Pomorska Noc Naukowców w Hevelianum: sztuczna inteligencja

Spektakularne pokazy naukowe, warsztaty robotyczne oraz dla miłośników detektywistycznych łamigłówek i wielbicieli sztuki, projekcja filmowa i debata – to tylko część atrakcji, jakie Hevelianum przygotowało na Pierwszą Pomorską Noc Naukowców w Trójmieście, a 15 organizowaną w samej instytucji. Tej nocy Hevelianum świętuje również 15-lecie swoich interaktywnych wystaw edukacyjnych. Zapraszamy na Górę Gradową już 29 września.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Pomorska Noc Naukowców w Hevelianum

Czy nauka jest tylko dla profesjonalnych naukowców? Oczywiście, że nie! W tę jedną noc można się przekonać, że nauka jest dla wszystkich. Motywem przewodnim wydarzenia są przewroty kopernikańskie w nauce, czyli takie odkrycia, które w znaczący sposób wpłynęły na stan wiedzy i zmieniły postrzeganie świata przez człowieka.

Hevelianum zaprasza na doświadczenie możliwości sztucznej inteligencji – najnowszego, przełomowego osiągnięcia nauki, które najprawdopodobniej będzie miało największy wpływ na nasze życie. To właśnie AI stanie się motywem przewodnim tegorocznej Nocy Naukowców.

Od 15 lat organizujemy Noc Naukowców, aby wspólnie odkrywać fascynujący świat nauki. Obecna edycja jest częścią Pierwszej Pomorskiej Nocy Naukowców, którą współtworzymy wraz z partnerami z trójmiejskich uczelni i Centrum Nauki Experyment – wyjaśnia Paweł Golak, dyrektor centrum nauki Hevelianum. – Poza pokazami naukowymi i warsztatami, podczas debaty wspólnie z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o tym, jakie szanse i zagrożenia związane są z rozwojem sztucznej inteligencji. To właśnie AI jest naszym motywem przewodnim.

Stałym elementem Nocy Naukowców w Hevelianum są spektakularne pokazy naukowe. Heweliusze Nauki zaprezentują pokaz Secret „Science Agency and The Artificial Duck”, a edukatorzy placówki sprawdzą, czy sztuczna inteligencja jest w stanie przygotować pokaz naukowy – „Czy edukatorzy śnią o elektrycznych owcach?”

W kinie pod chmurką prof. Włodzisław Duch, specjalista w obszarze badań nad sztuczną inteligencją, zajmujący się również badaniem mózgów, poszuka odpowiedzi na wiele pytań. Czy sztuczna inteligencja przejmie świat? Czy jest niebezpieczna? Czy komputery oraz AI mają już świadomość i potrafią odczuwać zmysły? Autorem kanału This is IT, który podzieli się z publicznością występem prof. Włodzisława Ducha, jest Maciej Kawecki, popularyzator i pasjonat technologii, który stawia na człowieka i rozumie, że technologia to tylko i aż narzędzie w jego rękach.

Na zakończenie wieczoru odbędzie się debata z cyklu Nauka Mówi: AI. Gośćmi będą: dr hab. inż. Piotr Szczuko z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, dr inż. arch. Jan Cudzik z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, dr hab. Joanna Mytnik z Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej i dr Dorota (Dota) Szymborska, filozofka, etyczka i socjolożka, wyróżniona tytułem TOP 100 Women in AI in Poland (2022), TEDx Speaker. Rozmowę poprowadzi Piotr Stanisławski, współtwórca blogu Crazy Nauka.

Zapraszamy też na liczne warsztaty robotyczne. Dostępnych będzie m.in. 5 stanowisk testowania robotów zbudowanych z LEGO® Spike PRIME. Dla miłośników sekretów i detektywistycznych łamigłówek przygotowaliśmy zajęcia poświęcone różnym metodom przekazywania tajnych informacji. Na rysowanie z supermocami AI zapraszamy wielbicieli sztuki, efekty tej pracy zostaną zaprezentowane na ścianie budynku Wozowni Artyleryjskiej pod koniec wieczoru. Wśród atrakcji znajdą się również symulator jazdy i stanowiska doświadczalne w specjalnej strefie VR.

Pierwsza Pomorska Noc Naukowców w Trójmieście to jednocześnie okazja do celebrowania 15-lecia otwarcia pierwszej wystawy stałej w Hevelianum.

Zapraszamy do wspólnego świętowania tych wyjątkowych 15 lat działalności, w trakcie których powstawały kolejne wystawy, prowadziliśmy tysiące zajęć, setki eventów i wciąż nie zwalniamy tempa. Dziękujemy, że w tym czasie tak licznie i chętnie nas odwiedzaliście – mówi Anna Morawska, zastępczyni dyrektora Hevelianum.

