„Fajnie się umiera na wesoło”
To cytat pana Piotra – podopiecznego Hospicjum. Jego żona Małgorzata, przedstawiła ich wzruszająca historię pełną miłości, której całość można przeczytać na stronie www.niesmiertelneslowa.pl. Udowadnia ona, że przez 2 ostatnie lata małżeństwa można zbliżyć się do siebie bardziej niż przez 28 lat wcześniejszego wspólnego życia, a słowa wtedy wypowiedziane stają się wsparciem i pięknym wspomnieniem osoby, która odeszła.
Co po nas zostanie?
Często wiek i zdobywane życiowe doświadczenie sprawiają, że im starsi i bardziej świadomi jesteśmy, tym wyraźniej dostrzegamy, że rzeczy materialne przemijają, tracą na wartości i znaczeniu. To, co najważniejsze w życiu, to bliskie relacje, które budujemy na miłości, szacunku, dobrych sprawdzonych wartościach, mądrości zbieranej z biegiem lat.
Nieśmiertelne słowa to siła dla tych, co zostają
Pani Małgorzata we wspomnianej już opowieści dostępnej na stronie www.niesmiertelneslowa.pl wspomina, że którejś nocy, gdy razem z mężem oraz swoim bratem wspominali stare, dobre czasy i śmiali się do rozpuku, Piotr powiedział słowa, których nigdy nie zapomni: „Fajnie się umiera na wesoło”. Ten ważny, nieśmiertelny cytat stał się jej podporą w ciężkich chwilach.
Osoby w żałobie często dochodzą do takiego momentu, w którym zaczynają częściej myśleć o tym, co przed nimi, mają już więcej energii, aby zająć się codziennymi sprawami, ale obawiają się, że zwracając się ku życiu, z czasem mogą zapomnieć swoich bliskich zmarłych. Jednym z zadań żałoby, które pozwalają nam pójść dalej, jest pielęgnowanie pamięci o ważnych dla nas nieżyjących osobach. Przypominanie wypowiedzianych przez nich słów sprawia, że są z nami, są obecni w naszym życiu, a nawet w życiu kolejnych pokoleń – wnuków, prawnuków, którzy nie mieli możliwości poznać ich osobiście – tłumaczy Teresa Piesik, psycholog w Puckim Hospicjum.
„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” oraz słowa, które zostawimy bliskim
Te znane słowa Benjamina Franklina stały się punktem wyjścia w kampanii Puckiego Hospicjum. Powstała dedykowana strona www.niesmiertelneslowa.pl, gdzie każdy z nas może wpisać cytat bliskiej nam osoby, który zapadł w naszą pamięć. Dobra rada zmarłego ojca, ulubione powiedzenie babci czy najlepszy żart dziadka. Każdy z nas ma z pewnością w głowie słowa, które sprawiają, że mimo braku bliskiej osoby, czujemy jakby była tuż obok. To również miejsce dla tych, którzy chcieliby uwiecznić swoje słowa i zostawić je dla swoich bliskich na zawsze.
Cytat można wygenerować w formie grafiki na media społecznościowe, plakatu lub zakładki do książek. Możemy podzielić się nieśmiertelnymi słowami z innymi i zachęcić ich do udostępnienia swoich. W specjalnie stworzonej galerii prezentowane są hasła wygenerowane przez innych użytkowników.
To jest przepiękna kampania o nieśmiertelnych słowach, które kojarzą nam się z najbliższymi i są w naszym życiu i sercach. Dzięki Hospicjum mogą z nami zostać, można je zapisać, upublicznić. Każdy z nas przecież ma takie zdania – mówi Piotr Trojan. Ja mam mnóstwo przysłów swojej babci, z którą miałem bliski kontakt. Zawsze mówiła „Człowiek myśli, Pan Bóg kryśli” albo „Powiedział święty Ignacy: nie wszyscy są jednacy”, zawsze bardzo mnie wspierała – dodaje.
Cała rozmowa z Piotrem Trojanem oraz psycholożką Anną Saletrą pn. „Słowa, które żyją po naszej śmierci” dostępna na kanale braci Sekielskich: LINK Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio można wesprzeć, przekazując 1,5% podatku. KRS: 0000231110.