Lista 20. starych bajek w które można grać na Pegasusie

W epoce początku lat 90. XX wieku, kiedy w wielu polskich domach pojawił się niezawodny klon konsoli Nintendo Entertainment System – popularny Pegasus (zwany też Dendy) – miliony młodych graczy odkrywały świat dwuwymiarowych platformówek i zręcznościówek. Szczególne miejsce w sercach użytkowników zajmowały tytuły oparte na kultowych kreskówkach i komiksach, w Polsce nazywane potocznie „bajkami”. Ich kolorowa oprawa graficzna, wpadające w ucho melodie i rozpoznawalne postaci sprawiały, że nawet niedoświadczony gracz czuł się częścią ulubionych historii. Poniżej prezentuję zestawienie dwudziestu kultowych gier „bajkowych”, które w latach 90. można było odpalić na Pegasusie.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Młoda kobieta klęczy przed telewizorem CRT, grając na Pegasusie w retro bijatykę 2D; w tle ceglasta ściana z neonowym napisem ARCADE oraz metalowe szyldy i plakaty filmowe z lat 80.

1. Chip ’n Dale: Rescue Rangers

Platformówka stworzona przez Capcom, w której gracze wcielają się w sympatyczne wiewiórcze bliźniaki – Chipa i Dale’a. Wraz z nimi przemierzamy kolorowe plansze pełne niebezpieczeństw, zbierając orzeszki i walcząc ze złowrogim Fat Catem. Gra cechuje się dynamiczną akcją i możliwością współpracy dwóch osób.

2. Chip ’n Dale: Rescue Rangers 2

Kontynuacja przygód dwóch małych bohaterów. Choć gra została lekko uproszczona względem oryginału, wciąż dostarcza mnóstwo emocji dzięki zróżnicowanym poziomom i wymagającym poziomom końcowym.

3. DuckTales

Na licencji kreskówki Disneya o sknerusie McKwaczu (Scrooge McDuck). Platformówka, w której sterujemy bogatym kaczym miliarderem, przemierzającym cztery główne światy: Góry Kili Kili, Transylwanię, Zamek Gryzmołów i Księżyc. Charakterystyczne bungee, którym Chrobry Kasztanek (Scrooge) odbijał się od ścian, stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych mechanik w historii NES‑a.

4. DuckTales 2

Druga odsłona przygód Sknerusa – z jeszcze większą liczbą poziomów i ukrytych sekretnych pomieszczeń. Gracze docenili zwłaszcza nowe plansze, jak Statek Piratów i Uwięzienie w fabryce czekolady.

5. The Simpsons: Bart vs. the Space Mutants

Pierwsza dłuższa przygoda Barta Simpsona na NES‑ie. Tytuł ten łączy elementy platformówki z zagadkami, w których trzeba zbierać określone przedmioty, aby powstrzymać kosmitów przed podbiciem Ziemi. Charakterystyczny humor serii The Simpsons i satyryczny rysunek plansz przyciągały młodszych i starszych graczy.

6. The Simpsons: Bart vs. the World

Kolejna podróż Barta, tym razem obejmująca różnorodne zakątki globu – od Wielkiego Muru Chińskiego po tajemnicze piramidy. Gra wprowadza nowe mechaniki, takie jak latanie papierowym samolotem czy strzelanie z pistoletu na wodne kulki.

7. Batman: The Video Game

Adaptacja filmu „Batman” z 1989 roku. Gracz wciela się w Człowieka-nietoperza, który przeskakuje po dachu katedry, ściga się Batmobilem, a następnie musi stawić czoła Jokerowi. Klimatyczna, mroczna oprawa i dynamiczna rozgrywka stanowiły odskocznię od kolorowych, kreskówkowych tytułów.

8. Batman: Return of the Joker

Choć wydanie oficjalne pojawiło się dopiero później, w Polsce krążyły wersje pirackie tej gry, w której gracz walczy z ożywioną armią zombie‑jokerów. Gra uważana jest za jedną z lepszych batmanowskich platformówek na NES‑a.

9. The Adventures of Batman & Robin

Kolejna odsłona przygód Mrocznego Rycerza, tym razem wzorowana na kultowym serialu animowanym z początku lat 90. Gracz może wcielić się zarówno w Batmana, jak i Robina, walcząc z takimi przestępcami, jak Harley Quinn czy Pingwin.

10. Spider‑Man: Return of the Sinister Six

W tej dynamicznej platformówce wcielamy się w Człowieka-Pająka, który staje do walki z grupą superłotrów znaną jako Sinister Six. Każdy z poziomów kończy się walką z jednym z członków tej niebezpiecznej szajki.

11. Popeye

Prosta, lecz wciągająca gra oparta na klasycznej kreskówce o marynarzu z ogromną siłą (dzięki szpinakowi). Zadaniem gracza jest ratowanie Rozmarynki (Olive Oyl) przed brutusem Brutuskim. Klasyczna mechanika zbierania przedmiotów na każdej planszy (roślin, kluczy, lub pieniędzy) potrafiła wciągnąć na wiele wieczorów.

