Tajemnice pielęgnacji pupila z Maxi Zoo Polska

Mieszkanie z czworonożnym przyjacielem przynosi opiekunowi mnóstwo radości i niezapomnianych momentów. To również duża odpowiedzialność. Aby pupil prawidłowo się rozwijał, należy kompleksowo zadbać o jego higienę. Jakie elementy są kluczowe dla prawidłowej pielęgnacji psa, a jakie dla kota?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Jako opiekunowie powinniśmy dbać o dobrą kondycję naszych zwierząt. Regularne kąpiele, wyczesywanie, a nawet szczotkowanie zębów to podstawa. Zachowywanie czystości jest bardzo ważne dla zdrowia czworonogów. Kąpiele i regularna pielęgnacja znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych skóry i rozwoju infekcji grzybiczych. 

Pielęgnacja psa – jak często go kąpać i jakich kosmetyków używać?
Nie ma dokładnego harmonogramu na kąpiele. Ich częstotliwość zależy przede wszystkim od trybu życia pupila. Psy, które uwielbiają szaleństwa na zewnątrz – w szczególności po deszczu – powinny trafiać do wanny o wiele częściej niż spokojni domownicy unikający brzydkiej pogody. Pielęgnacja będzie wyglądała inaczej w przypadku psów z długą i krótką sierścią, natomiast najczęściej kąpiele są dostosowane do potrzeb oraz konkretnych sytuacji. Przecież to my znamy naszych pupili najlepiej i wiemy, kiedy najlepiej zafundować naszemu przyjacielowi mycie. 

———

———

Kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji sierści
W przypadku kosmetyków do pielęgnacji psa kluczowy jest ich skład. Powinniśmy unikać produktów zawierających drażniące substancje, takich jak parabeny lub dioksan. Szampony dla psa powinny być również dobierane pod kątem długości sierści i jego wieku. Pamiętajmy, aby w żadnym wypadku nie stosować kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Różnica w pH naszej i psiej skóry sprawia, że użycie zwykłego szamponu może wywołać u pupila swędzenie i negatywnie wpłynąć na kondycję jego skóry.

Podczas planowania kąpieli warto wziąć pod uwagę inne pielęgnacyjne aktywności, takie jak czesanie, czyszczenie uszu, obcinanie pazurków, a nawet strzyżenie. Dzięki temu kompleksowo zadbamy o higienę pupila.

Pielęgnacja kota – o czym należy pamiętać?
Koty, w przeciwieństwie do psów, same potrafią zadbać o czystość swojego futra. Poświęcają zabiegom pielęgnacyjnym dużo czasu w ciągu całego dnia, a dzięki chropowatemu językowi skutecznie usuwają zalegające w sierści zanieczyszczenia. Są jednak przypadki, w których zaleca się kąpiele:

  • Jeżeli kot wychodzi na zewnątrz (kąpiel co 5-6 tygodni)
  • Jeśli pupil nie jest w stanie samodzielnie wyczyścić swojej sierści
  • Gdy w futrze kota pojawiły się kołtuny i filce 

Do kąpieli należy wybierać produkty z naturalnymi składnikami, które nie wywołają podrażnienia. 

Oprócz powyższych czynności należy pamiętać o regularnym wyczesywaniu sierści i pielęgnacji oczu, uszu oraz zębów. Nie zapominajmy również o drapakach, które pomogą utrzymać pazurki w odpowiedniej długości i ochronią nasze meble. 

Kuweta
Koci lokatorzy muszą mieć zapewniony stały dostęp do toalety, którą jest kuweta. Jej wielkość powinna być dostosowana do rozmiarów pupila i gwarantować mu swobodne ruchy. Ważna jest również jej lokalizacja. Kuweta powinna być umieszczona w dobrze widocznym, ale odosobnionym miejscu.

Fot. Maxi Zoo
Maxi Zoo
Maxi Zoo weszło na polski rynek w 2012 roku i od tego momentu jest najprężniej rozwijającą się siecią sklepów dla zwierząt w naszym kraju. W 2021 roku Maxi Zoo Polska po raz 7 zdobyło tytuł: „NAJLEPSZY SKLEP STACJONARNY” w konkursie TOP FOR DOG 2021 stając się ponownie numerem 1 wśród sklepów dla zwierząt oraz po raz pierwszy otrzymało nagrodę za najlepszą inicjatywę społeczną „Przyjaźń Łączy – Wspólnie dla Zwierząt” za akcję z bransoletką. Aktualnie spółka posiada 71 sklepów w większych i mniejszych miastach w Polsce. W 2019 roku sieć rozpoczęła sprzedaż online i otworzyła sklep – www.maxizoo.pl. W czerwcu 2020 roku Maxi Zoo dołączyło do największego multipartnerskiego Programu Bonusowego w Polsce – PAYBACK. Maxi Zoo jest częścią Grupy Fressnapf, która działa w 11 krajach europejskich, głównie pod szyldem Maxi Zoo. W każdym ze sklepów można znaleźć w ofercie ponad 8000 produktów znanych firm w przystępnych cenach oraz produkty marek dostępnych wyłącznie w tej sieci (karmy i akcesoria): Premiere, Select Gold,

Źródło:

Maxi Zoo