Lampowentylatory – sprytne rozwiązanie na upały

Lampowentylatory to urządzenia, które jak wskazuje nazwa, łączą w sobie funkcje wentylatora podsufitowego oraz lampy. Posiadają wiele zalet – są znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjna klimatyzacja. Jednocześnie mogą stanowić element dekoracyjny we wnętrzu.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Lampowentylator
Lampowentylatory nadają się zarówno do kuchni, salonu, jak i do sypialni.
Lampowentylatory nadają się zarówno do kuchni, salonu, jak i do sypialni, fot. Leroy Merlin

Coraz cieplejsze lata sprawiają, że poszukujemy rozwiązań na poprawę komfortu w naszych domach. W ostatnich latach na popularności zyskują lampowentylatory – urządzenia bardzo popularne np. w USA. Dlaczego warto rozważyć montaż takiego sprzętu? Jakie są jego zalety i na co zwrócić uwagę przy wyborze tego rodzaju wentylatora? Podpowiadamy.

Zalety lampowentylatorów

Po pierwsze, jest to rozwiązanie praktyczne – dwa w jednym. Oszczędzamy miejsce, które normalnie zająłby klimatyzator. Wiele osób zastanawia się jednak, czy lampowentylator działa równie skutecznie co klimatyzacja. Odpowiedź brzmi: jest to inny rodzaj chłodzenia, bardziej naturalny i przyjazny środowisku. Nie oznacza jednak, że nieskuteczny. Dobra cyrkulacja powietrza poprawia jego jakość w pomieszczeniu.

Lampowentylator może stanowić piękną dekorację pokoju, fot. Leroy Merlin

Lampowentylator sprawia, że powietrze w pomieszczeniu rozmieszczone jest regularnie. Montując go nie musimy ponosić kosztów i trudności związanych z zamontowaniem klimatyzatora, który musi mieć wyjście na zewnątrz. W wielu przypadkach oznacza to zgodę wspólnoty mieszkaniowej/spółdzielni, a w zabytkowych budynkach i osiedlach o układzie urbanistycznym wpisanym do rejestru – dodatkowo zgodę konserwatora zabytków. Skrzynia klasycznego klimatyzatora często jest umieszczana w części okna lub na balkonie, co zabiera przestrzeń użytkową. W przypadku lampowentylatorów ten problem nie występuje.

Nie wszyscy wiedzą, że lampowentylatory nadają się również do użytku zimą. Dzięki wstecznemu ruchowi łopat, ciepłe powietrze spod sufitu jest spychane w dół, co pozwala znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu.

1. Lampowentylator Barbade biały E27 szer. 91 cm Inspire, 259,00 zł, kod 89087431, 2. Lampowentylator Bliss z diodą złoty LED Philips 1180,00 zł, kod 83832947, 3. Lampowentylator Aruba biały E27 śr. 112 cm Inspire 479,00 zł, kod 89087429, 4. Lampowentylator Vice biały LED Inspire 679,00 zł, kod 89087404, 5. Lampowentylator Tenerife srebrny E27 Inspire 379,00 zł kod 89087432, 6. Lampowentylator Zonda biały LED Eko Light 497,00 zł, kod 86617374, 7. Lampowentylator Amos czarny 122 cm LED 649,00 zł, kod 88405553, 8. 89087438 Lampowentylator Reunion złoty E27 Inspire 449,00 zł, kod 89087438, 9. Lampowentylator Zonda czarno-biały śr. 60 cm LED 569,00 zł, kod 84533238

Jak wybrać lampowentylator?

Na co zwracać uwagę przy zakupie wentylatora? Bardzo ważna jest dopasowanie jego wielkości i mocy do wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że do pokoju o powierzchni do 20 m² wystarczy lampowentylator sufitowy o średnicy od 76 cm do 122 cm. Większe pomieszczenia będą wymagały średnicy lampowentylatora ok. 132 cm. Przed zakupem lampowentylatora wiele osób zastanawia się nad kosztem jego eksploatacji. Wszystko zależy od modelu, ale najczęściej lampowentylatory zużywają od 0,5 kWh do 2,5 kWh. Instalacja wentylatora sufitowego sprawia, że w miejscu instalacji mamy o 30-40 cm mniej. Należy to wziąć pod uwagę, jeśli mamy niski sufit, a dom zamieszkują osoby o wysokim wzroście.

Odpowiedni styl do pomieszczenia

Wentylatory z lampą stanowią bardzo ciekawy element wystroju pomieszczenia. Można je dopasować do pomieszczeń różnego typu i o różnym przeznaczeniu. Wielbiciele stylu skandynawskiego i retro z łatwością dobiorą model, który harmonizuje z wystrojem ich wnętrza. Ale są też lampowentylatory bardzo nowoczesne, zwane plafonierami, z wbudowanym oświetleniem LED. Nowoczesna i stylowa plafoniera LED ZONDA o średnicy 60 cm i wysokości 18 cm posiada wbudowaną lampę o mocy 48W, a jej strumień świetlny jest równy 5900 lumenów. Wentylator w tym produkcie wystarcza na schłodzenie pomieszczenie o wielkości 20 m², generując przy tym niewielki hałas na poziomie 30 dB.

Nowoczesne lampowentylatory dają w domu to, co kilka lamp i klimatyzator razem wzięte.
Nowoczesne lampowentylatory dają w domu to, co kilka lamp i klimatyzator razem wzięte, fot. Leroy Merlin

Modele lampowentylatorów posiadają różne ciekawe usprawnienia. Są to wspomniane sterowanie pilotem, możliwość montażu na suficie nachylonym pod kątem (na poddaszach). Wybrane modele lampowentylatorów korzystają z technologii SMART. Inteligentne sterowanie i regulacja temperatury barwowej lampy, a nawet kontrola kolorów RGB, odbywają się za pomocą aplikacji LEDVANCE SMART+ WiFi (z systemem Android lub iOS). Te funkcje posiadają lampowentylatory marki własnej Inspire dostępne w Leroy Merlin. Ogromna większość lampowentylatorów posiada także regulowanie intensywności chłodzenia (prędkości łopat wiatraka).

Oferta lampowentylatorów Leroy Merlin w różnym stylu dostępna jest tutaj.

Leroy Merlin
Leroy Merlin to sieć sklepów budowlano-dekoracyjnych (DIY). Swoją działalność w Polsce rozpoczęła w 1994 roku, a 2 lata później miało miejsce otwarcie pierwszego sklepu w Piasecznie pod Warszawą. Obecnie na polskim rynku działa 78 sklepów stacjonarnych zlokalizowanych w niemal każdym województwie oraz sklep internetowy http://leroymerlin.pl. W marcu 2024 roku firma zainaugurowała projekt Robi Klimat – ofertę łącząca dla klientów oszczędności z redukcją wpływu na środowisko, której sercem są rozwiązania Oszczędnego Domu.

Źródło:

Leroy Merlin