Miękko, błogo i przytulnie – jak wybrać dywan do sypialni?

Podczas gdy jesień zdecydowanie zbyt szybko przejmuje inicjatywę w kwestii pogody, w domach trwa wyścig z czasem. Ogrzewanie, opatulanie, dodawanie jesiennego kolorytu – porządki i zmiany stylizacyjne przed nowym sezonem idą pełną parą. Od czego zacząć stylizacyjne zmiany? Od sypialni – bo właśnie tam stawiamy czoła nowemu dniu. Niech będzie to ciepły i komfortowy początek.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Intymnie, prywatnie, ciepło – tak wyobrażamy sobie pomieszczenie sprzyjające odpoczynkowi. Sypialnia to doskonałe miejsce dla dywanu, który ma za zadanie urozmaicić przestrzeń, nadać jej charakter, ale też ogrzać zmarznięte stopy. Często jego wyboru dokonujemy pospiesznie, nie biorąc pod uwagę najważniejszych aspektów. Jakich? Przede wszystkim jakości produktu. W dalszej kolejności – odpowiedniego rozplanowania przestrzeni i doboru stylistycznego. Wyjątkowo szeroki asortyment naturalnych dywanów najwyższej jakości znajdziemy w ofercie toruńskiej marki Samarth.

Dywan w sypialni – oczywista sprawa
Każdy lubi postawić rano stopy na ciepłej, miękkiej powierzchni zamiast na zimnej posadzce. Często więc wybieramy do sypialni opcję jednolitego pokrycia podłogi wykładziną. Szybko okazuje się, że początkowo komfortowe rozwiązanie staje się niepraktyczne – trudne jest zarówno utrzymanie wykładziny w czystości, jak i ewentualna wymiana jej w razie zmiany zapatrywań stylistycznych. A dywan? Nawet ten najcięższy i wielkoformatowy możemy zwinąć i oddać do czyszczenia lub wymienić na inny wzór. Waga jest w istocie kwestią ważną, bo wełniane dywany klasy premium ważą nawet ponad 20 kg! I właśnie o wełnie warto powiedzieć ciut więcej.

Wełniany luksus, czyli wybór odpowiedniego surowca
Wśród najpopularniejszych i szeroko dostępnych dywanów są te wykonane z tworzyw sztucznych. I mimo że tańsze, zazwyczaj dostępne od ręki i oferowane w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, nie są dobrym wyborem do sypialni. Oprócz prawdopodobieństwa szybkiego zużycia i utraty walorów estetycznych, dywany produkowane maszynowo z włókien sztucznych nie mają zalet produktów naturalnych – nie zapewniają odpowiedniej bariery termicznej, gromadzą wilgoć, a przez to są niehigieniczne. A te właśnie aspekty są niezwykle ważne w sypialni, gdzie komfort cieplny i odpowiednia wilgotność powietrza wpływają na lepszą jakość snu. I tu z pomocą przychodzi wełna.

Wełna merynosów – najlepsza dla ciepłolubnych i alergików
Merynos to rasa owiec nowozelandzkich przyzwyczajonych do niezwykle trudnych warunków atmosferycznych. Ich wełna wykorzystywana jest do produkcji oddychającej odzieży termicznej i tkania najwyższej jakości dywanów. Ceniona jest za wyjątkową miękkość i sprężystość, właściwości termoregulacyjne, oraz zdolność pochłaniania nadmiaru wilgoci i sprawnego jej odprowadzania. Dlatego właśnie wełna merynosów jest najlepszym wyborem do sypialni. Dywan wełniany będzie doskonale chronił przed chłodem, ale nie przegrzewał. Nadaje się też dla alergików uczulonych na inne rodzaje wełny. Dywany tkane z delikatnych, cienkich włókien wełny nowozelandzkiej wyróżniają się trwałością i mięsistością, a w połączeniu z nićmi jedwabnymi tworzą bardzo eleganckie wzory. Takie właśnie wełniano-jedwabne dywany znalazły się w ofercie marki Samarth. Znajdziemy je w kolekcjach podstawowych – Basic i Abstract, a także nagrodzonej znakiem Must Have 2022 linii Bolesławiec i najnowszej, Orient.

Kolor i wzór dywanu idealnie skrojony
Jak dobrać wzór dywanu do konkretnej sypialni? Warto wziąć tu pod uwagę zarówno swoje indywidualne preferencje stylistyczne, jak też zasięgnąć wiedzy o tym, jak poszczególne wzory i kolory wpływają na nasz nastrój. Dla przykładu – dywan w kolorze intensywnej, energetyzującej i pobudzającej do działania czerwieni będzie lepszym rozwiązaniem do salonu lub domowego biura. Za to wyciszający błękit, lub sprzyjająca relaksowi zieleń świetnie sprawdzi się w sypialni. Kwestia intensywności barw też będzie miała znaczenie, lecz bardziej dla postrzegania samego pomieszczenia. Jasny, odbijający światło kolor z gamy beży i szarości optycznie powiększy niewielką sypialnię. Te ciemne, w odcieniach granatu, grafitu i brązu, mogące je wizualnie zmniejszyć, będą zaś lepsze do wnętrz bardziej przestronnych.

Wielkość ma znaczenie?
Zdecydowanie tak. Dywan umieszczony w sypialni nie powinien w całości zniknąć pod łóżkiem. Aby zapewniał odpowiedni komfort termiczny i wglądał dobrze, powinien wystawać spod niego z każdej strony (także w nogach łóżka) na kilkadziesiąt centymetrów. Możemy wybrać zarówno dywany wielkoformatowe, jak te o wielkości 200 x 300 cm, jak też zdecydować się na mniejsze dywaniki, ułożone pojedynczo po trzech stronach łóżka. Jeśli znamy jego szerokość, ale wciąż ciężko nam się zdecydować na rozmiar dywanu, możemy przed zamówieniem przygotować „makietę dywanu”. Wystarczy zamarkować go, przyklejając do podłogi wokół łóżka taśmę malarską. Po zmierzeniu otrzymanej szerokości łatwiej wybrać dywan najbardziej do niej zbliżony. W przypadku niestandardowych wymiarów łóżek, warto zapoznać się z ofertą dywanów tkanych na indywidualne zamówienie. W takim przypadku mamy wpływ nie tylko na jego wielkość, ale możemy też idealnie dopasować go kolorystycznie do naszego wnętrza.

Źródło:

Samarth