Konkurs ma na celu zgłębianie przez dzieci zagadnień związanych z astronautyką i poszerzanie wiedzy na temat kosmosu, ale również danie im możliwości otrzymania w przyszłości pracy w sektorze kosmicznym. Młodzi, realizując swoją pasję, mogą zostać astronautami lub specjalistami, którzy będą uczestniczyć w większych lub mniejszych misjach kosmicznych.
Zadaniem młodszych uczestników – uczniów zerówek oraz klas 1–4 – jest stworzenie kreatywnej pracy plastycznej w formie rysunku, malunku, mozaiki, bądź innej formy graficznej na jeden z 3 konkursowych tematów: Statek kosmiczny, Łazik, Satelita. Nagrodą główną jest profesjonalna lornetka astronomiczna.
Misją do wykonania dla starszych – uczniów klas 5–8 szkół podstawowych – jest zaprojektowanie misji kosmicznej w formie artykułu z bibliografią na jeden z konkursowych tematów: Lot międzygwiezdny, Przygotowanie do zasiedlenia obcego globu, Poszukiwanie życia we wszechświecie. Ważne jest, by uczeń określił cel misji, a także realny sposób osiągnięcia go. Nagrodą w tej kategorii wiekowej jest udział w tygodniowym obozie kosmicznym Junior Space Camp, który odbędzie się w profesjonalnym centrum szkolenia analogowych astronautów. Prace konkursowe mogą powstać w trzech językach: polskim, angielskim oraz ukraińskim (dla uczniów, którzy uczą się w polskich szkołach).
W zależności od wybranej kategorii wiekowej prace konkursowe oceniane będą przez jury składające się ze specjalistów w dziedzinie astronomii oraz astronautyki, zarówno pod kątem kreatywności, pomysłowości, ale również podejścia merytorycznego.
Dodatkowym wyróżnieniem dla laureatów konkursu będzie publikacja wybranych prac na łamach dwumiesięcznika „Urania – Postępy Astronomii”, jak również liczne nagrody rzeczowe. Hevelianum zaprasza do udziału w tej astronautycznej przygodzie uczniów mających pomysł na ciekawą misję kosmiczną!
Co należy zrobić, by wziąć udział w konkursie?
Nauczyciele zerówek i szkół podstawowych zainteresowani udziałem w konkursie swoich uczniów muszą zgłosić ich prace w wybranej kategorii w terminie: do 31 stycznia 2024, godz. 22:00. Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej 31 marca 2024, a konkurs zakończy się galą w wersji online.
Więcej informacji dotyczących konkursu, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dla nauczycieli dostępne na:
https://hevelianum.pl/konkurs-w-strone-gwiazd/
Partnerzy: Analog Astronaut Training Center, (AATC), Urania – Postępy Astronomii, Astronarium
Patronat honorowy: Minister Edukacji i Nauki, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK), Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA)
Sponsorzy: Fundacja Nicolaus Copernicus, Wydawnictwo Publicat, Wydawnictwo West Pomerania