Czas zadbać kompleksowo o zdrowie
Niedobory składników odżywczych często wiążą się z występowaniem charakterystycznych objawów i mogą prowadzić do rozwoju szeregu chorób. Nie oznacza to jednak, że pacjent powinien na własną rękę starać się uzupełnić te braki, korzystając z powszechnie dostępnych preparatów. W sytuacji niedoboru lub ryzyka niedoboru związanego m.in. ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pewne witaminy czy składniki mineralne, na przykład podczas ciąży, suplementacja może być wskazana, ale powinna być prowadzona pod opieką lekarza lub dietetyka – dodaje ekspertka Medicover.
Niestety bywa tak, że troszcząc się o innych członków rodziny, Polki lekceważą własne zdrowie. Często żyją w biegu i zapominają o badaniach profilaktycznych, nie mają czasu na wizyty u lekarza, a lista badań do wykonania wciąż się wydłuża. Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania profilaktyczne, aby wyeliminować lub wykryć nieprawidłowości na najwcześniejszym etapie. Warto pamiętać, że mogą to załatwić w ciągu 1-2 wizyt, a zapobiegać jest łatwiej niż leczyć – wyjaśnia ekspertka Medicover.
Suplementy mogą polepszyć zdrowie psychiczne
Stres może przyczynić się do wyczerpania zapasów składników odżywczych, dlatego ważne jest, aby dbać o prawidłowe odżywianie, a w razie potrzeby wdrożyć suplementację. Obniżony poziom niektórych składników odżywczych może mieć wpływ na pogorszenie nastroju, skutkować osłabieniem organizmu oraz negatywnie oddziaływać na naszą efektywność. Na przykład zbyt niskie stężenie witaminy B6 może powodować ciągłe uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją, a także negatywnie oddziaływać na nastrój. Uzupełnienie tego składnika należy rozważyć również u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną, ponieważ istnieje u nich zwiększone ryzyko niedoboru tej witaminy – radzi Luiza Woźniak.
Odpowiedzialna suplementacja to podstawa
Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się ze specjalistą oraz sprawdzić stan swojego zdrowia, wykonując podstawowe badania lekarskie. Warto również spotkać się z dietetykiem, który pomoże ocenić nasz sposób odżywiania i wskaże składniki, których może nam potencjalnie brakować. Tak byłoby oczywiście idealnie. Jeżeli jednak nie mamy takich możliwości, wybierzmy się do apteki, gdzie z pewnością uzyskamy w tej kwestii fachową poradę farmaceuty – mówi Luiza Woźniak.
- suplementy diety powinny być przyjmowane okresowo, tylko w uzasadnionych sytuacjach;
- preparaty te należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka oraz informacjami zawartymi na etykiecie;
- pamiętajmy, że termin „naturalny” niekoniecznie oznacza „bezpieczny”;
- suplementy należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.