Startupy na potrzeby humanitarne z Fundacją Unsung Heroes i Polską Akcją Humanitarną

Dzięki innowacyjnym technologiom, misje humanitarne na całym świecie otrzymują wsparcie od startupów, które zmieniają oblicze pomocy społecznej. W ramach pierwszej edycji programu „Unsung Heroes Acceleration Programme” zainicjowanego przez Fundację Unsung Heroes, wspólnie z Polską Akcją Humanitarną (PAH), 27 startupów z 19 państw rozpoczynało swoją niezwykłą podróż. To wydarzenie przyciągnęło uwagę ekspertów z 43 krajów, którzy jako mentorzy, dzielili się swoim doświadczeniem w dziedzinie humanitaryzmu i biznesu.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Startupy na potrzeby humanitarne z Fundacją Unsung Heroes i Polską Akcją Humanitarną

Radek Wierzbicki, założyciel Fundacji Unsung Heroes, wyraził swoje przekonanie, że technologie mają potencjał do rozwiązywania globalnych problemów społecznych.

– To właśnie ta wizja doprowadziła do powstania „Unsung Heroes Acceleration Programme”, mającego na celu wsparcie startupów, które pragną dostarczyć innowacyjne rozwiązania poprawiające życie wielu ludzi, szczególnie w niedofinansowanych i rozwijających się regionach świata – mówi szef  Unsung Heroes. – Edycja 2023 przyniosła 74 zgłoszenia startupów z 29 krajów, z praktycznie zerowym budżetem marketingowym. Ogromną pomocą było wsparcie ze strony mentorów, którzy  pochodzili z różnych zakątków świata, od Stanów Zjednoczonych i Izraela po bardziej egzotyczne lokalizacje, takie jak Peru, Bangladesz czy Kenia.

Przedstawiciele Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) odegrali kluczową rolę w wyborze rozwiązań, które mogą skutecznie wspierać misje humanitarne. PAH przeprowadziła rozmowy z każdym z uczestniczących startupów i wskazała kilka obiecujących projektów, takich jak FlexAndRobust i StethoMe. Niezwykle interesującym rozwiązaniem okazał się także projekt SkyBlu, który po konsultacjach z PAH może rewolucjonizować ostrzeganie przed powodziami w krajach afrykańskich, gdzie dostęp do telefonów, sieci Wi-Fi i dróg często jest ograniczony.

Inne innowacyjne rozwiązania, które zdobyły uznanie jury, to indyjski Project Baala, oferujący wielokrotnego użytku podpaski (szczególnie ważne w Indiach, gdzie jednorazowe produkty są mało dostępne), oraz Indra Water, które zajmuje się oczyszczaniem wody w obiegu zamkniętym, co jest niezbędne w azjatyckich szpitalach. Polska również odniosła sukcesy w ramach tego programu, prezentując Upmedic, który automatyzuje wprowadzanie dokumentacji medycznej do systemów, zwiększając efektywność pracy szpitali, oraz Elbiotech, które opracowuje urządzenia do sterylizacji banknotów, ułatwiając płatności w krajach afrykańskich. 
Fot.  Unsung Heroes
Fot.  Unsung Heroes
– Ta inicjatywa dowiodła, że startupy mogą przyczynić się do efektywniejszych działań organizacji humanitarnych za pomocą nowoczesnych technologii. Naszą hipotezę potwierdziło wielu ludzi na całym świecie, w tym Polska Akcja Humanitarna. Teraz wiemy, że technologie te mogą wspierać projekty rozwojowe i humanitarne na całym świecie, pomagając wielu ludziom, zwłaszcza w krajach rozwijających się –  powiedział Radek Wierzbicki.

Kolejne etapy tego przedsięwzięcia obejmują akceleratory na miejscu, takie jak ten planowany w Nigerii, które będą skupiać się na rozwiązywaniu lokalnych problemów, ale zawsze z misją rozwijania technologii na rzecz projektów humanitarnych. Przedstawicielka Polskiej Akcji Humanitarnej, Beata Dolińska dziękując Unsung Heroes za możliwość uczestnictwa w tym programie i za zaangażowanie w rozwijanie technologii na rzecz projektów humanitarnych powiedziała:

– Projekt był ciekawym doświadczeniem dla Polskiej Akcji Humanitarnych i otworzył przestrzeń na dalszą współpracę ze startupami, oraz pomysły na rozwój projektów humanitarnych i rozwojowych z nowymi, bardziej efektywnymi technologiami. Współpraca sektora humanitarno-rozwojowego z biznesami jest przyszłością usprawnionego systemu pomocy ludziom najbardziej potrzebującym. Jako PAH dążymy do wybudowania takiej kooperacji, w czym Fundacja Unsung Heroes jest jednym z naszych partnerów.

Źródło:

 Unsung Heroes