Radość pomimo przeciwności. Dzień Dziecka na oddziale onkologicznym

Dzień Dziecka to święto, które każdego roku przepełnia serca radością i ekscytacją, niezależnie, gdzie się znajdujemy. Szczególną atmosferę tego dnia można odczuć nawet w miejscach, które z pozoru mogą wydawać się mniej radosne, jak oddziały onkologiczne w szpitalach dziecięcych. 1 czerwca to idealna okazja, aby przypomnieć, że młodzi pacjenci z diagnozą nowotworową to przede wszystkim dzieci, które pomimo poważnych wyzwań zdrowotnych, mają w sobie także dużo radości i beztroski, jakie przynosi dzieciństwo oraz głowy pełne marzeń.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Dzień Dziecka na oddziale onkologicznym
Postęp w medycynie sprawia, że, coraz więcej dzieci wraca do zdrowia po przebytej chorobie onkologicznej. Nowoczesne metody leczenia, takie jak precyzyjna terapia celowana czy immunoterapia, znacznie zwiększają skuteczność leczenia, są również mniej obciążające dla młodych organizmów. Dzięki temu dzieci mogą szybciej wrócić do normalnego życia, kontynuować naukę i realizować swoje marzenia, które wbrew pozorom nie różnią się znacznie od tych, które skrywają ich zdrowi rówieśnicy.

Dzień Dziecka pełen radości

Utrzymywanie codziennej rutyny i poczucie normalności są dla dzieci kluczowe w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z chorobą. Okazje do świętowania są dla nich tak samo ważne w szpitalu, jak i poza nim. Dzień Dziecka na oddziale onkologicznym to więcej, niż tylko sposobność do zabawy. To szansa na psychologiczną odnowę dla dzieci, które przez większość czasu są skoncentrowane na leczeniu. To także wydarzenie, które przywraca poczucie normalności.
Fot. IMiD

– Choć naszym nadrzędnym celem jest powrót do zdrowia wszystkich pacjentów, nie zapominamy, że są to przede wszystkim dzieci. Dokładamy wszelkich starań, aby pobyt w szpitalu był dla nich czasem nie tylko wymagającym poświęceń czy konieczności poddawania się wyczerpującym kuracjom. Dbamy, aby na ustach naszych podopiecznych regularnie gościł uśmiech. Co roku 1 czerwca organizujemy na oddziale onkologii specjalne wydarzenia dla dzieci, które mają sprawić, aby ten dzień był wyjątkowy. W tym roku Dzień Dziecka naszym podopiecznym osłodzą lody, a fundacja Herosi wraz z dziennikarką Martą Manowską i raperem Medusą zapewnią dzieciom mnóstwo atrakcji. Przewidziane zostały gry i konkurs dla naszych podopiecznych. Nie zabraknie również występu na żywo młodego rapera, upominków i wielu uśmiechów na twarzach dzieci – opowiada prof. Anna Raciborska, Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka.

Wydarzenia takie jak Dzień Dziecka mogą mieć znaczący wpływ na zdrowienie dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych. Zastosowanie strategii opartych na zabawie, które są często wprowadzane podczas takich okazji, wspiera zarówno psychiczne, jak i fizyczne aspekty zdrowienia dzieci. Według badań[1], wprowadzenie elementów zabawy do procesu leczenia może znacząco podnieść jakość życia dzieci, zmniejszając ich stres oraz angażując je w aktywne uczestnictwo w leczeniu.

Małe i wielkie marzenia

Dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych, mimo swojej ciężkiej sytuacji zdrowotnej, mają marzenia tak samo wielkie i kolorowe jak ich rówieśnicy. Ich pragnienia często wykraczają poza codzienne ograniczenia szpitalnych ścian. Chcą zostać astronautami odkrywającymi tajemnice kosmosu, nauczycielami, którzy przekazują wiedzę innym, czy sportowcami zdobywającymi złote medale na olimpiadach. Są jednak też mniej górnolotne lub odległe pragnienia. Pacjenci Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży IMiD marzą też o bardziej prozaicznych rzeczach. 9-letnia Patrycja bardzo chciałaby wreszcie być w domu z siostrą i bawić się razem z nią w modelki. Pojechać do zoo i popływać w basenie, który mają w ogrodzie. Z kolei 14-letnia Laura tęskni za spotkaniami z przyjaciółmi. Bardzo by chciała móc wybrać się z nimi do kina i na pizzę, co aktualnie – przez częste pobyty w szpitalu – nie jest możliwe.
 

– Dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych to młodzi ludzie pełni pragnień i pasji. Jedni marzą o byciu piosenkarzami, nauczycielami czy zwiedzaniu świata. Inni tęsknią do zwyczajnych czynności, jak spotkania z rówieśnikami czy wyjście z rodziną na lody. Każde marzenie, choć może wydawać się odległe, jest dla najmłodszych pacjentów źródłem siły i motywacji do poddawania się czasem trudnej i długiej terapii. Dlatego personel szpitala wspólnie z rodzinami starają się spełniać te małe wielkie pragnienia, wywołując uśmiech na twarzach dzieci, pamiętając, że każde z nich ma prawo marzyć i wierzyć w lepsze jutro – mówi mgr Joanna Pruban, psychoonkolog z Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka.

Fot. IMiD

Warto pamiętać, że nie tylko dzieci mają wielkie pragnienia. W chorobie zawsze towarzyszą im rodzice, którzy zwykle najbardziej chcą zdrowia i szczęśliwego życia dla własnych dzieci. Często bywa też tak, że opiekunowie chorej pociechy mają znacznie mniej czasu dla jej rodzeństwa. Wówczas najbardziej chcą, by cała rodzina znów była razem w domu. Jak mówi mama jednej z podopiecznych Kliniki Onkologii IMiD – Trudno jest być mamą, kiedy muszę dzielić życie na dom i szpital. Telefon nie zawsze wystarcza. Chcę przytulać moje dzieci razem.

 

Dzień Dziecka na oddziałach onkologicznych to coś więcej niż okazja do zabawy. Jest to moment, który umożliwia dzieciom oderwanie od codziennej rutyny leczenia i pozwala im poczuć się jak ich rówieśnicy poza murami szpitala. Przez chwilę mogą zapomnieć o swojej chorobie i po prostu bawić się, śmiać oraz marzyć. Takie doświadczenia są nie tylko ważnym elementem terapeutycznym, ale też przynoszą dzieciom ulgę i potęgują ich motywację do walki z chorobą.
 

1: https://bmchealthservres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12913-021-07018-7

Dr hab. n. med., prof. IMiD Anna Raciborska

Specjalistka pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej. Jest absolwentką II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny), a także absolwentką wydziału Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Od 2003 jest związana z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie od 2017 pełni funkcję kierownika Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej, a także członka Rady Naukowej IMiD. Jednym z głównych celów jej pracy zawodowej jest poprawa wyników leczenia pierwotnych nowotworów kości oraz chorób z kręgu histiocytoz. Anna Raciborska jest otwartą i łamiącą stereotypy lekarką, a onkologia dziecięca jest jej pasją. W swojej pracy łączy doświadczenie dynamicznej i rzeczowej specjalistki z empatią kobiety i matki.

mgr Joanna Pruban

Absolwentka wydziału psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie oraz wydziału pedagogiki UKSW w Warszawie. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu treningu kreatywności oraz arteterapii dla dzieci i dorosłych, a także kierunek Psychoonkologia na Uniwersytecie SWPS. Posiada 18-letnie doświadczenie w pracy w Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka, gdzie od 2014 r. prowadzi również Poradnię Psychoonkologiczną. W ramach praktyki zawodowej przeprowadza konsultacje oraz terapie psychologiczne, pracuje indywidualnie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest wykładowcą i prowadzącą ćwiczenia dla studentów z psychologii rozwojowej, organizuje warsztaty oraz szkolenia dla różnych grup zawodowych. Autorka artykułów naukowych i poglądowych, uczestniczka oraz prelegent licznych konferencji medycznych, zaangażowana w działalność popularyzującą wiedzę z zakresu psychoonkologii.

Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka (IMiD)
Najstarsza w Polsce, wysokospecjalistyczna Klinika onkologiczna dla dzieci i młodzieży zlokalizowana w Warszawie. Interdyscyplinarny, doświadczony zespół Kliniki prowadzi pełną diagnostykę i kompleksowe leczenie nowotworów u dzieci od okresu płodowego do 25. roku życia z całego kraju. Specjalizuje się w zakresie leczenia guzów litych poza ośrodkowym układem nerwowym oraz histiocytoz. Klinika jest ośrodkiem referencyjnym w leczeniu oszczędzającym, umożliwiającym uratowanie kończyny choremu dziecku. Do 2023 r. wykonano ponad 800 zabiegów wszczepiania endoprotez, także tych wydłużanych mechanicznie lub w wyniku działania pola elektromagnetycznego. Najmłodszy pacjent, u którego wykonano taki zabieg miał 8 miesięcy. Zespół Kliniki prowadzi także działalność naukową – m.in. niekomercyjne badania kliniczne dot. leczenia guzów litych u dzieci.

Źródło:

Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka (IMiD)