12. Tiny Toon Adventures

Platformówka polegająca na sterowaniu postaciami ze świata młodszych „nastoletnich” bohaterów Looney Tunes, takimi jak Buster Bunny czy Plucky Duck. Kolorowa grafika i oryginalne etapy nawiązywały do humoru serialu emitowanego w USA w latach 90.

13. Tiny Toon Adventures 2: Trouble in Wackyland

Kontynuacja, w której bohaterowie odwiedzają park rozrywki pełen pułapek i zagadek. Dwuwymiarowe plansze, ukryte przełączniki i możliwość gry w trybie dla dwóch osób czyniły z tej gry prawdziwy hit na przyjęciach u znajomych.

14. Tom & Jerry: The Mouse Hunt

W tej grze gracz wciela się najczęściej w Toma, który próbuje złapać sprytnego Jerry’ego. Plansze są pełne pułapek, mebli i rozmaitych rekwizytów rodem z kreskówki, a sukces zależy od pomysłowego wykorzystania otoczenia.

15. Garfield: Big Fat Hairy Deal

Przygoda kota Garfielda, który wyrusza na ratunek ukochanej Liz. Gra łączy elementy platformówki i wątków fabularnych, a humorystyczne dialogi nawiązują do kultowego komiksu Jima Davisa.

16. Asterix

Gra oparta na komiksie Rene Goscinnego i Alberta Uderzo, w której sterujemy dzielnym Galem przemierzającym różne zakątki Europy, by uratować bractwo przed Rzymianami. Silny opór i legendarna moc wypicia magicznego napoju to główne motywy rozgrywki.

17. Asterix and the Great Rescue

Kolejna część przygód Asteriksa i Obeliksa. Tym razem dwójka Galów ratuje przyjaciół porwanych przez Rzymian. Dwuwymiarowe plansze i typowa dla serii mieszanka walki oraz zagadek sprawiły, że gra zyskała wiernych fanów.

18. The Flintstones: The Rescue of Dino & Hoppy

W tej platformówce sterujemy rodziną Flintstonów, której zadaniem jest uwolnienie piesków Dino i Hoppy. Poziomy inspirowane prehistorycznym tłem kreskówki wprowadzają elementy jazdy „samochodem na nogach” i urokliwe lokacje rodem z epoki kamienia.

19. The Bugs Bunny Birthday Blowout

Gra, w której Królik Bugs wyrusza na przyjęcie urodzinowe, zbierając prezenty i walcząc z innymi postaciami Looney Tunes. Każdy poziom kończy się klasyczną dla tej serii potyczką z bossem.

20. Scooby‑Doo Mystery

Chociaż oficjalna wersja NES‑owa tej gry nigdy nie ujrzała światła dziennego, w polskich sklepach często trafiały się nieoficjalne konwersje, w których drużyna Scooby’ego rozwiązywała zagadki nawiedzonych zamków i nawiedzonych wiosek.


Dlaczego te gry zapadły nam w pamięć?

Przede wszystkim dzięki rozpoznawalnym postaciom i światom, w których wszyscy już czuliśmy się jak u siebie. Grając w „Popeye’a” czy „DuckTales”, od razu wiedzieliśmy, czego się spodziewać – wpadających w ucho motywów muzycznych, humorystycznej narracji czy charakterystycznych ruchów bohaterów. Pegasus, choć technicznie prostszy od oryginału NES, dostarczał niezapomnianych wrażeń dzięki zręcznościowym, ale i wymagającym poziomom oraz licznym sekretom do odkrycia.

Wspólna zabawa i rywalizacja

Wiele z wymienionych tytułów oferowało tryb dla dwóch graczy, co sprzyjało wspólnej zabawie. Nic dziwnego, że w tamtych czasach najciekawsze były spotkania u przyjaciół, kiedy to na jednym ekranie rywalizowało się lub współpracowało, by przejść kolejne etapy. Tytuły takie jak „Chip ’n Dale” czy „Tiny Toon Adventures” były klasyką imprezową, budzącą równie dużo emocji co kultowe planszówki.

Dziedzictwo i kolekcjonerstwo

Dziś, gdy Pegasus stał się przedmiotem kolekcjonerskich westchnień, oryginalne kartridże z „bajkowymi” tytułami osiągają na aukcjach niebotyczne ceny. Wielu graczy, teraz już dorosłych, wraca z rozrzewnieniem do tych prostych, lecz niezwykle klimatycznych pozycji, które wyznaczyły standardy dla future‑retro projektów.


Podsumowując, gry oparte na kultowych kreskówkach to nie tylko sentymentalna podróż do przeszłości, ale też dowód na to, że ciekawie opowiedziana historia i dobrze dobrana mechanika potrafią przetrwać próbę czasu. Pegasus, mimo swoich ograniczeń, pozwolił wielu z nas poczuć się częścią ulubionych bajek i nauczył, że czasem prosta rozgrywka jest najlepszą reklamą fantastycznych światów.

Tak! Klasyczne gry mają prostą, wciągającą mechanikę i uczą refleksu oraz koncentracji.
Wiele! Między innymi: Król Lew, Chip i Dale, Flinstonowie czy Looney Tunes.
Oczywiście – klasyki są nieskomplikowane, bez przemocy i rozwijają zręczność oraz pamięć.

Źródło:

all4mom, fot. AI