Płodność: kiedy do specjalisty?

Dziecko? Tak, chcemy – ale nam nie wychodzi. Co możemy zrobić, aby zwiększyć szanse na zostanie rodzicami? Jeśli starania o upragnioną ciążę nie przynoszą efektu, to warto zbadać stan płodności oraz sprawdzić kilka podstawowych czynników, które mają na nią wpływ. Organizowany przez klinki InviMed „Weekend dla płodności” – 8 i 9 marca w Warszawie, to doskonała okazja do rozmów i konsultacji z ekspertami wspierającymi parę w ich drodze do rodzicielstwa.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Weekend dla płodności
  1. Kiedy do specjalistycznej kliniki?

Gdy po 12. miesiącach regularnego (2 – 3 razy w tygodniu) współżycia bez zabezpieczeń kobieta nie zachodzi w ciążę to znak, że trzeba poszukać przyczyny. Co ważne, wraz z wiekiem kobiety ten okres ulega skróceniu dlatego u kobiet powyżej 35 r.ż. reagować należy już po 6 miesiącach bezskutecznych prób.

Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka ok. 1,5 miliona par, a jej rozpoznanie często wymaga wielokierunkowej i pogłębionej diagnostyki. W przypadku kobiet do najczęstszych przyczyn niepłodności należą: endometrioza, zaburzenia owulacji, zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników, niska rezerwa jajnikowa czy niedrożność jajowodów. U mężczyzn główną przyczyną niepłodności są nieprawidłowe parametry nasienia. Czynnik męski jest przyczyną niepłodności u ponad 40% par, a u kolejnych ok. 20% występuje jednocześnie z czynnikiem żeńskim. Oznacza to, że problemy z jakością nasienia dotyczą więcej niż 60% pacjentów – mówi dr n. med. Łukasz Sroka, specjalista ginekolog-położnik Dyrektor Medyczny InviMed.

———

———

Diagnostykę warto zacząć jak najwcześniej. Dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić stan płodności Kliniki InviMed przygotowały „Weekend dla płodności”.

Weekend dla płodności” jest dla tych, którzy:

  • starają się o dziecko bezskutecznie ponad 6 miesięcy;

  • zdiagnozowano u nich choroby obniżające płodność, np. endometrioza, PCOS;

  • rozważają procedury wspomaganego rozrodu i potrzebują porady eksperta czy konsultacji.

Chcecie dowiedzieć się jak zwiększyć swoją płodność, jakie badania wykonać oraz zbadać swój stan zdrowia w zakresie płodności?

Kobieta: Mężczyzna:

  1. wiek 1. wiek

  2. rezerwa jajnikowa 2. jakość nasienia

  3. poziom hormonów 3. poziom hormonów

  4. styl życia 4. styl życia

  5. ogólny stan zdrowia 5. Ogólny stan zdrowia

Już 8 i 9 marca można sprawdzić płodność! Specjaliści czekają na kobiety i mężczyzn, którzy planują teraz lub w przyszłości zostać rodzicami. Warto umówić się na konsultacje z ginekologiem, andrologiem, dietetykiem, immunologiem, endokrynologiem, które podczas „Weekendu dla płodności” dostępne będą w promocyjnych cenach. Dodatkowo każda para, która zapisze się na pierwszą konsultację otrzyma skierowania na badania w wyjątkowych cenach.

Aby umówić wizytę zadzwoń 500 900 888.

  1. Co najbardziej wpływa na nasze szanse?

Wiek jest jednym z głównych czynników wpływających na płodność. Wraz z upływem lat kobieta sukcesywnie traci komórki jajowe, a u mężczyzn spada poziom jakości nasienia. Dlatego parom bezskutecznie starającym się o dziecko zaleca się w pierwszej kolejności wykonanie badań: AMH (ocena tzw. rezerwy jajnikowej) u kobiet, a u mężczyzn spermiogram (badanie nasienia).

Dla 25-letniej kobiety szansa na zajście w ciążę wynosi około 25% podczas gdy w przypadku 40-letniej kobiety ta szansa maleje do ok. 5%.– wyjaśnia dr Łukasz Sroka. U mężczyzn natomiast zwraca się uwagę na badania jakości głównych parametrów nasienia, m.in. ilość, ruchliwość oraz budowa plemników. W określonych sytuacjach wykonujemy też bardziej specjalistyczne badania nasienia oceniające np. strukturę materiału genetycznego plemników lub tzw. stres oksydacyjny – dodaje ekspert.

