Rozszerzanie diety – największe wątpliwości i obawy rodziców

Rozszerzanie diety to kolejny wielki krok w rozwoju i nauce samodzielności malucha. Pierwsza łyżeczka już niedługo stanie się samodzielnie zjedzoną miską zupki, a papki z czasem będą przypominały posiłki dorosłych. Zanim to jednak nastąpi, przed rodzicami stoi wielkie wyzwanie. W ich głowach rodzi się wiele pytań i wątpliwości, na które szukają odpowiedzi wśród znajomych, rodziny, w książkach i internecie. My zapytaliśmy wprost, czego najbardziej obawiają się, planując rozszerzanie diety u swojego maluszka.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
rozszerzanie diety

Po czym poznać, czy dziecko jest już gotowe? 

Gotowość dziecka jest bardzo ważna w podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu rozszerzania  diety. Kiedy jednak jest ten odpowiedni moment? Istnieje wiele czynników, które należy wziąć  pod uwagę, takich jak wiek dziecka, jego rozwój fizyczny (umiejętność stabilnego siedzenia i  utrzymywania główki) i emocjonalny (zainteresowanie jedzeniem, przestrzeń na nowe  doświadczenia), a także gotowość do samodzielnego jedzenia. Istotne są również zalecenia  lekarza pediatry oraz własne obserwacje i instynkt rodzicielski – bo to mamy wiedzą najlepiej! Zadaliśmy pytanie mamom, czego najbardziej obawiały się lub obawiają w temacie  rozszerzenia diety. Oto ich odpowiedzi:

Co zrobić, kiedy dziecko się zakrztusi? 

Najczęstszą obawą rodziców przy rozszerzaniu diety jest zakrztuszenie lub zadławienie. Do  takich potencjalnych sytuacji można się przygotować, przechodząc kurs pierwszej pomocy, ale  również wybierając bezpieczne produkty do rozszerzania diety. Kubek Canpol babies z  obciążoną słomką sprawdzi się idealnie do nauki picia. Posiada bardzo bezpieczny zaworek  umieszczony na końcu słomki, który działa jak ogranicznik. Dzięki temu zmniejsza ryzyko  zakrztuszenia podczas pierwszych prób picia. Specjalnie zaprojektowana rurka wykonana z  miękkiego silikonu nie podrażnia delikatnych dziąseł malucha. Kubek jest przeznaczony i  bezpieczny dla dzieci od 6 m.ż. 

Canpol babies
Fot. Canpol babies
Fot. Canpol babies

Nie mam doświadczenia i obawiam się, że popełnię jakiś błąd w rozszerzaniu diety 

Rozszerzanie diety, podobnie jak każdy inny etap rozwoju, powinno przebiegać w  indywidualny sposób. To obserwacja dziecka i rodzicielska intuicja rodzica powinny być  kluczowe przy podejmowaniu decyzji. Jest jednak kilka elementów, które pediatrzy obserwują wśród rodziców małych pacjentów i których lepiej nie powielać.  

– Nie należy przyśpieszać rozszerzania diety: zaleca się rozpoczęcie tego procesu około  szóstego miesiąca życia, biorąc pod uwagę gotowość dziecka oraz jego rozwój.

– Ważne jest również, aby unikać zbyt wczesnego odstawienia mleka, ponieważ ono powinno  nadal stanowić główny składnik diety niemowlaka.  

– Podczas rozszerzania diety należy unikać zmuszania dziecka do jedzenia, szanując jego  indywidualne preferencje i tempo.  

– Nie wolno dodawać cukru ani soli do potraw, należy unikać podawania produktów  niedostosowanych do wieku dziecka, takich jak soki, miód czy wędliny.  – Zbyt długie podawanie posiłków wyłącznie w formie papki może negatywnie wpływać np. na  rozwój sprawności aparatu mowy, dlatego warto stopniowo wprowadzać różnorodne tekstury i  formy pokarmów.

Fot. Canpol babies

Boję się bałaganu 

Choć problem na pierwszy rzut oka może się wydawać błahy, dla wielu rodziców jest sporym  wyzwaniem. Sprzątanie przy dziecku jest porównywane do mycia zębów w trakcie jedzenia  czekolady, a przy rozszerzaniu diety to zabawne powiedzenie jest wyjątkowo trafne. Chwila  odkrywania nowych smaków to często mycie połowy mieszkania, włącznie z samym  dzieckiem. Dlatego marka Canpol babies przybywa z ratunkiem w postaci silikonowych  śliniaków oraz nowych naczyń, wyposażonych w praktyczne rozwiązania. Jeśli nie chcesz  mierzyć rekordów dziecka w rzucie naczyniami, wybierz miseczkę oraz talerzyki z przyssawką.  Ten element zapobiega przypadkowemu przesuwaniu się naczynia po powierzchni stołu lub  blatu krzesełka do karmienia, uniemożliwiając przewrócenie lub zrzucenie naczynia na  podłogę. Kubek z rurką Canpol babies, dzięki membranie na końcu słomki zapobiega  niekontrolowanemu wylewaniu picia. Śliniak silikonowy Canpol babies z kieszonką  zabezpieczy ubrania maluszka, a duża pojemna kieszonka wyłapie wszystkie „nietrafione”  kęsy. Dodatkowo możesz go umyć w zmywarce, co znacznie ułatwi proces sprzątania. 

Czy Twoje obawy zostały rozwiane?  

Rozszerzanie diety może być momentem pełnym obaw i niepewności, ale warto pamiętać, że  jest to naturalny proces rozwoju dziecka, który po prostu trzeba przejść. Większość dzieci  dostosowuje się do nowych pokarmów stopniowo i bezproblemowo. Ważne jest, aby podejść  do tego procesu z cierpliwością i zrozumieniem, nie zapominając, że każde dziecko rozwija się  w swoim własnym tempie. Wspólne eksplorowanie nowych smaków i konsystencji mogą  sprawić, że rozszerzanie diety stanie się przyjemnym doświadczeniem zarówno dla dziecka,  jak i rodziców. 

Więcej porad oraz wszystkie wspomniane w tekście naczynia do rozszerzania diety znajdziesz  na stronie Canpol babies.

Źródło:

Canpol babies