Plamy na drewnianej elewacji – jak się przed nimi ochronić?

Drewno pod każdą postacią ulega subtelnym przemianom, które powodowane są przez ingerencję natury w materiał. Jednak gdy nie chcemy widzieć tych zmian na naszej drewnianej elewacji – zwłaszcza ciemnych plam – warto wcześniej zabezpieczyć ją za pomocą kilku prostych kroków. W jaki sposób przeprowadzić takie prace? Na to pytanie odpowiada Darina Lazarova, ekspert od drewnianych tarasów i elewacji w firmie JAF Polska.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Od zmiany objętości przez wilgotność powietrza, po przemianę kolorystyczną pod wpływem promieni UV – dzięki tym naturalnym ingerencjom, każdy kawałek drewna wciąż ulega przemianom, stając się przy tym jedyne w swoim rodzaju. Jednak, skąd biorą się ciemne plamy na drewnianej elewacji?

Jak wyjaśnia Darina Lazarova, ekspert od drewnianych tarasów i elewacji w firmie JAF Polska, pochłaniane przez drewno zanieczyszczenia połączone z wodą sprzyjają powstawianiu takich naleciałości na powierzchni niezabezpieczonych desek elewacyjnych lub tarasowych. Podobne zjawisko można zauważyć na kamienicach oraz murach:

Jedną z najważniejszych zalet drewna jest fakt, że oddycha. Niestety, coraz częściej te „zielone płuca” wypełnione są powietrzem, którego czystość pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji lepiej zapobiegać, niż w przyszłości „leczyć” naszą elewację – warto więc zawczasu chronić powierzchnię drewna za pomocą oleju podkładowego z dodatkiem pigmentu.

Zabezpieczenie aplikujemy bezpośrednio po montażu. Jeżeli od tego momentu minęło już trochę czasu, to przed olejowaniem dokładnie czyścimy całą powierzchnię. Zanieczyszczenia powierzchniowe sprzątamy za pomocą twardej szczotki z tworzywa. Następnie myjemy deski przy użyciu odpowiednich środków i porządnie spłukujemy. Teraz czekamy do wyschnięcia, a jeśli na wierzchu pozostał półprzezroczysty film — usuwamy go przed dalszą obróbką. Ewentualnie szlifujemy wszystko cienkim papierem ściernym, żeby uzyskać jednolitą powierzchnię.

Olej dla ochrony
Kiedy faktura drewna będzie gotowa, kolejnym krokiem staje się nałożenie dwóch warstw oleju. Zrobimy to przy użyciu szczotki lub gąbki. W tym czasie należy rozprowadza go równomiernie na całej długości desek – tak, aby uniknąć miejscowego nakładania się warstw. Następnie nadmiar wycieramy i po wyschnięciu pierwszej warstwy — nakładamy kolejną. Pigment z czasem wypłukuje się pod wpływem wody i opadów atmosferycznych. Jednak regularne czyszczenie desek z kurzu oraz zalegającego brudu znacząco wydłuża trwałość ochrony.

Ekspertka JAF Polska przestrzega również, iż deski mogą zabrudzić się także przy niewłaściwym montażu — zwłaszcza przez bliski kontakt z opiłkami metalu, na przykład ze szlifierki:

– Pył z żelaza w kontakcie z wodą zabarwia drewno. Najtrudniejsze do usunięcia bywają lepkie i tłuste plamy od oleju, które wnikają głęboko w strukturę drewna. Jednak materiał ten ma to do siebie, że możemy go ponownie odświeżyć, przez co będzie wygląda jak nowe.

Naturalna kolej rzeczy
A co, gdy na drewnie pojawią się już niepożądane przez nas plamy? Jak się okazuje, nie trzeba robić nic, aby pozbyć się ich z powierzchni naszego materiału. W zasadzie wystarczy poczekać, aż czas zrobi swoje. Drewno stopniowo szarzeje pod wpływem promieni UV. Dzieje się tak ze względu na zawartą w nim ligninę, która odpowiada za zwartość jego struktury, nadając drewnu naturalną sztywność oraz twardość. Zawdzięczamy jej również srebrzystą patynę, która z czasem pokrywa oraz dodatkowo chroni powierzchnię nasłonecznionych desek.

Drewno to niezwykły materiał, który pod wpływem naturalnych, jak i tych mniej, czynników ulega pewnym przemianom, nadając drewnianej elewacji zupełnie nowy charakter. Jeżeli jednak nie chcemy, by zmieniała ona swój wygląd, warto wcześniej zabezpieczyć ją za pomocą stworzonych do tego środków – na przykład takich jak z oferty JAF Polska – które pomogą w ochronie, jak i odpowiedniej pielęgnacji drewna.

JAF Polska
JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce firma rozpoczęła w 2008 roku. Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów stawia JAF na pozycji jednego z liderów tej branży.

Źródło:

JAF Polska