Kobieta Pracująca leci na Księżyc!

Irena Kwiatkowska, ikona polskiej sceny teatralnej i filmowej jest bohaterką nowego muralu w Warszawie. Widzom szczególnie w pamięć zapadła jej rola Kobiety Pracującej w serialu „Czterdziestolatek”. Dlatego Randstad Polska jako mecenas akcji, przy okazji odsłonięcia muralu chce zwrócić uwagę na wciąż aktualne wyzwanie, jakim jest aktywizacja zawodowa kobiet w naszym kraju. Uroczyste odsłonięcie muralu połączone ze świętowaniem 110 roczny urodzin Ireny Kwiatkowskiej odbędzie się już 15 listopada o godzinie 15.00.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Powstanie muralu upamiętniającego Irenę Kwiatkowską i wykreowaną przez nią postać Kobiety Pracującej, to okazja, by podkreślić, jak ważna jest większa aktywizacja zawodowa kobiet w Polsce. Jak pokazują dane Eurostatu, w naszym kraju zaledwie 63% kobiet w wieku produkcyjnym, czyli między 15 a 64 rokiem życia, pracuje zawodowo. Daleko nam do lidera tego rankingu, którym jest Szwecja, gdzie aktywnych zawodowo jest ponad 80% kobiet. O ile aktywność kobiet w Unii Europejskiej w ciągu dekady wzrosła o ok. 7 pp., o tyle w Polsce o zaledwie nieco ponad 4. Z kolei wg danych GUS, to również kobiety stanowią w naszym kraju przeważającą grupę osób biernych zawodowo, czyli niepracujących i nieposzukujących pracy: to 60,9%, czyli 7 618 tys. spośród wszystkich osób pozostających bez zatrudnienia. Gdzie leży przyczyna bierności zawodowej Polek i co przeszkadza im w podjęciu pracy?

Często powodem są widoczne wciąż na rynku pracy nierówności. Blisko 1/4 respondentów (24 proc.), którzy wzięli udział w globalnym badaniu Workmonitor, ocenia, że w Polsce w firmach spotkali się z dyskryminacją ze względu na płeć. To wynik wyższy niż europejska średnia (22 proc.), plasujący nasz kraj na początku zestawienia. Na jego czele znalazły się Francja (27 proc.), Włochy (26 proc.), Wielka Brytania i Norwegia (po 25 proc.). Najniższy poziom dyskryminacji ze względu na płeć odnotowaliśmy w Austrii (9 proc.).

Zdaniem 70% ankietowanych przez Randstad, gdy o pracę w ich firmie starają się kobieta i mężczyzna o podobnych kwalifikacjach, to zatrudniony zostanie mężczyzna. Trudno dziwić się, że wśród kobiet pojawiają się obawy przed aktywnością zawodową. Widoczne są silniej w okresie spowolnienia gospodarczego. Wg danych pochodzących z 49. edycji Monitora Rynku Pracy, badania realizowanego przez Randstad, 12 proc. kobiet boi się zwolnienia z pracy. Wśród mężczyzn ten odsetek wynosi 10 proc. W naszych badaniach kobiety regularnie słabiej niż mężczyźni oceniają szansę na znalezienie zatrudnienia. W najnowszym badaniu o możliwości podjęcia jakiejkolwiek pracy mówi 84 proc. badanych Polek (wśród mężczyzn – 90 proc.), a o szansach na pracę lepszą od dotychczasowej – 62 proc. Polek (wśród mężczyzn – 68 proc.)

Niska aktywność zawodowa kobiet w Polsce
Grupę Polek biernych zawodowo tworzą przede wszystkim osoby niepracujące i niezarejestrowane przy tym jako bezrobotne, czyli formalnie nieszukające pracy: mowa zarówno o kobietach, które nigdy nie podjęły aktywności zawodowej, jak i o tych, które przerwały pracę. Badania pokazują, że przyczyną tych decyzji jest najczęściej niemożność pogodzenia obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym i opieką nad dziećmi: ten powód wskazuje ponad 75% wszystkich biernych zawodowo Polek.

