Październik Miesiącem Świadomości Chorób Przysadki Mózgu

Październik jest Miesiącem Świadomości Chorób Przysadki Mózgu, miesiącem mającym na celu podniesienie świadomości na temat chorób związanych z przysadką. Niestety choroby tego narządu są zakwalifikowane do chorób „rzadkich”, przez co niewiele się o nich mówi w dyskursie publicznym, ale w codziennej praktyce lekarzy endokrynologów stanowią duży problem.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Przysadka mózgowa to mały gruczoł umiejscowiony u podstawy mózgu, który kontroluje wydzielanie wiele hormonów i jeżeli ta kontrola jest zaburzona, to człowieka dotykają poważne komplikacje zdrowotne, takie jak np. hiperkortyzolemia, która może być bardzo niebezpieczna dla życia.

W Polsce od wielu lat endokrynolodzy wnioskują o unowocześnienie leczenia z zastosowaniem standardów europejskich, poprzez objęcie refundacją dostępnych na rynku leków. Ministerstwo Zdrowia nie wychodzi jednak naprzeciw potrzebom zdrowotnym obywateli, jak i wnioskowanym przez lekarzy powszechnej dostępności do terapii lekowej dla osób dotkniętych grupą schorzeń przysadki np. zespołu Cushinga.

Osoby dotknięte chorobą lub ich rodziny mogą wesprzeć starania strony społecznej związane ze zwiększeniem dostępności do zgodnego z zaleceniami leczenia poprzez Stowarzyszenie Pacjentów „Wygrajmy Zdrowie”

tel.: 789 203 288
mail: fundacja@wygrajmyzdrowie.pl
Prezes Szymon Chrostowski

Więcej informacji na temat problemu zdrowotnego dostępne na https://cushingshub.com/

Źródło:

Stowarzyszenie Pacjentów „Wygrajmy Zdrowie”