Kolejny czynnik to ocena poziom hormonów mających wpływ na płodność, takich jak hormony regulujące cykl, prolaktyna, testosteron czy hormony tarczycy. Prawidłowy poziom hormonów reguluje całościowo gospodarkę hormonalną organizmu i tym samym u kobiet wspiera działanie jajników oraz utrzymuje prawidłowy cykl owulacyjny i menstruacyjny, natomiast u mężczyzn wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu jakości plemników oraz ich liczby – wyjaśnia Dyrektor Medyczny InviMed.

Do badań rezerwy jajnikowej, badania oraz poziomu hormonów, warto również dodać badania ogólne takie jak: morfologia, mocz, glukoza, cholesterol. Rozszerzona diagnostyka w zakresie badań podstawowych
pozwoli lekarzowi na dokładniejsze poznanie stanu zdrowia i wykluczenie ewentualnych chorób czy schorzeń utrudniających zajście w ciążę.

I ostatni – lecz równie ważny czynniki wspierający płodność to styl życia. Otyłość i nadwaga, nieodpowiednia dieta, stres, siedzący tryb życia, używkiwszystkie czynniki związane z niezdrowym stylem życia mają ogromny wpływ na płodność żeńską i męską. Przede wszystkim u kobiet prowadzą do zaburzeń procesu owulacji, rozregulowania cykli menstruacyjnych czy zaburzeń hormonalnych. U mężczyzn natomiast wpływają głównie na spadek jakości nasienia, tym samym zmniejszając szanse na skuteczne zapłodnienie – mówi dr Łukasz Sroka.

Nie warto zwlekać z wizytą w klinice leczenia niepłodności. Konsultacje ze specjalistami pozwolą przygotować „drabinkę” diagnostyczną. Zaczynamy od sprawdzenia podstawowych parametrów, i pamiętajmy, że nie zawsze potrzebne będą zaawansowane techniki wspomaganego rozrodu.

Warto wspomnieć, że leczenie niepłodności w Polsce reguluje ustawa i to ona określa, kogo możemy zakwalifikować do leczenia. Kwalifikacja do procedury zapłodnienia pozaustrojowego jest możliwa
w przypadku pary, u której wykorzystano wszystkie dostępne możliwości terapeutyczne i u której leczenie trwa rok, chyba że zaistnieją wskazania medyczne pozwalające skrócić ten okres, np. niedrożność jajowodów lub bardzo słabe parametry nasienia
– podkreśla dr Łukasz Sroka.

O ekspercie:

dr n. med. Łukasz Sroka – specjalista położnictwa i ginekologii, Dyrektor Medyczny InviMed. Absolwent kierunku lekarskiego na Akademii Medycznej w Poznaniu. W latach 1999-2013 asystent, a następnie starszy asystent w Klinice Ginekologii Operacyjnej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; uczestnik stażu naukowo-szkoleniowego w Ein-Kerem Fertility Treatment Clinic Hadassah Medical Center, Jerozolima, Izrael.

InviMed
InviMed to sieć klinik leczenia niepłodności, obecna na rynku od 22 lat. Pierwsza klinika została otwarta w 2001 r. w Warszawie. Dziś InviMed to 6 specjalistycznych placówek w: Warszawie (2 kliniki), Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni i Katowicach. W 2012 roku InviMed znalazł się wśród brandów Medicover. Wykwalifikowany, doświadczony zespół lekarzy i embriologów z międzynarodowymi certyfikatami w zakresie niepłodności prowadzi wysokospecjalistyczną diagnostykę i skutecznie leczy niepłodność, pomagając pacjentom w drodze do rodzicielstwa. Pacjenci mogą korzystać z zaawansowanych metod wspomaganego rozrodu, w tym zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro (również z wykorzystaniem komórek rozrodczych dawców) oraz inseminacji. InviMed oferuje także najnowsze i nieinwazyjne badania genetyczne zarodków oraz badania prenatalne. Kliniki umożliwiają zabezpieczenie płodności, np. w przypadku chorób nowotworowych kobiet i mężczyzn lub endometriozy. Dzięki klinikom InviMed na świat przyszło już ponad 13 tys. dzieci. InviMed j

Źródło:

InviMed