Zioła, które dodajemy do potraw, jak np. bazylia, tymianek, cząber, majeranek, kolendra czy oregano przyprawiają i urozmaicają smak naszych dań. W większości są łatwe w uprawie nawet dla początkujących ogrodników. Podobnie jest z warzywami i owocami. Większość popularnych gatunków występuje w odmianach miniaturowych, a więc takich, które możemy uprawiać w donicach na balkonach i tarasach. Praktycznie każdy balkon może zostać mini ogródkiem warzywnym. Jedynym przeciwwskazaniem jest bezpośrednie sąsiedztwo z bardzo ruchliwymi ciągami komunikacyjnymi, gdyż wiąże się to z dużym zanieczyszczeniem powietrza.
Uprawa ziół, warzyw i owoców na balkonie i w ogródku to idealny pomysł na początek sezonu wiosennego. Nie potrzeba dużej powierzchni, wyjątkowych umiejętności czy dużego wysiłku. Wystarczy odrobina dobrych chęci i garść pomysłów. Przy okazji oderwiemy się od codziennych obowiązków i spędzimy czas na świeżym powietrzu ciesząc się efektem naszej pracy. Od czego zacząć?
Przygotujmy się starannie: zaplanujmy przestrzeń, którą chcemy wykorzystać na uprawy. Skompletujmy skrzynki balkonowe, donice, pojemniki o odpowiedniej głębokości. Jeśli nasz balkon jest nieduży to rozważmy uprawy w pionie – na kratkach lub półkach. Pamiętajmy, że rośliny do zdrowego rozwoju potrzebują oprócz słońca i wody, także odpowiedniego podłoża oraz składników odżywczych. Zadbajmy więc o to, by miały ich odpowiednią ilość.
Przygotujmy niezbędne narzędzia, konewkę, nożyce do przycinania, rękawiczki ochronne itp. Warto także zadbać o wygodne krzesło, stolik roboczy i skrzynię do przechowywania narzędzi.
Jakie rośliny wybrać? Najlepiej łatwe w uprawie: koperek, pietruszkę, rzodkiewkę, szczypior, sałatę, poziomkę oraz paprykę i pomidory w odmianach miniaturowych.
Sposób uprawy zależy od czasu, jaki możemy na nią przeznaczyć. Nasiona części gatunków można wysiewać w maju bezpośrednio do skrzynek, w odstępach ok. 1cm, przysypując cienką warstwą ziemi. Rośliny te osiągną pełny rozwój około czerwca-lipca, w zależności od gatunku. Dla bardziej niecierpliwych najłatwiejsze będzie kupienie w maju gotowych młodych roślin w plastikowych doniczkach (rozsada), a następnie przesadzenie ich do większego pojemnika np. na balkonie. Można też samodzielnie przygotować rozsadę przy pomocy kiełkownicy.
Starajmy się uprawiać nasze ogródki w sposób odpowiedzialny, chroniąc środowisko naturalne i wielokrotnie wykorzystywać jego zasoby. Obowiązkowym wyposażeniem ogrodu powinien stać się kompostownik, dzięki któremu zyskujemy naturalny nawóz do zasilania roślin i powtórnie przetwarzamy resztki roślinne z ogrodu oraz kuchenne odpady organiczne. Pojemnik na deszczówkę zapewni nam wodę do podlewania. Natomiast łąka kwietna będzie schronieniem pożytecznych owadów. Sposobów i metod jest bardzo wiele i warto je stosować w praktyce.
Produkty oraz rośliny do domowych upraw znajdują się sklepach stacjonarnych Leroy Merlin i sklepie internetowym. Więcej inspiracji i informacji na leroymerlin.pl oraz w katalogu Ogród 2023.