UNICEF Polska od wielu lat systematycznie i konsekwentnie wspiera młodych ludzi w Polsce, propagując ideę partycypacji młodych, oddając im głos i tworząc przestrzeń do tego, aby mogli uczestniczyć w życiu społecznym oraz wypowiadać się na ważne dla nich tematy. Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego mogą okazać się niezwykle istotne w długoterminowej perspektywie dobrostanu dzieci i młodzieży. W najbliższej kadencji zgromadzenie pracować będzie nad nową strategią, której wiele elementów będzie miało wręcz bezpośrednie przełożenie na jakość życia i przyszłość najmłodszych obywateli Wspólnoty – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.
Tym bardziej istotne jest więc, aby opinie i postulaty młodego pokolenia zostały wysłuchane. My, dorośli, i instytucje, w których działania się angażujemy, musimy poważnie traktować ten głos oraz uwzględniać go podejmując istotne zobowiązania oraz decyzje kształtujące polityki w różnych obszarach życia Unii Europejskiej – dodaje.
Przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego przeprowadziliśmy warsztaty, podczas których młodzież z różnych stron Polski wypracowała listę szczególnie dla nich istotnych zagadnień. Uczestnicy spotkania chcieliby, aby były one uwzględnione w kontekście europejskim. Postanowiliśmy więc w ich imieniu zwrócić się do polskich komitetów wyborczych, które zgłosiły kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, aby poznać ich stanowiska w tym zakresie.