Kuchnia w skandynawskim stylu

Skandynawskie wnętrze jest przestronne, jasne, nieco monochromatyczne. Królują w nim odcienie bieli, szarości i naturalne materiały. W minimalistycznym wystroju znajduje się wszystko, co niezbędne, by zapewnić komfort użytkownikom. Aranżacje są harmonijne i uporządkowane, sprzyjają relaksowi i wyciszeniu.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
ALGEO, bateria zlewozmywakowa stojąca, fot. FERRO

Styl ten doskonale sprawdza się w kuchniach otwartych na salon bądź połączonych z jadalnią. To tu najczęściej odpoczywamy, spożywamy, posiłki, spotykamy się ze znajomymi. O tym, jak atrakcyjne wizualnie mogą być pomieszczenia utrzymane w tej stylistyce, przekonamy się, przeglądając wybrane aranżacje, w których wykorzystano armaturę marki FERRO.

ZUMBA SLIM 2F bateria zlewozmywakowa stojąca z elastyczną wylewką, biała, MEZZO II - zlewozmywak kuchenny jednokomorowy 58x48 cm, szary, fot. FERRO
ZUMBA SLIM 2F bateria zlewozmywakowa stojąca z elastyczną wylewką, biała, MEZZO II - zlewozmywak kuchenny jednokomorowy 58x48 cm, szary, fot. FERRO

Światło ponad wszystko

Charakterystycznym wyróżnikiem wnętrz scandi są jasne barwy, które wprowadzają poczucie ładu i spokoju. Wrażenie to potęguje dzienne światło wpadające przez obszerne okna, odbijające się we frontach mebli. Dobrze doświetlona przestrzeń wydaje się większa, napawa optymizmem, sprawia, że nawet tak monotonne czynności, jak zmywanie stają się lekkie i przyjemne. W minimalistycznej aranżacji dominuje biel. W barwie tej są ściany, sufit, zabudowa meblowa, drewniany, przecierany parkiet oraz niezwykle praktyczna bateria ZUMBA SLIM 2F z elastyczną wylewką. Wszystkie te elementy świetnie współgrają ze sobą, stając się równocześnie znakomitym tłem dla mocniejszych akcentów. Monochromatyczny wystrój przełamują więc ciemne ramy okien, kuchenka mikrofalowa, czarne nogi hokerów czy szara kanapa w części salonowej. Całość ujmuje prostotą, wywołuje wrażenie czystości i uporządkowania.

ALGEO, bateria zlewozmywakowa stojąca, fot. FERRO
ALGEO, bateria zlewozmywakowa stojąca, fot. FERRO

Drewno w przestrzeni scandi

Styl skandynawski pozwala na stworzenie we wnętrzu przyjaznej atmosfery. A to za sprawą dodatków wykonanych z naturalnych materiałów takich jak kamień, len i przede wszystkim drewno. W przedstawionej kuchni na poddaszu surowiec ten jest bardzo widoczny. Widzimy go na blatach, suficie, wiszących otwartych półkach i panelach podłogowych. Do drewna idealnie pasuje żywa zieleń. Uwagę przyciąga duży stojący doniczkowy kwiat i zaglądająca przez tarasowe okno roślinność. Dzięki nim kuchnia promieniuje wyjątkowym ciepłem. Oczywiście nie mogło w niej zabraknąć charakterystycznych dla scandi odcieni bieli i szarości. W barwach tych utrzymane są między innymi meble, ściany oraz odgrywającą główną rolę na kuchennej wyspie chromowana, oszczędna w formie bateria ALGEO, której towarzyszy jasny granitowy zlewozmywak. Drewniane i roślinne detale przełamują typowy skandynawski chłód, sprawiając, że pomieszczenie staje się niezwykle przytulne.

ZUMBA Slim 2F bateria zlewozmywakowa stojąca z elastyczną wylewką, fot. FERRO
ZUMBA Slim 2F bateria zlewozmywakowa stojąca z elastyczną wylewką, fot. FERRO

Z nutą klasyczną, rustykalną

W aranżacji mamy typowe dla scandi barwy i minimalistyczne formy. Jednak znajdziemy tu także elementy nawiązującej do stylu rustykalnego – wyłożona jasnymi drewnianymi deskami z wyraźnie zaznaczonymi sękami podłoga, a także stół o drewnianym blacie na solidnych ciekawie wyprofilowanych nogach. Pięknie współgrają one z kwiatami w wazonie, tworząc wraz z nimi nieco sielski, przytulny klimat. Są tu też obce dla typowego stylu skandynawskiego sztukaterie łączące ściany i sufit oraz fronty mebli z subtelnymi frezowaniami. Dla kontrastu w pomieszczeniu umieszczono detale czarne – ścienną lampę, salonowy stolik ze szklanym blatem i metalowymi ramami czy oryginalną grafikę podkreślającą nowoczesny wystrój. Przestrzeń kuchenną i salonową oddziela ściana ze szkła i metalu w tym samym kolorze. Strefę zmywania tworzy zaś pasująca do tej grupy czarna, minimalistyczna bateria kuchenna ZUMBA SLIM 2F występująca w parze z granitowym zlewozmywakiem.

TOLEDO - bateria zlewozmywakowa podokienna, fot. FERRO

W otwartej kuchni z radosnym akcentem

Kuchnia i jadalnia otwarte na salon, czyli przysłowiowe trzy w jednym znakomicie odnajdują się w stylistyce skandynawskiej. Jasna prosta zabudowa meblowa oraz światło wpadające do wnętrza przez obszerne okna optycznie powiększają pomieszczenie. Funkcjonalnie urządzona strefa pracy i bliskość przestrzeni jadalnianej ułatwiają i przyspieszą przygotowanie, a także podawanie posiłków. Zioła i kwiaty umieszczone na parapecie doskonale ożywiają nieco surowy klimat i są świetną ozdobą strefy zmywania, w której najważniejszą rolę odgrywa elegancka i praktyczna składana bateria TOLEDO. Podłoga, prostokątny stół oraz ścienne szafki wykonane z drewna ocieplają kuchnię, wprowadzając miłą, przyjazną atmosferę. Minimalistyczne, tapicerowane krzesła w turkusowym kolorze nadają jej lekkość, radosny akcent. Jak przystało na soft scandi, we wnętrzu nie mogło zabraknąć rozłożystej ustawionej na ziemi dekoracyjnej rośliny – Monstery deliciosa.

Źródło:

Ferro