Ozdoba każdego ogrodu – piękny trawnik

Widok starannie przystrzyżonego, gęstego i zielonego trawnika napawa dumą każdego właściciela ogrodu. Uzyskanie wypielęgnowanej, soczyście zielonej murawy wymaga systematycznej pracy: regularnego nawożenia, napowietrzania, dosiewania, usuwania chwastów, podlewania i koszenia. Efekty nie przychodzą od razu ale dostarczają wiele satysfakcji i są inwestycją na lata. Słynne angielskie trawniki mają nawet po kilkaset lat i nadal cieszą oko.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Planowanie trawnika należy rozpocząć od zastanowienia się jak będziemy go użytkowa i w jakim środowisku zakładamy. W zależności od tego czy ma pełnić funkcję ozdoby czy miejsca do aktywnego wypoczynku, będzie składał się z innych gatunków traw oraz wymagał odmiennej pielęgnacji. Trawnik ozdobny w strefach reprezentacyjnych służy wyłącznie do podziwiania. Chwasty są niemile widziane, podobnie jak biegające dzieci. Taki trawnik wymaga też regularnego nawadniania, koszenia i nawożenia. Z kolei trawniki sportowe zakładane są przede wszystkim na intensywnie użytkowanych terenach sportowych oraz rekreacyjnych. Gatunki traw charakteryzuje wysoka odporność na ciągłe deptanie. Wymagają też niskiego i częstego koszenia. Trawnik uniwersalny łączy cechy trawnika ozdobnego oraz sportowego. Jak sugeruje nazwa trawnik ten powinien być odporny na niesprzyjające i zmienne warunki siedliskowe, przy jednoczesnym zachowaniu trwałego i estetycznego wyglądu.

Fot. Leroy Merlin

Wybierając odpowiednią do naszego ogrodu mieszankę nasion warto zainteresować się mieszankami traw z mikoryzą. Grzyby mikoryzowe pobierają z roślin składniki niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Jednocześnie wytwarzają enzymy, które sprawiają, że wcześniej niedostępne dla roślin związki w glebie są przez nie pobierane. Ta współpraca pozytywnie wpływa na wygląd traw. Ich darń jest bardziej gęsta i zbita tworząc efekt tzw. dywanu. Mieszanki z mikoryzą są polecane na trawniki, które będą intensywnie użytkowane, np. boiska czy place zabaw.

Założenie trawnika najlepiej zaplanować na wiosnę w okresie od marca do kwietnia. To idealna pora, ponieważ w glebie jest jeszcze dużo wilgoci po zimie, a słońce nie świeci jeszcze z tak dużą intensywnością. Po wybraniu odpowiedniej mieszanki nasion należy przygotować podłoże; wyrównać teren i wysiać nasiona ręcznie lub przy pomocy siewnika. Po wysianiu nasiona należy przykryć warstwą gleby, ponownie udeptać i podlać. Teraz pozostaje oczekiwanie, aż rośliny pokryją powierzchnię gęstą, zieloną murawą.

1.Nasiona trawy uniwersalnej 3 kg 149 zł 2. Nasiona trawy na tereny sportowe 3 kg 149 zł 3. Nasiona trawy na tereny suche 0,9 kg 29,88 zł 4. Nasiona trawy uniwersalnej 9 kg 119 zł 5. Nasiona trawy do dosiewek 0,25 kg 16,99 zł 6. Nasiona trawy uniwersalnej z mikoryzą 1 kg 33,90 zł 7. Nawóz do trawnika uniwersalny 15 kg 109 zł 8. Nawóz do trawnika z mączką bazaltową 1 kg 19,99 zł 9. Wapno ogrodnicze 10 kg 38,99 zł 10. Nawóz do trawnika 10 kg 63,90 zł.

Trawnik można nawadniać na dwa sposoby: automatycznie i ręcznie przy pomocy konewki lub węża ogrodowego podłączonego do zraszacza lub pistoletu zraszającego. Zdecydowanie wygodniejsze są systemy automatyczne, które dostarczają roślinom optymalną ilość wody, a właścicielowi ogrodu oszczędzają wiele pracy. Pamiętajmy jednak, że instalację nawadniającą najlepiej zaprojektować i zamontować na etapie planowania ogrodu.

Jednak nawet w istniejącym ogrodzie możemy ułatwić sobie podlewanie rozprowadzając pod trawnikiem rury i doprowadzając je wszędzie tam gdzie woda jest potrzebna. W tych miejscach instaluje się puszki poboru wody, do których wystarczy podłączyć węża z urządzeniem do podlewania. Dzięki temu systemowi unikamy uciążliwego zwijania i rozwijania węży ogrodowych. Montaż zaworów odwadniających spowoduje, że cały system stanie się także mrozoodporny.

