W 2019 roku nieco ponad 9%1 Polaków deklarowało regularnie powtarzające się uczucie zmęczenia. Jak pokazują badania, w Polsce dolegliwość ta częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn2. W 2021 roku złe samopoczucie oraz zmęczenie stanowiło 4,3% wszystkich przyczyn krótkich jednodniowych zaświadczeń lekarskich o niezdolności kobiet do pracy3. Dla porównania wśród mężczyzn było to 3,9%4.
Uporczywe zmęczenie jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej czy medycyny stylu życia. Długotrwałe znużenie, któremu często towarzyszą senność, brak energii, dolegliwości psychosomatyczne, jak bóle mięśni czy głowy, problemy z zaśnięciem lub ciągłe wybudzanie się w nocy oraz nawracające epizody depresyjne, nie tylko wpływa na pogorszenie komfortu życia, ale wiąże się ze spadkiem odporności i większą podatnością na choroby [5] – wyjaśnia dr n.med. Patryk Poniewierza, prof. UŁa, dyrektor działu medycznego Medicover.
Zmęczenie może być efektem anemii czy nieprawidłowej pracy nerek. Może też być wywołane przez infekcję lub świadczyć o poważniejszym problemie zdrowotnym, np. nieleczonej cukrzycy czy wirusowym zapaleniu wątroby typu C. Zmęczenie może też mieć podłoże psychiczne lub wynikać ze złych nawyków, takich jak brak odpowiedniej ilości ruchu, nieprawidłowo zbilansowana dieta, zbyt duża ekspozycja na bodźce zewnętrzne, np. uzależnienie od mediów społecznościowych – dodaje dr n.med. Patryk Poniewierza.
Regularnie wykonywane badania profilaktyczne to szansa na wykrycie wielu groźnych chorób. Korzystając z badań lub różnych pakietów badań dostosowanych do potrzeb kobiet, jak te oferowane przez Medicover w ramach programu Profilaktyka Zdrowia Kobiety, pacjentki mogą zadbać zarówno o zdrowie intymne, kompleksowo się przebadać, a także dowiedzieć się, jakie muszą uzupełnić witaminy i mikroelementy. Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania profilaktyczne, aby wyeliminować lub wykryć nieprawidłowości na najwcześniejszym etapie. Warto pamiętać, że mogą to załatwić w ciągu 1-2 wizyt, a zapobiegać jest łatwiej niż leczyć.
2: AAI_04_2016_Ł.Sokołowski.pdf (alergia-astma-immunologia.pl)
5: Prevalence and factors associated with fatigue in the Lausanne middle-aged population: a population-based, cross-sectional survey – PMC (nih.gov)