Ogólnopolski konkurs „W stronę gwiazd”

Idea konkursu narodziła się przy okazji Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej w 2019 roku. Do udziału w czwartej edycji konkursu Hevelianum zaprasza od 4 października do 30 listopada 2022 roku. Ogłoszenie wyników zaplanowane jest na 27 stycznia 2023 roku, czyli w przeddzień urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Laureatka Julia Gawel "Łazik Luna" fot. Hevelianum
Zuzanna Sochacka "Nowe Życie" fot. Hevelianum
Kinga Kwiatkowska "Hello Earth" fot. Hevelianum

Żyjemy w czasach wielkich misji kosmicznych. Światowe agencje kosmiczne intensywnie pracują, by człowiek wrócił na Księżyc i mógł ruszyć w kierunku czerwonej planety – Marsa. Równolegle wysyłane są w kosmos liczne sondy oraz łaziki, których celem jest odkrycie tajemnic kryjących się w naszym Układzie Słonecznym. Także w Polsce dynamicznie rozwija się sektor kosmiczny. Jest to idealny moment, by przez zainteresowanie wielkimi wydarzeniami w przestrzeni kosmicznej, zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na to co dzieje się w kosmosie, w tym na możliwość pracy, tak przy wielkich, jak i mniejszych misjach kosmicznych.

Zależy nam, aby konkurs był możliwie szeroko dostępny, dlatego co roku pracujemy nad zwiększeniem tej dostępności – mówi Bogna Pazderska, astronomka Hevelianum Dla osób z dysfunkcją wzroku zapewniliśmy dostępność cyfrową strony konkursowej, możliwość stworzenia „plakatu wypukłego” w młodszej kategorii konkursu, gdzie uczestnicy będą realizować prace plastyczne. Jest też przewidziana możliwość wymiany głównych nagród w konkursie, np. lornetki astronomicznej na vouchery. Wśród nagród są również książki „Niewidzialny Wszechświat”, autorstwa Roberta Szaja i Macieja Mikołajewskiego ufundowane przez Fundację Nicolaus Copernicus, które są przeznaczone dla osób niewidzących i niedowidzących.

Podczas tegorocznej edycji Hevelianum umożliwiło udział w konkursie uczniom pochodzącym z Ukrainy, którzy uczą się w polskich szkołach. Wszystkie niezbędne informacje przeznaczone dla ucznia i rodzica, są dostępne również w języku ukraińskim. Prace konkursowe można składać w 3 językach: w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Hevelianum zachęca do rozpoczęcia swojej przygody z astronomią od obserwacji nocnego nieba już od najmłodszych lat. Dla uczniów zerówek i klas 1-4 szkół podstawowych Hevelianum przygotowało nagrodę główną w postaci profesjonalnej lornetki astronomicznej. Starsi uczestnicy konkursu, czyli uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych mogą wygrać udział w tygodniowym obozie kosmicznym w Rzepienniku Strzyżewskim, nagrodę główna ufundowało Analog Astronaut Training Center. Podczas tego niecodziennego obozu uczestnicy zmagają się z zadaniami podobnymi do tych, jakie realizują prawdziwi astronauci. Tworzą zespół, rozwiązują wspólnie szereg zagadek kosmicznych, a wszelkie działania raportują do Centrum Kontroli Misji zlokalizowanym w Indiach, oczywiście w języku angielskim. Wybrane prace zostaną także opublikowane na łamach dwumiesięcznika „Urania – Postępy Astronomii. W najnowszym numerze można znaleźć prace laureatów poprzedniej edycji konkursu.

Aby oczarować jury konkursowe trzeba wykazać się wyobraźnią, wiedzą, umiejętnościami plastycznymi i tzw. lekkim piórem. Liczy się przede wszystkim dobry pomysł i kreatywne podejście do jego realizacji poparte twardymi faktami. Jury czeka na zgłoszenia do 30 listopada 2022 roku.

Wszystkie szczegóły konkursu wraz z formularzami zgłoszeniowymi znajdują się na stronie www.hevelianum.pl w zakładce: Konkurs dla szkół W stronę gwiazd. Powodzenia!

___________________________________________________________

Partnerzy: Analog Astronaut Training Center (AATC), Urania – Postępy Astronomii, Astronarium

Patronat honorowy: Minister Edukacji i Nauki, POLSA – Polska Agencja Kosmiczna, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Centrum Nauki Kopernik, Fundacja Kultury Bez Barier

Matronat honorowy: Kosmos dla dziewczynek

Sponsorzy: Wydawnictwo West Pomerania, Nicolaus Copernicus Foundation

Źródło:

Hevelianum