Razem zmieniamy przyszłość planety na dobre

Pod tym hasłem od 24 do 28 października 2022 r. odbędzie się Tydzień IKEA Foundation Week. Jest to kolejna okazja dla pracowników, ale także klientów IKEA, aby dowiedzieć się więcej o tej fundacji oraz o sposobie, w jakim pomaga.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Fot. IKEA
Fot. IKEA

IKEA Foundation jest niezależną organizacją charytatywną, odrębną od działalności IKEA. Jej misją jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Finansuje programy pomagające ubogim rodzinom i społecznościom w podnoszeniu jakości ich życia oraz w zmaganiach ze skutkami zmiany klimatu.

W trakcie tygodnia, na stronie IKEA Foundation (https://ikeafoundation.org/pl) oraz jej profilu LinkedIn (https://www.linkedin/company/ikea-foundation), poznamy pięć historii opowiedzianych przez młodych ludzi w krótkich, 1-1,5 minutowych, filmach. Bohaterowie mówią o własnej pracy lub pracy swoich bliskich, z której czerpią dumę.

Jedną z takich osób jest Sarisha. Jej mama pracuje dla Global Energy Alliance for People and Planet, organizacji współzałożonej przez IKEA Foundation. „Moja matka podróżuje do wiosek, aby zamontować tam panele słoneczne” – mówi Sarisha. „A ludzie tam mieszkający mogą uzyskać dostęp do czystej i odnawialnej energii.” Sarisha wyjaśnia, że energia odnawialna daje lokalnej społeczności lepszą przyszłość i bezpieczeństwo na wielu poziomach. Dzięki niedrogiej energii studenci mogą uczyć się wieczorami, małe firmy mogą się rozwijać, a lekarstwa mogą być bezpiecznie przechowywane.

Kolejną bohaterką jest Fabiola, która mieszka ze swoim małym synem w Grecji. Współpracuje z Home Project, partnerem IKEA Foundation, który zapewnia schronienie i pomoc dzieciom uchodźczym, niemającym opieki dorosłych. To sytuacja życiowa, którą Fabiola zna z własnego doświadczenia. „Moim celem było po prostu przetrwanie, ponieważ byłam sama i bałam się, i miałam już tak wiele wyzwań” – wspomina. Dziś Fabiola przekazuje dalej wsparcie, które było dla niej tak ważne, gdy była dzieckiem. „Trudno jest być uchodźcą dziecięcym. Wierzę, że każde dziecko powinno mieć szansę stać się tym, kim chce się stać”.

Na stronie IKEA Foundation można poznać wszystkie historie i obejrzeć filmy, także w polskiej wersji językowej. 

IKEA Foundation skupia swoje działania w tych częściach świata, w których potrzeby są największe i gdzie może dokonać trwałych zmian. Ubóstwo, konflikty zbrojne, konsekwencje zmiany klimatu i brak zasobów, takich jak czyste powietrze, energia i żyzna ziemia – to wyzwania, na które stara się odpowiedzieć. IKEA Foundation nie działa sama, lecz współpracuje z partnerami realizującymi kilkuletnie projekty. W 2021 roku IKEA Foundation przekazała 261 milionów euro 149 partnerom na całym świecie. Po wybuchu wojny w Ukrainie, IKEA Foundation przekazała darowiznę w wysokości 20 milionów euro na pomoc humanitarną dla osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swojego domu.

IKEA
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd). Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive. Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie 11 sklepów IKEA, 93 Punktów Odbioru Zamówień (łącznie z Punktami Mobilnymi), 8 Studiów Planowania i Punkt Planowania IKEA, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 35 sklepów IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku. *Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza blisko 400 sklepami w 32 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.

Źródło:

IKEA