Pojawienie się na świecie dziecka to ogromna radość. Świeżo upieczonych rodziców przepełnia entuzjazm, ale jednocześnie pojawia się wiele pytań i wątpliwości, a emocje związane ze szczęściem mogą mieszać się ze stresem i niepewnością. Kiedyś problemem młodych rodziców były nieproszone rady matek, ciotek, koleżanek. Teraz często zostają sami z licznymi wyzwaniami i dostępem wielu różnych, niekoniecznie rzetelnych źródeł informacji. To może powodować zagubienie.
Każda historia rodzicielstwa jest piękna i każdej towarzyszą podobne wyzwania
Rodzicielstwo pisze różne scenariusze, każdy jest inny i równie wyjątkowy. Jednak trudności z jakimi mogą spotykać się rodzice na wczesnych etapach życia dziecka są często podobne, a wiele z nich dotyczy żywienia dziecka. W końcu 1000 pierwszych dni życia malucha jest w tym kontekście kluczowe. To właśnie wtedy najintensywniej się rozwija i rośnie. Ten etap już nigdy się nie powtórzy, a to co dziecko je, ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia również w przyszłości.
Pierwsze wątpliwości z tym związane pojawiają się już w czasie ciąży, gdy mama zastanawia się co sama może jeść, by dziecko zdrowo się rozwijało. Po narodzinach malucha mnożą się z kolei pytania o karmienie piersią – stanowi ono wyzwanie zwłaszcza dla tych kobiet, które urodziły pierwsze dziecko. To wyjątkowy okres dla mamy i maleństwa, bo to nie tylko samo karmienie, czyli zaspokojenie jednej z podstawowych potrzeb dziecka, ale także ogrom emocji, które temu procesowi towarzyszą. Według danych Fundacji Nutricia w początkach karmienia mamy najczęściej odczuwają miłość do dziecka i bliskość (odpowiedziało tak 53% i 50% badanych), ale także odpowiedzialność i stres, co przyznaje po 35% ankietowanych. Mimo, że aż 44% mam na etapie ciąży zakładało, że nie napotka trudności związanych z karmieniem dziecka, to w rzeczywistości jedynie 12% karmiących nie spotkało się z żadnymi wyzwaniami.
Kolejny etap, czyli rozszerzanie diety to spora rewolucja zarówno dla rodziców jak i dziecka. Ono dopiero uczy się nowych smaków i konsystencji, z kolei troskliwi rodzice chcieliby, aby cała miseczka lub słoiczek były opróżnione za każdym razem. Bywa także tak, że na talerzu malucha lądują te same dania, które spożywa reszta rodziny, a takie rozwiązanie to nie zawsze właściwa droga. Układ odpornościowy i układ pokarmowy dziecka intensywnie się rozwijają, więc podawane mu produkty powinny pochodzić ze znanego źródła, być bezpieczne i dopasowane składem i konsystencją do okresu jego rozwoju.
Czas po pierwszym roku życia to przede wszystkim moment, w którym mamy zastanawiają się czy nadal karmić piersią lub mlekiem modyfikowanym. Karmienie piersią stanowi kwestię bardzo indywidualną i nie ma górnej granicy wieku dziecka, w którym należy je zakończyć, a decyzja o tym zależy wyłącznie od mamy i maluszka. W tym okresie życia dziecka nadal pojawiają się wątpliwości dotyczące tego czy i jakie mleko podawać. Rodzice potrzebują więc jasnych, potwierdzonych ekspercko informacji czy i dlaczego warto to robić.
Fundacja Nutricia pyta mamy o ich emocje
Kwestię wyzwań i emocji na wczesnych etapach rodzicielstwa podejmuje Fundacja Nutricia, która od kilkunastu lat wspiera rodziców i promuje wprowadzanie prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych w ramach kampanii edukacyjnej „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.
– Od lat wsłuchujemy się w potrzeby rodziców i na łamach portalu 1000dni.pl oferujemy im ekspercką wiedzę z zakresu żywienia dzieci na początkowych etapach rozwoju. W ostatnich latach dostrzegamy problem zagubienia w rodzicielstwie, dlatego chcemy głośno mówić o towarzyszących mu wyzwaniach emocjonalnych związanych m.in. z żywieniem dziecka. Rodzice maluchów mierzą się z tak wieloma trudnościami, że w dobie niezwykle szybkiego trybu życia i social mediów przepełnionych ogromem niesprawdzonych informacji konieczne jest udzielenie wsparcia i wskazanie najlepszych źródeł eksperckiej wiedzy. Odgrywa ona kluczową rolę w budowaniu pewności siebie i umożliwia bardziej świadome podejście do rodzicielstwa. Przezwyciężanie trudności w 1000 pierwszych dni dziecka może przynieść nie tylko poczucie spełnienia, ale również zaowocować pięknymi dniami macierzyństwa – mówi psychodietetyk i dietetyk kliniczny Karolina Łukaszewicz-Marszał.
W okresie poprzedzającym Dzień Matki i Dzień Dziecka Fundacja zaprosiła do wspólnych działań znane mamy, by ich głosem opowiedzieć o emocjach jakie towarzyszą rodzicom w związku z żywieniem dzieci na różnych etapach rozwoju. Efekty tych działań pokazują, że wiele osób mierzy się z również podobnymi problemami, niezależnie od tego czy zostają rodzicami po raz pierwszy czy mają drugie lub kolejne dziecko.
Rodzicielstwo to wyjątkowe doświadczenie, które niesie ze sobą zarówno radość, jak i wyzwania. Dostęp do rzetelnych informacji i wsparcia, jakie oferuje m.in. program „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, pozwala rodzicom pełniej cieszyć się z pierwszych dni życia dziecka. Dzięki połączeniu intuicji z ekspercką wiedzą, rodzice zyskują pewność i kompetencje. Oznacza to mniej stresu, mniej niewiadomych, a więcej czasu na poznawanie potrzeb dziecka i definiowanie swojej rodzicielskiej drogi.
O programie: Ogólnopolski program edukacyjny „1000 pierwszych dni dla zdrowia” wspiera Rodziców w prawidłowym żywieniu dzieci w kluczowym okresie rozwoju i wzrostu dziecka, a więc w 1000 pierwszych dni życia począwszy od poczęcia. Prawidłowe żywienie w tym kluczowym okresie to najlepszy sposób na wykorzystanie niepowtarzalnego okna możliwości w rozwoju Twojego dziecka. Dbaj o dietę dziecka przez 1000 pierwszych dni. Masz realny wpływ na zdrowie Twojego dziecka, długość i jakość jego życia! Program realizowany jest od 2013 r. Więcej na: www.1000dni.pl