Radek Wierzbicki, założyciel Fundacji Unsung Heroes, wyraził swoje przekonanie, że technologie mają potencjał do rozwiązywania globalnych problemów społecznych.
– To właśnie ta wizja doprowadziła do powstania „Unsung Heroes Acceleration Programme”, mającego na celu wsparcie startupów, które pragną dostarczyć innowacyjne rozwiązania poprawiające życie wielu ludzi, szczególnie w niedofinansowanych i rozwijających się regionach świata – mówi szef Unsung Heroes. – Edycja 2023 przyniosła 74 zgłoszenia startupów z 29 krajów, z praktycznie zerowym budżetem marketingowym. Ogromną pomocą było wsparcie ze strony mentorów, którzy pochodzili z różnych zakątków świata, od Stanów Zjednoczonych i Izraela po bardziej egzotyczne lokalizacje, takie jak Peru, Bangladesz czy Kenia.
Przedstawiciele Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) odegrali kluczową rolę w wyborze rozwiązań, które mogą skutecznie wspierać misje humanitarne. PAH przeprowadziła rozmowy z każdym z uczestniczących startupów i wskazała kilka obiecujących projektów, takich jak FlexAndRobust i StethoMe. Niezwykle interesującym rozwiązaniem okazał się także projekt SkyBlu, który po konsultacjach z PAH może rewolucjonizować ostrzeganie przed powodziami w krajach afrykańskich, gdzie dostęp do telefonów, sieci Wi-Fi i dróg często jest ograniczony.
– Projekt był ciekawym doświadczeniem dla Polskiej Akcji Humanitarnych i otworzył przestrzeń na dalszą współpracę ze startupami, oraz pomysły na rozwój projektów humanitarnych i rozwojowych z nowymi, bardziej efektywnymi technologiami. Współpraca sektora humanitarno-rozwojowego z biznesami jest przyszłością usprawnionego systemu pomocy ludziom najbardziej potrzebującym. Jako PAH dążymy do wybudowania takiej kooperacji, w czym Fundacja Unsung Heroes jest jednym z naszych partnerów.