W ramach nowo otwartego Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED zabiegi będą odbywać się w dwóch warszawskich placówkach. Zespoły medyczne w Szpitalu Św. Elżbiety zaopiekują się pacjentami, u których zdiagnozowano raka prostaty, a w Szpitalu Św. Wincentego LUX MED Onkologia pacjentkami z rozpoznanym rakiem endometrium. Ostateczną decyzję o zastosowaniu tej metody podejmuje lekarz kwalifikujący do zabiegu. W Szpitalu LUX MED Onkologia kompleksowe leczenie onkologiczne, w tym leczenie metodą chirurgii robotycznej, prowadzone jest w ramach umowy z NFZ.
Chirurgia robotyczna stała się integralną częścią rozwoju medycyny. Inwestowanie w nowoczesne technologie przez placówki medyczne przekłada się na poprawę jakości usług medycznych w tym skuteczności leczenia nowotworów.
– Chcemy zapewniać naszym pacjentom nowoczesną i najwyższej jakości opiekę medyczną a uruchomienie Centrum Chirurgii Robotycznej to bardzo istotny etap na tej drodze. Cieszę się, że udoskonalamy i rozszerzamy zakres naszych usług szpitalnych o najwyższych standardów robotykę medyczną. Wierzymy, że to przyszłość sektora ochrony zdrowia – podkreśla Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED.
System robotyczny do chirurgii małoinwazyjnej jest narzędziem w rękach chirurga, urologa, czy ginekologa, które umożliwia mikroskopijną precyzję ruchów i niweluje wpływ drżenia rąk lekarza operującego. Zapewnia również bardzo wysoką jakość obrazu w czasie rzeczywistym, lepsze trójwymiarowe widzenie i łatwiejszy dostęp i wizualizację trudno dostępnych przestrzeni.
W LUX MED Onkologia operacje w asyście robota przeprowadzają dr n. med. Maciej Olszewski – jeden z pionierów w zakresie zabiegów chirurgii robotycznej w ginekologii w Polsce i dr n. med. Magdalena Bizoń – pierwsza, certyfikowana asysta w zakresie ginekologicznych operacji robotycznych w naszym kraju. Zespołem robotycznym w szpitalu Św. Elżbiety pokierują: dr hab. n. med. Artur Antoniewicz oraz dr hab. n. med. Tomasz Borkowski.
– Nowoczesne szpitalnictwo wymaga inwestycji i perspektywicznego myślenia o jak najlepszej opiece nad pacjentem. Do zespołu Centrum Chirurgii Robotycznej dołączają uznani w sektorze ochrony zdrowia eksperci. Stwarza to dla nas, jak i naszych pacjentów, nowe możliwości na skuteczne leczenie – mówi Maciej Mądrala, Dyrektor Szpitali Grupy LUX MED.
Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, metodą z wyboru w leczeniu operacyjnym raka trzonu macicy są techniki małoinwazyjne pod postacią laparoskopii i chirurgii robotycznej. Pacjentki z rozpoznaniem raka endometrium, tj. z potwierdzeniem raka w badaniu histopatologicznym, mogą kontaktować się bezpośrednio z Koordynatorką Leczenia Ginekologicznego pod numerem: 722 218 928.
Leczenie raka prostaty zostało również włączone do Ubezpieczenia Szpitalnego LUX MED Pełna Opieka. Polisa Pełna Opieka jest ubezpieczeniem typu „all risk” i obejmuje diagnostykę i leczenie szpitalne schorzeń, pomoc w nagłych przypadkach, rehabilitację poszpitalną i kompleksowy przegląd stanu zdrowia. Dodatkowo Pacjent może liczyć na wsparcie Koordynatora Opieki Szpitalnej, który pomaga pacjentowi na wszystkich etapach leczenia.
1. Dane za 2020 r.
2. Biuletyn Krajowego Rejestru Nowotworów, Warszawa 2022
3. Radioterapii, chemioterapii, hormonoterapii czy immunoterapii