Prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni w lodówce – dlaczego jest tak ważne?
Dobra organizacja lodówki niesie za sobą wiele korzyści – więcej niż przypuszczasz! Poznaj fakty, a już nigdy więcej nie zdecydujesz się na przypadkowe umieszczanie produktów spożywczych na półkach i chętnie sięgniesz po rozmaite organizery do lodówki, które zagoszczą w niej na stałe. Oto podstawowe kwestie, o których musisz wiedzieć. Prawidłowe przechowywanie żywności skutkuje tym, że:
- w lodówce panuje porządek;
- każdy produkt jest na wyciągnięcie ręki – niczego nie musisz bez przerwy przekładać, aby dostać się do interesującego Cię jedzenia;
- nie denerwujesz się i nie tracisz czasu na poszukiwanie konkretnych produktów;
- żaden produkt już nigdy więcej „nie zaginie” we wnętrzu lodówki, dzięki czemu nie zepsuje się i nie będzie trzeba go wyrzucać;
- unikniesz ryzyka rozwoju groźnych dla zdrowia bakterii;
- unikniesz przykrego zapachu pochodzącego z zepsutych produktów;
- wydłużasz świeżość produktów i ich przydatność do spożycia na dłużej – dlaczego tak się dzieje, dowiesz się poniżej;
- znacznie łatwiej i szybciej przygotujesz listę zakupów, jeśli wnętrze chłodziarki będzie przejrzyste i dobrze zorganizowane.
Wiesz już, że odpowiednie przechowywanie żywności ma mnóstwo zalet. Ale jak osiągnąć cel? Na co zwrócić uwagę?
Jak przechowywać żywność w lodówce? Znajdź właściwe miejsce!
Nowoczesne lodówki, które cechują się zaawansowanymi technologiami, zapewniają stały, równomierny obieg powietrza we wnętrzu urządzenia. Dla przykładu lodówka TwinTech No Frost od Electrolux posiada podwójny system chłodzenia. Obieg w chłodziarce zapewnia stabilną wilgotność i temperaturę, dzięki czemu produkty spożywcze nie są narażone na nadmierne wysychanie i przez długi czas zachowują dobroczynne substancje odżywcze. Z kolei obieg w zamrażarce zapobiega osiadaniu się lodu i szronu, eliminując tym samym konieczność regularnego rozmrażania sprzętu.
Pomimo tego warto trzymać się starej, sprawdzonej zasady, która mówi o tym, że im wyższe półki w lodówce, tym cieplej, a im niższe – tym zimniej. Zgodnie z nią poukładaj żywność. Jak to powinno wyglądać w praktyce? Oto kilka podpowiedzi:
- górna półka – umieść na nich te produkty, które nie psują się łatwo i nie wymagają intensywnego chłodzenia, jak np. dżem, zamknięty kefir, śmietana, kruche ciasta (bez masy);
- środkowa półka – to idealne miejsce na żywność, która jest nieco bardziej podatna na zepsucie, jak np. sery i wędliny, ugotowane potrawy;
- dolna półka – to z kolei najlepsze miejsce na produkty, które mogą ulec szybkiemu zepsuciu i wymagają niższej temperatury, trzymaj tutaj m.in. surowe ryby i mięso;
- szuflada – większość współczesnych modeli lodówek wyposażona jest w specjalne szuflady na samym dole lodówki. Panują w niej specjalne warunki – odpowiednia temperatura i wilgotność – które gwarantują zachowanie świeżości na długi czas np. owocom i warzywom. Doskonałym przykładem jest lodówka Electrolux ze szczelną szufladą GreenZone, która pozwala zachować nawet do 95% witamin po 11 dniach przechowywania. Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest także dostępna w wybranych modelach Electrolux szuflada Extra Chill, w której możesz przechowywać np. sery i wędliny, aby jak najdłużej zachować ich świeżość i smak;
- drzwi – półki na drzwiach lodówki przeznaczone są na produkty, które nie wymagają niskiej temperatury i niełatwo ulegają zepsuciu. Właśnie ta część urządzenia narażona jest w trakcie otwierania na gwałtowne „skoki” temperatury. Możesz tu przechowywać np. ketchup, musztardę i inne sosy w butelkach, a także m.in. soki w kartonach.
Postępując zgodnie z tą wiedzą, możesz uporządkować żywność i ochronić ją przed zepsuciem. W nowoczesnych lodówkach Electrolux ta zasada nie obowiązuje ponieważ powietrze jest równomiernie rozprowadzane.
Szuflady, półki, koszyki: elementy organizacji lodówki, które pomogą Ci lepiej przechowywać jedzenie
Wybierając nowoczesną lodówkę, która oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań, możesz bazować na wskazówkach producenta, który tak zaprojektował urządzenie, aby było maksymalnie funkcjonalne i możliwie najlepiej chroniło żywność. Dotyczy to również ustawienia poszczególnych półek i szuflad. Jeżeli wybrana przez Ciebie chłodziarko-zamrażarka posiada wspomniane szuflady, jak np. GreenZone czy Extra Chill, staraj się przechowywać w nich produkty, do których są dedykowane. Istnieją jednak rozwiązania, jak np. Custom Flex od Elextrolux, które pozwalają na dopasowanie pojemników do własnych potrzeb, aby ustawienie było dla Ciebie optymalne.
Zwróć ponadto uwagę na różnorodne akcesoria do lodówki, które jeszcze lepiej pozwolą Ci zarządzać znajdującą się w niej przestrzenią. Absolutnym must have są różnej wielkości szklane i plastikowe pojemniki na żywność. Należy przechowywać w nich przede wszystkim te produkty, które łatwo ulegają wysuszeniu oraz które mają szczególnie intensywny zapach. Możesz wybrać przezroczyste pudełka do przechowywania lub kolorowe i wówczas umieścić na nich karteczki z opisem zawartości. Nadmiar warzyw i owoców możesz z kolei zmieścić w specjalnych koszach do lodówki, które gwarantują swobodny przepływ powietrza i które łatwo wyciągnąć w całości.
Inne warte uwagi akcesoria które umożliwią komfortowe użytkowanie urządzenia to m.in.:
- pochłaniacz zapachu;
- pojemniki na jajka;
- mata antypleśniowa;
- obrotowa półka do lodówki;
- rozsuwana półka z tacką;
- uchwyt na butelki.
Zarówno pojemniki do przechowywania, jak i inne akcesoria sprawią, że Twoja lodówka będzie uporządkowana i funkcjonalna.
Jakich produktów nie przechowywać w lodówce?
Dobra organizacja w kuchni to podstawa, dlatego na koniec jeszcze kilka podpowiedzi dotyczących tego, czego nie trzymać w lodówce. Do produktów, które najlepiej przechowywać poza chłodziarką, należą m.in.:
- produkty sypkie (jak np. mąka, kasza, ryż, płatki śniadaniowe, które mogą zawilgnąć i spleśnieć);
- pieczywo (szybko zrobi się czerstwe!);
- miód (stwardnieje i ciężko będzie go wydobyć ze słoika).
Znajdź w swojej kuchni miejsce poza lodówką także na oliwę i olej, które powinny być trzymane w suchej, zacienionej przestrzeni. Nie trzymaj w lodówce puszek, konserw, gotowych sosów czy dżemów, jeśli nie są otwarte. Pamiętaj o tym, że nawet największa i najbardziej wydajna chłodziarka ma określoną pojemność i nie należy jej przeładowywać. Zadbaj o właściwą organizację, a z pewnością zmieścisz w lodówce wszystko, co powinno się w niej znaleźć!
Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux