Kto wydmuchał największego balona? Znamy zwycięzców 19. Mistrzostw Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

Na odbywającą się rokrocznie imprezę Rabkolandu, czyli Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia, po raz kolejny przybyły tłumy. W szranki stanęło 42 śmiałków, jednak Mistrz Polski mógł być tylko jeden!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Na odbywającą się rokrocznie imprezę Rabkolandu, czyli Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia, po raz kolejny przybyły tłumy. W szranki stanęło 42 śmiałków, jednak Mistrz Polski mógł być tylko jeden!

Park Rozrywki Rabkoland słynie z oryginalnych imprez, do jakich niewątpliwie zaliczają się organizowane w lipcu Mistrzostwa Polski w Dojeniu Sztucznej Krowy czy mające miejsce w ubiegłą sobotę Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. Pierwsze zawody odbyły się w 2003 roku i przyciągnęły aż 500 uczestników!

Zadaniem zawodników jest wydmuchanie jak największego balona w obecności kadry mierzącej, zwanej sędziami balonowymi, którzy dokonują pomiaru za pomocą specjalnych balonomierzy. Jak twierdzą sami uczestnicy, idealny czas żucia gumy przed rozpoczęciem dmuchania to ok. 10 minut. Technika przeżuwania i styl są dowolne, a każdy uczestnik może opracować swój autorski sposób – liczy się efekt końcowy!

W tym roku padł nowy rekord!
Podczas pierwszych mistrzostw zwycięzca stworzył balona o średnicy 20 cm, w 2021 roku padł natomiast nowy rekord – 26,1 cm. W tegorocznej edycji został on jednak pobity!

Tegorocznym Mistrzem w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia został Michał Ryrak z Małej Góry, osiągając wynik aż 31 cm! Na podium znaleźli się również Monika Rozpęda z Tarnowa i Marek Bielski ze Starej Wsi, którzy wydmuchali balony o wielkości kolejno – 29 i 26,5 cm. Oznacza to, że wszyscy medaliści pobili dotychczasowy rekord. Wyróżnienia otrzymały również kolejne osoby, które w klasyfikacji zajęły miejsca IV-X. To świetne wyniki, biorąc pod uwagę, że rywalizacja była bardzo zacięta. W mistrzostwach wzięło udział aż 42 uczestników, a jeszcze więcej osób przybyło, aby podziwiać zmagania w roli obserwatorów.

– Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia to nasza flagowa impreza, która w trakcie tych prawie 20 lat przyczyniła się do powstania grona niemal zawodowych przeżuwaczy. Nic dziwnego, jest to świetna zabawa nie tylko dla najmłodszych, ale także dla dorosłych! – komentuje Piotr Wiecha, właściciel Parku Rozrywki Rabkoland.

 

Osoby, które przegapiły tegoroczną edycję nie muszą się martwić – kolejna już w przyszłym roku! To idealny moment, aby zacząć przygotowywać się do zawodów. Tymczasem Rabkoland nie zwalnia tempa i już 10. września organizuje Harce Krokodyla Oskara – park jest bowiem otwarty aż do początku października.
Rabkoland
Rabkoland to jeden z najpopularniejszych parków rozrywki w Polsce, znajdujący się w miejscowości Rabka-Zdrój. Park rozpoczął działalność pod nazwą Lunapark Alibaba w 1989 roku. Od 2001 roku funkcjonuje już jako Rabkoland. W latach 2019-2020 miejsce przeszło gruntowną rewitalizację. Na terenie parku można znaleźć atrakcje dla dzieci od 1 do 12 lat, choć w ofercie Rabkolandu bardzo dobrze odnajdują się także dorośli. Urządzenia rozrywkowe są podzielone na 6 stref tematycznych: Farmę Ciotki Maryni, Machinarium, Dolinę Trzmiela, Góralsko Dżunglę, Wioskę Wikingów i Cyrk Luna. Wśród atrakcji Rabkolandu można wymienić: najmniejszy rollercoaster tylko dla dzieci, Latający Autobus, Wesołą Farmę, Wieżę Duch-Duch czy Kuźnię Wikingów, a także nowości 2022: Klub Gąsienicy, Pofytrane Drzewa czy Skałożercę. Na terenie parku znajduje się ponadto Muzeum Orderu Uśmiechu. Więcej informacji na temat parku można znaleźć na stronie www.rabkoland.pl.
Rabkoland

Źródło:

Rabkoland