Powstała pierwsza na świecie mapa startupów humanitarnych

Walka z głodem, dostęp do czystej wody, podstawowa opieka medyczna – to główne postulaty fundacji Unsung Heroes, która przy pomocy nowoczesnych technologii dąży do rozwiązania globalnych problemów społecznych. Fundacja opracowała właśnie pierwszą na świecie mapę startupów humanitarnych, która pomaga łączyć firmy z organizacjami pomocowymi.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Powstała pierwsza na świecie mapa startupów humanitarnych

Walka z głodem, dostęp do czystej wody, podstawowa opieka medyczna – to główne postulaty fundacji Unsung Heroes, która przy pomocy nowoczesnych technologii dąży do rozwiązania globalnych problemów społecznych. Fundacja opracowała właśnie pierwszą na świecie mapę startupów humanitarnych, która pomaga łączyć firmy z organizacjami pomocowymi.

Humanitarian-Tech Landscape 2023 powered by Unsung Heroes zawiera ponad 100 startupów w obszarach: żywieniowym, edukacyjnym, zdrowotnym, wsparcia klimatu czy gender. Link do Mapy znajduje się tutaj: https://unsung.tech/startups-and-humanitarian-organizations-revolutionizing-collaboration-for-sustainable-aid/

Fundacja w tym roku przeprowadziła projekt Unsung Heroes Acceleration Programme, który połączył 27 startupów z 19 krajów z organizacjami humanitarnymi, jak Polska Akcja Humanitarna, MAP Afrique czy Humanity First Response. Obecnie blisko kolejnych 30 podmiotów bierze udział w wydarzeniach w Libanie (Humanitarian-Tech Incubator Lebanon) oraz Beninie (AgriInnovate Benin).

– Współpraca pomiędzy startupami a organizacjami humanitarnymi to klucz do rozwiązania globalnych problemów społecznych. Kiedy innowacje łączą się z misją społeczną, powstają rozwiązania, które mają potencjał zmienić świat. Takie współdziałanie nie tylko poprawia efektywność projektów humanitarnych, ale także obniża koszty, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów pomocy – tłumaczy Radek Wierzbicki, założyciel Fundacji  Unsung Heroes.

Unsung Heroes pomaga ponadto startupom, które chcą skoncentrować swoją propozycję wartości na osobach żyjących w skrajnym ubóstwie, znaleźć źródło finansowania, np.  z funduszy: USAID Development Innovation Ventures, Global Innovation Fund, Humanitarian Innovation Fund, UNICEF Innovation czy Save The Children Global Ventures. – Warto tutaj podkreślić, że innowacyjne projekty muszą cechować się kluczowymi atrybutami: posiadać wiarygodną Teorię Zmiany (tzw. Theory of Change) oraz udowodnić swój wpływ społeczny. Powinny być to ponadto projekty łatwo skalowalne – podkreśla Radek Wierzbicki.

Wśród najciekawszych startupów na mapie Global Humanitarian-Tech Landscape 2023 powered by Unsung Heroes znalazły się m.in.:
S4S Technologies, wspierane przez Global Innovation Fund, stanowi przykład, jak technologia może poprawić efektywność projektów humanitarnych. Twórcy S4S postawili sobie za cel rozwiązanie trudności w przemyśle spożywczym i rolnictwie. Poprzez zastosowanie innowacyjnego podejścia technologicznego i modelu biznesowego, S4S buduje zrównoważony i sprawiedliwy łańcuch wartości w rolnictwie, przyczyniając się do walki ze skrajnym ubóstwem.

Baobab+, wspierane przez USAID DIV, koncentruje się na rozwiązaniu problemu braku dostępu do energii elektrycznej w Demokratycznej Republice Konga. Dzięki systemom solarnym w modelu pay-as-you-go, Baobab+ nie tylko zapewnia elektryczność, ale także zmniejsza zależność od szkodliwych źródeł energii, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska. Project Baala jest innowacyjnym dostawcą rozwiązań zdrowia menstruacyjnego, skupiającym się na zakończeniu biedy menstruacyjnej i analfabetyzmu w tym obszarze. Dostarczając kobietom podpasek wielokrotnego użytku, projekt nie tylko zmniejsza wpływ na środowisko, ale również przyczynia się do transformacji zdrowia i życia dziewcząt i kobiet w Indiach.

Flex and Robust, startup z Polski, opracował technologię wzmocnienia konstrukcji budynków, zapobiegając ich zniszczeniu podczas trzęsień ziemi. Dzięki tej innowacji, można osiągnąć realne oszczędności kosztów i uratować miliony istnień. SkyBlu wykorzystuje sztuczną inteligencję do monitorowania zagrożeń powodziowych w krajach trzeciego świata. Ta technologia umożliwia lokalnym społecznościom szybką reakcję na sytuacje kryzysowe, nawet tam, gdzie pomoc z zewnątrz jest ograniczona.
Humanitarian-Tech Startups Landscape 2023 powered by Unsung Heroes - Ventures For Humanity

Źródło:

Unsung Heroes