Aby uniknąć ciągłego ustawiania, przenoszenia i sprzątania zraszaczy, do nawadniania trawników warto zastosować system zraszaczy wynurzalnych, które dbają o kondycję trawnika i znikają pod ziemią po skończonej pracy. System jest łatwy do montażu, a różnorodne zraszacze pozwalają dopasować system nawadniania do zapotrzebowania roślin na wodę, w zależności od rodzaju gleby czy ich umiejscowienia.

Wiadomo, że nie będziemy mieć pięknego trawnika bez regularnego koszenia
Przede wszystkim dostosujmy sprzęt do wielkości koszonego terenu. W małych ogródkach lepiej sprawdzą się kosiarki ręczne i elektryczne. Są niewielkie i proste w obsłudze. Musimy tylko zwrócić uwagę czy przewód elektryczny jest odpowiedniej długości i uważać aby go nie przeciąć w trakcie koszenia.

Do koszenia większej powierzchni, powyżej 300 m.kw, lepsze będą kosiarki spalinowe lub akumulatorowe. Warto wybrać kosiarkę z systemem InStart czyli taką, którą uruchamia się za pomocą elektrycznego rozrusznika oraz z napędem, ponieważ są lżejsze i wygodniejsze w prowadzeniu. Jeżeli trawnik jest bardzo duży to lepiej rozważyć kupno traktorka ogrodowego o dużej szerokości roboczej, z koszem i wygodnym siedziskiem. Koszenie trawy w miejscach trudno dostępnych np. przy elewacji budynku, tarasie, wokół klombów, rabatek i ozdobnych krzewów ułatwią podkaszarki elektryczne i kosy spalinowe.

1. Kosiarka akumulatorowa do 400 m2 699 zł 2. Traktorek kosiarka spalinowa na 3500 m2 8999 zł 3. Robot koszący do 900 m2 2999 zł 4. Podkaszarka akumulatorowa 30 cm 299 zł 5. Podkaszarka akumulatorowa 33 cm 949 zł 6. Kosiarka akumulatorowa do 500 m2 2499 zł 7. Kosiarka akumulatorowa do 250 m2 1199 zł.

Z kolei roboty koszące to dobre rozwiązanie dla zabieganych, „niedzielnych” ogrodników gdyż nie wymagają obsługi. Raz zaprogramowane same sprawdzą wysokość trawy i wybiorą moment odpowiedni na koszenie. W razie potrzeby automatycznie naładują akumulator. Robotem można sterować za pomocą specjalnej aplikacji, a więc zaprogramować koszenie w czasie naszej nieobecności lub skosić trawnik przed przyjazdem na działkę. Robot koszący ścina tylko końcówki źdźbeł trawy, które równomiernie rozkładają się na trawniku i go nawożą. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno robota koszącego musimy wyznaczyć teren do koszenia i umieścić specjalny przewód wyznaczający trawnik. Warunkiem skutecznego działania robota jest odpowiednio przygotowana, równa powierzchnia.

A może łąka kwietna?
To idealne rozwiązanie dla początkującego lub zapracowanego właściciela ogrodu, który ma mało czasu, preferuje naturalne formy i lubi kwiaty. Mieszanki nasion tworzących łąkę kwietną występują w różnych wariantach, a ich wysiew i pielęgnacja jest nieskomplikowana. Niewielkim wysiłkiem powstaje kwitnący dywan, który jest mniej pracochłonny niż trawnik, a jakże malowniczy.

1.Mieszanka traw „na ostatnią chwilę” 2. Nasiona kwiatów wabiących motyle 125 g 28,29 zł 3. Trawnik kwietny w rolce 5 m2 45,99 zł 4. Nasiona dzikich roślin miododajnych 125 g 28,29 zł 5. Łąka kwietna mix 1 kg 47,29 zł 6. Łąka kwietna mix 4 kg 209 zł 7. Łąka kwietna samo zagęszczająca 1 kg 23,88 zł. 8. Nasiona trawy kwiaty na łące z mikoryzą 1 kg 37,90 zł. 9. Nasiona dzikich roślin miododajnych 0,5 kg 115 zł. 10. Łąka kwiatowa 250 g 69,99 zł 11. Łąka kwiatowa Malowany dywan 250 g 69,99 zł 12 Domek dla pożytecznych owadów 48,29 zł.

O tym warto pamiętać:
Wybór odpowiedniej mieszanki traw oraz produktów służących do pielęgnacji trawnika to dopiero połowa sukcesu w tworzeniu zielonego „dywanu” w ogrodzie. Warto zwracać szczególną uwagę na etykiety informacyjne i zalecenia producentów, a porad i dodatkowych informacji szuka na leroymerlin.pl;

Źródło:

Leroy Merlin