychającymi”, dlatego świetnie sprawdzają się do szycia odzieży letniej.

Dlaczego Polacy coraz chętniej kupują naturalną odzież?
Coraz większe zainteresowanie obszarami CSR i ESG sprawia, że polscy konsumenci sprawdzają, co kupują. Przywiązują większą wagę do składu produktów, ale także kwestii ekologicznych. I tak do wyprodukowania 1 kilograma bawełny potrzeba 20 000 litrów wody. Taką samą ilość materiału konopnego wyprodukuje się przy zużyciu 500 litrów wody, czyli o 40 razy mniej. Uprawy konopne są pozbawione chemikaliów, remineralizują glebę, a także mają… ujemny ślad węglowy. Oznacza to, że pochłaniają więcej CO2 niż wyprodukują. Te wszystkie aspekty sprawiają, że miłośnicy ekologii chętniej wybierają odzież z konopi niż ubrania z bawełny z syntetycznych tkanin. Konopie zwane są także „włóknem przyszłości” ze względu na proekologiczne właściwości, a także wytrzymałość.

Z kolei len jest uznawany za ekologiczną alternatywę dla bawełny. Jego produkcja pochłania ok. 600 litrów wody, czyli znacznie mniej, niż w przypadku bawełny. Lniane ubrania są od lat popularne. Polacy doceniają ich prosty design, a także niesamowite właściwości. Ekspert dukkar jest pewien, że popularność odzieży konopnej i lnianej z roku na rok będzie wzrastać.

dukkar – to polska, rodzinna firma stworzona przez kobiety, ale przy męskim wsparciu. Marka powstała z myślą o miłośnikach i miłośniczkach naturalnej odzieży wykonanej w 100 procentach z lnu i konopi, bez domieszek. Produkty zawierają naturalnie występujący w roślinach olej lniany. Misją firmy jest propagowanie ekologicznego stylu życia i zachęcenie do czerpania z natury. Marka podkreśla, że ważną rolę odgrywa dla niej dobro planety. Organiczne produkty, pozbawione toksyn mają wspomagać dobre samopoczucie użytkowników. Firma posiada zarówno ofertę skierowaną do klientów indywidualnych, jak i biznesu. Mając na uwadze silny rozwój e-commerce, dukkar prowadzi sprzedaż artykułów z naciskiem na kanały online.

Źródło:

dukkar