Twoje oczy potrzebują wsparcia? Sprawdź, jak im pomóc

Wzrok stanowi podstawowy element w procesach poznawczych, pozwala nam analizować i rozumieć otaczającą rzeczywistość. Dlatego oczy są jednym z najbardziej eksploatowanych i zapracowanych narządów w naszym organizmie. Używamy ich przecież już od przebudzenia – dzięki nim czytamy, przeglądamy media społecznościowe, pracujemy – nierzadko przy komputerze. A nawet kiedy my odpoczywamy, np. oglądając ulubiony serial, one nadal są aktywne. W efekcie ich przemęczenia, może wystąpić suchość, pieczenie czy zaczerwienienie. Czy wiesz jakie 3 dodatkowe czynniki mogą wpływać na to, że oczy będą potrzebowały więcej uwagi i wsparcia?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
ból oczu

Przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach
Zbliżające się letnie miesiące to pewny znak, że w większości samochodów, biur i domów w ruch pójdą klimatyzatory. W schłodzonym pomieszczeniu przebywa się zdecydowanie przyjemniej niż w dusznym i nagrzanym, stąd nic dziwnego, że możemy z wdzięcznością korzystać z rozwoju technologii, używając klimatyzacji. Odmiennego zdania, gdyby mogły mówić, byłyby nasze oczy. Dla nich klimatyzowane powietrze nie jest korzystne, ponieważ ma ono niski współczynnik wilgotności. W efekcie film łzowy nawilżający powierzchnię oka szybciej paruje, powodując ich nadmierną suchość. Dodatkowo, gdy skład filmu łzowego staje się nieodpowiedni, istnieje ryzyko, że rogówka nie będzie odpowiednio odżywiona. W dzisiejszych czasach nie unikniemy przebywania w miejscach klimatyzowanych, ale pamiętajmy, że pomocne może okazać się regularne wietrzenie pomieszczeń, a także nawilżanie oczu kroplami.

Stosowanie soczewek kontaktowych
Kolejnym czynnikiem, który może powodować suchość i zmęczenie oczu, jest noszenie soczewek kontaktowych. Soczewki służą do tego, by zwiększać komfort funkcjonowania osób z wadą wzroku. To świetny zamiennik tradycyjnych okularów, jeśli np. uprawiamy sport lub po prostu nie lubimy ich nosić. Pamiętajmy jednak, że zdarzają się sytuacje, w których noszenie soczewek może doprowadzić do podrażnienia oczu – dbajmy więc szczególnie o higienę podczas ich zakładania i zdejmowania. Z kolei jeśli podczas noszenia soczewek doskwiera nam uczucie suchości, spowodowane tym, że film łzowy nie może w sposób efektywny dbać o naturalne nawilżenie, warto sięgnąć po krople, które nadają się do zwilżania „kontaktów”.

———

———

Dodatkowo można sięgnąć po suplement diety opracowany z myślą o wsparciu zdrowia oczu – Ocuvite Complete zawierający w maksymalnej dziennej porcji m.in. 360 mg kwasu DHA (z rodziny omega-3), ponadto produkt charakteryzuje wysoka zawartość cynku, witaminy C i E. Warto wiedzieć, że witamina C i E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, a DHA i cynk wspierają utrzymanie prawidłowego widzenia. W przypadku DHA korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg dziennie.

Długotrwała praca przed monitorem
Trzecim, choć bardzo częstym czynnikiem wpływającym na komfort naszego widzenia, jest długotrwała praca przy komputerze. Szczególnie pracownicy biurowi mogą zauważyć, że po kilku godzinach ich oczy stają się zmęczone, szczypią, są zaczerwienione. Częściowym winowajcą tej sytuacji może być emitowane przez ekrany światło niebieskie, które negatywnie wpływa na wzrok i przyspiesza procesy starzenia się narządu wzroku. Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że podczas pracy w skupieniu możemy… zapomnieć o mruganiu, a przez to oczy zdecydowanie szybciej męczą się i stają się suche. Rozwiązaniem tego problemu powinno być dla nas dbanie o odpowiednią higienę pracy, tj. robienie co godzinę kilkuminutowych przerw, podczas których oddalimy się od monitora. Dobrze jest wtedy popatrzeć w dal, pomrugać kilkanaście razy i w ten sposób dać naszych oczom chwilę zasłużonego odpoczynku.

– Pamiętajmy, że istnieją także inne czynniki, które mogą powodować pojawienie się uczucia suchego oka. Może być to np. wywołane stosowaniem leków hormonalnych czy antyhistaminowych. Dodatkowo, jeśli stosujemy dietę eliminacyjną, a nasz codzienny jadłospis nie jest urozmaicony może to prowadzić do niedostatecznej podaży kluczowych składników odżywczych ważnych dla zdrowia oczu. Dbajmy więc o to, by każdego dnia spożywać warzywa i owoce, a także kasze, tłuste ryby morskie, orzechy oraz wartościowe oleje. Jeśli jednak dokuczają nam niepokojące objawy – warto skonsultować się ze specjalistą.

Sandra Ataniel, dietetyczka, ekspertka kampanii „Tarcza dla oczu”.

Bibliografia: https://tarczadlaoczu.pl/

Źródło:

Ocuvite