Obalamy stereotypy o tym, jak sprzątają Europejczycy

Gdy przychodzi do troski o dom, okazuje się, że europejskie kraje cechuje duża różnorodność, a wiele stereotypów – np. ten o bałaganiarskich Włochach lub pedantycznych Niemcach – odeszło do lamusa. W mieszkaniowych porządkach Europejczyków pojawiają się też nowe trendy: standardem na Zachodzie stają się usługi firm sprzątających, z których korzysta przykładowo już niemal co trzeci mieszkaniec Luksemburga. Przedstawiamy wyniki najnowszego badania firmy Batmaid ,,Cleaning consumption habits – black market – use of cleaning services’’
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

W tym roku szwajcarska firma Batmaid z branży usług czystości przeprowadziła szeroko zakrojone badanie europejskich zwyczajów związanych ze sprzątaniem. Wzięło w nim udział 2000 respondentów, m.in. ze Szwajcarii, Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Luksemburga czy Austrii. Jak się okazuje, podejście mieszkańców tych krajów do porządku w domu potrafi bardzo się różnić, a coraz częściej te zadania powierzane są zewnętrznym usługodawcom. Według danych z raportu, wartość rynku usług sprzątania w UE szacowana jest obecnie na 131 mld EUR1.

Jak często sprzątamy swoje mieszkanie?
Większość Europejczyków, w tym Francuzi, Holendrzy czy Szwajcarzy wykonuje porządki średnio kilka razy w tygodniu. Podobnie jest u Niemców. Mimo, że u naszych sąsiadów przeważa ten model, ponad ⅓ badanych sprząta tylko raz na tydzień, co może kłócić się ze znanym stereotypem. Co ciekawe, Włochów pod względem cechuje największe umiłowanie czystości: chociaż przeważająca część (40%) sprząta dom kilka razy w tygodniu, to aż 39% poświęca czas na tę pracę codziennie. Z kolei niemal połowa (45%) Belgów i 42% Luksemburczyków uważa, że wystarczy posprzątać mieszkanie raz na tydzień.

Ile czasu poświęcamy na porządki?
Sprzątanie z pewnością nie należy do ulubionych obowiązków domowych, między innymi ze względu na swoją czasochłonność. W kategorii narodów poświęcających na porządki najwięcej czasu przodują w Europie Luksemburczycy – aż jednej piątej z nich zajmuje to od 4 do 4,5 godziny tygodniowo. Na drugim biegunie jest Francja. Choć kraj ten może kojarzyć się nam z elegancją, to jego mieszkańcy nieszczególnie przejmują się bałaganem. Francuzi poświęcają na sprzątanie najmniej czasu spośród badanych: niemal 30% z nich sprząta tylko od 1 do 1,5 godziny na tydzień. Inne narody spędzają zwykle od 2 do 2,5 godziny na sprzątaniu swoich domów.

A może zlecić sprzątanie komuś?
Jak wynika z raportu Batmaid, trend zatrudniania zewnętrznej firmy lub zlecania usług czystości specjalistom już na dobre zadomowił się w europejskiej rzeczywistości. Spośród badanych krajów, najczęściej decydują się na to mieszkańcy Luksemburga (28%) i Belgii (17%). Najmniej chętni są z kolei Niemcy i Francuzi (zadeklarowało tak po ok. 4% respondentów z tych państw).

Co ciekawe, powody, dla których Europejczycy zlecają sprzątanie fachowcom, też się różnią w zależności od kraju. Konsumenci ze Szwajcarii, Luksemburga, Włoch i Belgii korzystają z takich usług, bo brakuje im czasu na sprzątanie samodzielne. Ale na rynku holenderskim, niemieckim czy francuskim klienci zamawiają usługi czystości głównie wtedy, gdy własne porządki są dla nich zbyt trudne fizycznie.

Innym interesującym faktem jest duża rozpiętość pomiędzy kwotą, jaką respondenci z poszczególnych krajów są w stanie zapłacić specjaliście usług sprzątania. Jak wynika z raportu Batmaid, większość Europejczyków (w tym Belgowie, Francuzi, Niemcy, Luksemburczycy i Holendrzy) na usługę czystości zamówioną od firmy zewnętrznej jest gotowych wydawać od 10 do 19 euro. Najwięcej za czystość skłonni są zapłacić Szwajcarzy: 21-30 euro. Na drugim końcu skali znajdują się Włosi. Mieszkańcy Italii sami chętnie sprzątają, ale za porządki wykonane przez osobę z zewnątrz najchętniej… nie płaciliby wcale (0 euro).

Nowe trendy w nawykach dotyczących czystości widoczne są w całej Europie. W miarę jak profesjonalizacja usług sprzątania pomaga zabieganym mieszkańcom kontynentu, narodowe stereotypy w tej dziedzinie tracą aktualność. Czas pokaże, co przyniesie przyszłość – być może już wkrótce zatrudnianie pomocy w domu stanie się standardem?

Batmaid
Batmaid to wiodąca szwajcarska firma umożliwiająca zamówienie usług sprzątających za pomocą aplikacji dostępnej w Google Play i App Store lub przeglądarki internetowej. Firma daje zatrudnienie około 100 pracownikom biurowym i 2000 osób świadczącym usługi sprzątające, którzy w samej Szwajcarii obsługują ponad 55 000 klientów. Firma posiada swoje biura w Szwajcarii, Włoszech, Francji, Niemczech i Krajów Beneluksu, a od września 2021 roku również w Polsce, a z jej usług można skorzystać w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście. Batmaid stosuje rygorystyczny proces wstępnej selekcji swoich współpracowników, oferując swoim klientom wsparcie i wysokiej jakości pomoc.

Źródło:

Batmaid