Z okazji jubileuszu 3 nasze interaktywne wystawy stałe – „Dookoła świata”, „Z Energią!” i „Łamigłówka” udostępnimy zwiedzającym w promocyjnej cenie – tylko 5 zł. Zapraszamy od piątku, 29 września do niedzieli, 1 października!

Wydarzenie w województwie pomorskim koordynuje Gdański Uniwersytet Medyczny, a jego partnerami są pomorskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej oraz dwa ośrodki popularyzacji nauki – Centrum Nauki Experyment oraz Hevelianum. Więcej informacji o PPNNwT i zapisach znajduje się na stronie wydarzenia: www.pomorskanocnaukowcow.eu.

Fot. HEVELIANUM

PROGRAM NOCY NAUKOWCÓW W HEVELIANUM

29 września, piątek 18:00-21:30

SCENA | majdan – główny plac na Górze Gradowej

18:00–18:15 | otwarcie wydarzenia i premierowy pokaz filmu: 15 lat przyjemności w odkrywaniu Hevelianum

18:15–18:55 | pokaz: Czy edukatorzy śnią o elektrycznych owcach?, Hevelianum

19:0019:30 | pokaz: Secret Science Agency and The Artificial Duck, Heweliusze Nauki

19:30–20:00 | kino pod chmurką: Sztuczna inteligencja już zyskała świadomość. Oto gdzie są jej granice | prof. Włodzisław Duch | This is it – Maciej Kawecki

20:00–21:00 | Debata z cyklu Nauka Mówi: AI

WARSZTATY

ROBOTY do roboty!

18:15–19:00 | 19:15–19:00 | 20:15–21:00

Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne wejściówki dostępne w aplikacji: pomorskanocnaukowcow.eu/Hevelianum do okazania na 15 min przed rozpoczęciem

liczba miejsc: 20

wiek: 7+

SZCZOTKOBOTY szorują do dzieła

18:15–19:00 | 19:15–19:00 | 20:15–21:00

Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne wejściówki dostępne w aplikacji: pomorskanocnaukowcow.eu/Hevelianum

do okazania na 15 min przed rozpoczęciem

liczba miejsc: 20

wiek: 7+

SZYFRY

18:00–21:30

Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne

wiek: dla każdego

Rysowanie z supermocami AI

18:00–21:30

Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne

wiek: 4+

ROBO testy

18:00–21:30

Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne

wiek: dla każdego

ROBO Stacja

18:00–19:10 | 19:10–20:20 |20:20–21:30

Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne wejściówki dostępne w punkcie info w dniu wydarzenia od 18:00.

Udział dzieci w warsztatach tylko pod warunkiem akceptacji regulaminu GO4Robot przez opiekuna

liczba miejsc: 20

wiek: 5–9 lat

STREFA VR

18:00–21:30

Namiot sferyczny na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne

wiek: 12+

WYWIAD Z AI

18:00–21:30

Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne

wiek: 7+

GRA PLANSZOWA

SPACE AI PUZZLE

18:00–21:30

Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne

wiek: 8+

liczba graczy: 2–4

czas gry: ok. 30 minut

POKAZY

Bańkowy zawrót głowy

19:30–21:30

Plac przed Wozownią Artyleryjską

*Bezpłatne

GALERIA SZTUKI AI – pokaz multimedialny

21:15–21:30

Na budynku Wozowni Artyleryjskiej

*Bezpłatne

wiek: dla każdego

WYSTAWY

29 września – 1 października

8:00–21:00 | bilet: 5 zł

Z okazji 15-lecia wystawy Hevelianum będzie można zwiedzać w specjalnej cenie 5 zł/os., zapraszamy do wspólnego świętowania!

Dookoła Świata

7 kontynentów i 90 interaktywnych stanowisk czeka na wszystkich ciekawych świata, niezależnie od wieku. Poznaj miejsca, zwyczaje i zjawiska charakterystyczne dla każdego z nich.

Łamigłówka

Wejdź do magicznego świata matematyki, gdzie abstrakcja staje się rzeczywistością. Poznaj królową nauk i przekonaj się, że możesz ją spotkać wszędzie wokół siebie.

Z Energią!

Czym jest ciepło? Czy wiązka światła wprawi w ruch samolot? Jak zanieczyszczenie naszej planety widać z perspektywy kosmosu? Sprawdź, czym jest energia i w co możesz ją zamienić. Uwaga! Program może ulec zmianie z uwagi na niekorzystną aurę. Ambasadorami i prowadzącymi tegoroczne wydarzenie w Hevelianum są Aleksandra i Piotr Stanisławscy, dziennikarze naukowi, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka i laureaci licznych nagród. Dofinansowano z projektu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Źródło:

Hevelianum