Międzynarodowy konkurs AstroCamera 2023. Uchwyć najciekawsze zjawiska na niebie!

Hevelianum zaprasza po raz jedenasty do udziału w konkursie AstroCamera 2023. Miłośnicy fotografowania nieba z całego świata mogą przesyłać zgłoszenia do tego jedynego w Polsce międzynarodowego konkursu astrofotograficznego do 30 kwietnia.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Astrocamera 2022, T. Zwoliński, T-REX
Astrocamera2022, Ł. Sujka, Pochmurna Wenus w drodze poprzez fazy

Tradycyjnie, w dniu urodzin Jana Heweliusza, słynnego astronoma i patrona Hevelianum startuje kolejna, już jedenasta edycja konkursu AstroCamera, który według portalu space.com znalazł się wśród 10 najlepszych międzynarodowych konkursów astrofotograficznych.

Laureatów, jak co roku, wybierze jury, w którego skład wchodzą uznani badacze i popularyzatorzy astronomii, astrofizyki i fotografii. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe.

Hevelianum przyjmuje prace do 30 kwietnia w trzech kategoriach:

KATEGORIA I. Obiekty głębokiego nieba – należą do nich m.in. galaktyki, mgławice czy gromady gwiazd.

KATEGORIA II. Obiekty Układu Słonecznego, takie jak: Słońce, Księżyc, planety, komety i wszystkie zjawiska im towarzyszące.

KATEGORIA III. Astrokrajobraz – dotyczy wszystkich obiektów i zjawisk na niebie eksponowanych z ziemskim krajobrazem.

Wszyscy, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z fotografowaniem nieba, a także Ci którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę i pogłębić umiejętności praktyczne Hevelianum przygotowało publikację „Poradnik astrofotografii”.

Astrofotografia jest jedną z najbardziej wymagających dziedzin fotografii. Chcąc wykonać zdjęcia obiektów astronomicznych, trzeba dobrze poznać tajniki ekstremalnej fotografii, zgromadzić odpowiedni sprzęt, ale przede wszystkim posiąść wiedzę na temat mechaniki nieba, ruchu ciał niebieskich oraz fizyki obiektów astronomicznych. – mówi Magdalena Maszewska, koordynatorka konkursu AstroCamera.

Poradnik można bezpłatnie pobrać na stronie internetowej www.astrocamera.pl i spróbować dołączyć do grona laureatów prestiżowego konkursu AstroCamera. To 80-stronicowe wydawnictwo zawiera opisy, rady techniczne, zdjęcia nieba i sprzętu. Powstało we współpracy z astrofotografami Michałem Kałużnym i Piotrem Potępą, których wiedza oraz doświadczenie są bezcenne.

Do ubiegłorocznej dziesiątej edycji konkursu zgłoszono największą w dotychczasowej jego historii liczbę prac, aż 700, a do rywalizacji stanęło najwięcej autorów, 240 z całego świata. W sumie do wszystkich jego odsłon wpłynęły 2 832 zdjęcia, z czego 103 zostały nagrodzone, a 150 wyróżniono.

Spośród tak licznych prac konkursowych zostały wybrane te zwycięskie, znalazły się one nie tylko na wystawie podsumowującej 10-lat konkursu AstroCamera, ale również w wydanym przez Hevelianum, na początku 2023 roku albumie „AstroCamera”.

Ten album to opowieść o świetle. Obserwując konkretny obiekt na niebie, widzimy go z opóźnieniem równym jego odległości mierzonej w latach świetlnych. W kosmosie nie ma tu i teraz. Zapraszamy w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni możliwą dzięki obrazom Wszechświata utrwalonym przez autorów zdjęć nagrodzonych w konkursie AstroCamera. – pisze we wstępie do publikacji Paweł Golak, Dyrektor Hevelianum.

Album AstroCamera jest zarówno podsumowaniem dziesięciu edycji konkursu, jak i wizualną opowieścią o jego historii, od skromnych początków po międzynarodowy rozmach. Będzie on do zdobycia podczas organizowanych w tym roku przez Hevelianum i jego partnerów konkursach astronomicznych. Szczegóły będą się pojawiać w mediach społecznościowych Hevelianum.

Idea konkursu narodziła się w 2011 roku, kiedy Hevelianum świętowało 400. rocznicę urodzin Jana Heweliusza. W 2023 roku odbywa się XI edycja, która jest zaproszeniem do tego aby wspólnie kontynuować tę niezwykłą podróż przez zakamarki Wszechświata.

Czekamy na najpiękniejsze zdjęcia nieba z całego świata!

___________________________________________________________

AstroCamera 2023

28.01.2023 – start konkursu

30.04.2023|15:00 – zakończenie przyjmowania zgłoszeń

Maj 2023 – ogłoszenie wyników

Astrocamera2022, K. Wróbel, Solarigrafia 270 dni

Źródło:

Hevelianum