Sprawdzenie ojcostwa już na etapie ciąży – czy jest to możliwe?

Wielu osobom testy na ojcostwo kojarzą się z sytuacjami, do których dochodzi już po narodzinach dziecka. Przykładowo dziecko jest niepodobne do ojca albo krążą plotki, że mężczyzna został zdradzony. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Badanie na ojcostwo można zlecić już na etapie ciąży! W testDNA dostępne są dwie metody, dzięki którym rozwiejesz wszelkie swoje wątpliwości!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Kiedy można wykonać test na ojcostwo w ciąży?
To kiedy można wykonać test na ojcostwo w ciąży zależy od wybranej metody badania. Najwcześniej badanie na ojcostwo w ciąży można wykonać już w 8 tygodniu ciąży. Badanie to polega na wyizolowaniu wolnego DNA płodowego krążącego w krwioobiegu matki. Wspomniane wolne DNA płodowe zaczyna pojawiać się we krwi matki od około 5 tygodnia ciąży, a w ósmym jest już na tyle wysokie, że z powodzeniem można wykonać badanie, którego celem jest ustalenie ojcostwa w ciąży. Czas oczekiwania na wynik wynosi od 7 do 12 dni roboczych od momentu dostarczenia próbek do laboratorium.

Jakie próbki należy dostarczyć do badań?

———

———

– krew z żyły odłokciowej od matki (ok. 10ml, pobierane tak samo jak do morfologii)

– wymaz z policzka lub próbki dyskretne od domniemanego ojca (np. włosy z cebulkami, paznokcie, ślady nasienia)

Druga metoda jest dostępna od 15 tygodnia ciąży. Badanie na ojcostwo w ciąży tą metodą polega na pobraniu płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców. Płyn owodniowy pobierany jest w ramach badań prenatalnych przez ginekologa. Pobranie płynu owodniowego stwarza również możliwość zbadania dziecka pod kątem wad genetycznych. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi od 5 do 10 dni roboczych od momentu dostarczenia próbek do laboratorium. Pacjentka przed badaniem powinna podać swoją grupę krwi, ponieważ w przypadku posiadania grupy Rh- przed badaniem należy jej podać immunoglobulinę.

Jakie próbki należy dostarczyć do badań?

– płyn owodniowy

– dowolne próbki od domniemanego ojca i matki (wymazy z policzka lub próbki dyskretne)

Czym są próbki dyskretne? Są to przedmioty, z których można pozyskać materiał genetyczny ich właściciela. Mogą to być np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenie, włosy z cebulkami, słomka po napoju, smoczek, chusteczka z wydzieliną z nosa, sztućce po jedzeniu, niedopałki papierosa itp.

Test na ojcostwo w ciąży i diagnostyka prenatalna w jednym – czy to możliwe?
Jeżeli chodzi o badania genetyczne, kobiety w ciąży najczęściej decydują się na wykonywanie badań sprawdzających stan zdrowia wyczekiwanego z niecierpliwością dziecka. Laboratorium testDNA ma w swojej ofercie pakiet Pewna Mama, który pozwala jednocześnie wykonać badanie na ojcostwo oraz sprawdzić stan zdrowia dziecka (pod kątem aż 70 chorób genetycznych!).

Badanie w pakiecie Pewna Mama można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Co ciekawe, badanie to wykorzystując identyczną metodę, co badanie wykonywane od 8 tygodnia ciąży jest tańsze od niego, mimo możliwości wykonania badania NIFTY, które normalnie kosztuje ok. 2 tysiące złotych!

Czy testy na ojcostwo w ciąży są pewne? Ile kosztują?
Testy na ojcostwo w ciąży tak samo jak badanie po narodzinach dostarczą pewny i jednoznaczny wynik badania. Wynik testu jest zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, potwierdzenie ojcostwa wydawane jest z prawdopodobieństwem co najmniej 99,9999%, natomiast wykluczenie w 100%.

Koszt badań na ojcostwo w ciąży waha się w granicach od 2 do 6 tys. złotych. Badanie ojcostwa wraz z badaniem NIFTY w pakiecie Pewna Mama to koszt 4570zł. Badanie na ojcostwo w ciąży od 8 tc kosztuje od 5 do 7 tys. zł, natomiast badanie z płynu owodniowego od 15 tc to koszt w granicach od 2 do 3 tysięcy złotych.

Wybierz odpowiednie dla siebie rozwiązanie i zyskaj spokój oraz bezpieczeństwo, dzięki czemu będziesz mogła cieszyć się ciążą i możliwie najlepiej przygotujesz się do roli matki.

Źródło:

testDNA Laboratorium Sp. z o.o.