Pomorska Noc Naukowców w Hevelianum odbyła się pod hasłem: sztuczna inteligencja!

Spektakularne pokazy naukowe, liczne warsztaty robotyczne, niekończące się rozmowy ze sztuczną inteligencją, detektywistyczne łamigłówki, projekcja filmowa i debata – tak upłynęła wypełniona atrakcjami Pomorska Noc Naukowców na Górze Gradowej.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Pomorska Noc Naukowców

W piątek, 29 września Górę Gradową w trakcie trwania wydarzenia odwiedziło ponad 800 osób, z którymi podczas tego wieczoru Hevelianum świętowało również 15-lecie interaktywnych wystaw edukacyjnych. Odwiedzający przez cały weekend mogli skorzystać z promocyjnej ceny biletów na wystawy stałe. Wydarzenie było świetną okazją, aby przekonać się, że nauka jest dla wszystkich. W tym roku motywem przewodnim były przewroty kopernikańskie w nauce, czyli takie odkrycia, które w znaczący sposób wpłynęły na stan wiedzy i zmieniły postrzeganie świata przez człowieka. W Hevelianum można było doświadczyć możliwości sztucznej inteligencji, czyli najnowszego, przełomowego osiągnięcia nauki, które najprawdopodobniej będzie miało największy wpływ na nasze życie.

Noc Naukowców organizowana jest przez Hevelianum od 15 lat. Obecna edycja była częścią Pierwszej Pomorskiej Nocy Naukowców w Trójmieście, którą gdańskie centrum nauki współtworzyło wraz z partnerami z trójmiejskich uczelni i Centrum Nauki Experyment z Gdyni. Stałym elementem Nocy Naukowców w Hevelianum są spektakularne pokazy naukowe i tym razem było podobnie. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć m.in. pokaz przygotowany przez edukatorów Hevelianum, którzy poprosili sztuczną inteligencję o napisanie scenariusza science show. Wspólnie z widzami sprawdzili, czy sztuczna inteligencja może zastąpić kreatywnego edukatora.

W kinie pod chmurką prof. Włodzisław Duch, specjalista w obszarze badań nad sztuczną inteligencją, zajmujący się również badaniem mózgów, starał się odpowiedzieć na pytanie czy sztuczna inteligencja przejmie świat i czy jest niebezpieczna?

Na zakończenie wieczoru odbyła się debata z cyklu Nauka Mówi: AI. Jej gośćmi byli: dr hab. inż. Piotr Szczuko z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, dr inż. arch. Jan Cudzik z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, dr hab. Joanna Mytnik z Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej i dr Dorota (Dota) Szymborska, filozofka, etyczka i socjolożka, wyróżniona tytułem TOP 100 Women in AI in Poland (2022), TEDx Speaker. Rozmowę poprowadził Piotr Stanisławski, współtwórca blogu Crazy Nauka.

Już wkrótce spotkanie będzie dostępne online na YT Hevelianum.

Ogromnym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się warsztaty robotyczne. Dostępnych było m.in. 5 stanowisk testowania robotów zbudowanych z LEGO® Spike PRIME. Stanowisko, na którym można było rysować wspólnie ze sztuczną inteligencją również cieszyło się niesłabnącym zainteresowaniem. Na zakończenie wieczoru młodzi artyści mogli podziwiać swoje prace podczas pokazu multimedialnego na ścianie zabytkowego budynku Wozowni Artyleryjskiej. Najdłuższa kolejka była jednak do strefy VR, w której można było skorzystać m.in. z symulatora jazdy samochodem.

Ambasadorami i prowadzącymi tegoroczne wydarzenie w Hevelianum byli Aleksandra i Piotr Stanisławscy, dziennikarze naukowi, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka i laureaci licznych nagród.

Wydarzenie w województwie pomorskim koordynuje Gdański Uniwersytet Medyczny, a jego partnerami są pomorskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej oraz dwa ośrodki popularyzacji nauki – Centrum Nauki Experyment oraz Hevelianum.

Dofinansowano z projektu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Źródło:

Hevelianum, fot. Jacek Klejment