Jesień, ze swoim szybko zapadającym zmierzchem i często deszczową aurą, nie sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i, nie ma co ukrywać, dzieci pozostając w domu czasami się nudzą. Ale tak wcale być nie musi. Co więcej – te spędzane w domu długie jesienne wieczory mogą stać się naprawdę ciekawe, wystarczy, że skorzystasz z pomysłów, które proponuje program Świat Młodych Badaczy.
Ten społeczno-edukacyjna inicjatywa firmy Henkel miał do tej pory formę warsztatów, które odbywały się w wybranych szkołach podstawowych w różnych krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Dzięki temu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 9100 dzieci m. in. z Warszawy, Bydgoszczy, Piły, Raciborza, Stąporkowa czy Dzierżoniowa. W tym roku projekt został poszerzony o przestrzeń dla rodziców, aby to oni mogli wcielać się w przewodników po świecie nauki i eksperymentować wspólnie z dzieckiem.
Świat Młodych Badaczy „dla rodziców” to zatem zestaw kilkunastu eksperymentów idealnych do przeprowadzania w domu, który nie tylko przybliża świat chemii czy fizyki, ale przede wszystkim jest sposobem na wspólne, rodzinne spędzanie czasu – równie miłe, co wartościowe. Dzieci i opiekunowie mogą wykonać wspólnie różne doświadczenia, jednym z nich jest np. zrobienie tajnopisu. Ten eksperyment przybliżamy poniżej, a po więcej zapraszamy na: www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl/dla-rodzicow.
Jak zrobić tajnopis? Dzięki temu doświadczeniu poznacie sposób zapisywania informacji, którego uczy się szpiegów. Pomysłodawcą eksperymentu jest Pan Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk, który wspiera polską edycję projektu Świat Młodych Badaczy.
Młody badaczu, do dzieła! Drogi rodzicu, bądź obok!
Potrzebne będą:
kilka przekrojonych na pół winogron,
kartka papieru,
patyczek,
zapalona świeca lub żelazko,
pomoc drugiej osoby!
A teraz:
- Zanurzaj koniec patyczka w soku z winogron, z rozciętego owocu. Pisz nim litery lub narysuj coś na kartce papieru. Poczekaj cierpliwie, aż kartka wyschnie. Wówczas litery staną się niewidoczne.
- Po wyschnięciu kartkę ostrożnie umieść nad świecą. Możesz ją także położyć na płaskiej powierzchni rozgrzanego żelazka – to wersja bezpieczniejsza. Po chwili pod wpływem ciepła na papierze pojawią się niewidoczne wcześniej litery.
Rozbudzanie w dzieciach pasji do wspólnego odkrywania świata może być dla rodziców i opiekunów naprawdę ciekawym doświadczeniem. Dlatego firma Henkel wychodzi naprzeciw potrzebom konsumentów nie tylko tworząc nowoczesne produkty, ale również dbając o ich czas wolny – poprzez dostarczanie edukacyjnych materiałów umożliwiających mądre spędzanie czasu z dziećmi.