To właśnie w tej grupie mamy bardzo duży niewykorzystany potencjał i część odpowiedzialności spoczywa tu na pracodawcach. Z pewnością wśród szeregu skutecznych rozwiązań, dzięki którym łatwiej mamom wrócić do pracy są m.in. dążenie do zniwelowania luki płacowej między kobietami i mężczyznami, większa elastyczność w ustalaniu godzin pracy dla mam, możliwość wykonywania obowiązków w trybie hybrydowym lub zdalnym. Przybywa też organizacji, które decydują się na tworzenie żłobków i przedszkoli w miejscach pracy. W każdej firmie ten proces może wyglądać oczywiście nieco inaczej i może składać się z innych elementów, ale aby był efektywny, musi stanowić spójną, systemową strategię, która będzie konsekwentnie realizowana. Przykładem takich systemowych rozwiązań jest momboarding, czyli program szkoleń i wdrożeń dla kobiet powracających do aktywności zawodowej po okresie urlopu macierzyńskiego. Jak pokazują nasze doświadczenia, taka właśnie przemyślana aktywizacja zawodowa mam, to realna korzyść i dla nich samych, i dla pracodawców: mamy zyskują możliwość realizacji aspiracji zawodowych oraz komfort związany z większą niezależnością finansową, a pracodawcy mogą liczyć zaangażowanych pracowników – mówi Magdalena Błaszczyk-Moryń, dyrektor zespołu rekrutacji specjalistycznych w Randstad Polska.

Wsparcie działań promujących aktywność zawodową kobiet
Aby zwrócić uwagę na wyzwanie aktywizacji zawodowej kobiet, Randstad Polska wsparł stworzenie symbolicznego muralu przedstawiającego Irenę Kwiatkowską – kobietę-ikonę, której wspaniałą rolę Kobiety Pracującej w serialu “Czterdziestolatek” doskonale zna już kilka pokoleń Polaków. Odsłonięcie muralu będzie elementem obchodów rocznicy 110 urodzin tej znakomitej aktorki, która uhonorowana została m.in. tytułami Aktorki Komediowej Stulecia oraz Warszawianki Roku.

Gdy artystki z RedSheels wraz z Fundacją im. Ireny Kwiatkowskiej zwróciły się do nas z propozycją objęcia mecenatu nad tym wydarzeniem, było dla nas naturalne, że jako organizacja zajmująca się rekrutacją i promująca zwiększanie zatrudnienia wśród kobiet, z radością przyjęliśmy tę propozycję. Pani Irena jak nikt inny, z właściwą sobie dozą humoru, ale i determinacją stworzyła postać, która weszła do kanonu popkultury. Konsekwentna i energiczna: Kobieta Pracująca to postać ponadczasowa, w której jak w lustrze mogą się przejrzeć także współczesne kobiety. Wierzę, że mural upamiętni nie tylko wspaniałą aktorkę, ale jednocześnie będzie uhonorowaniem wszystkich kobiet, które chcą zawalczyć o siebie na rynku pracy – podkreśla Magdalena Błaszczyk-Moryń, dyrektor zespołu rekrutacji specjalistycznych w Randstad Polska.

Zaangażowanie Randstad w akcję to rozszerzenie wcześniej podjętych inicjatyw. Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie zatrudnionym przez Randstad pracownikom z tego kraju, którzy zdecydowali się sprowadzić do Polski swoje rodziny, firma przekazała bezzwrotne zapomogi w celu pokrycia części kosztów. Wsparła też pracowników w zakwaterowaniu, podnoszeniu kompetencji i opiece nad dziećmi. Ze wsparcia programu korzystają głównie kobiety.

W Randstad w rozwiązania wspierające aktywność zawodową kobiet włączamy współpracujących przedsiębiorców. Jednocześnie sami tworzymy przestrzeń do rozwoju zawodowego pań. 85 proc. pracowników stanowią kobiety, a w zarządzie firmy 2/3 stanowisk zajmują managerki.

Nowy warszawski mural
Mural ma pojawi się na ścianie budynku przy ulicy Grzybowskiej 47 w Warszawie. Autorką konceptu graficznego jest Katarzyna Bogucka (NIOSKA), a zaprojektowana przez nią wielkoformatowa ilustracja będzie nawiązywała do słów Ireny Kwiatkowskiej, która w jednym z wywiadów wyznała, że spośród wszystkich prac, których mogłaby się podjąć, tą najbardziej wymarzoną, był lot w kosmos. Uroczyste odsłonięcie muralu odbędzie się 15 listopada o godzinie 15.00.

Same obchody urodzin artystki odbędą się natomiast w Teatrze Capitol. Uświetnią je swoją obecnością znani polscy aktorzy, z którymi Irena Kwiatkowska pracowała przez lata swojej aktywności zawodowej – Jerzy Bończak, Marek Siudym, Wiktor Zborowski, Hanna Śleszyńska, Artur Barciś, Maria Pakulnis i Kacper Kuszewski.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent m.st. Warszawy, Muzeum Literatury, Instytut Teatralny oraz ZASP.

Randstad Polska
Randstad Polska, lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad Holding nv. Randstad jest zaufanym partnerem dla firm, które potrzebują wsparcia w poszukiwaniu pracowników tymczasowych (w tym także rekrutacji i zarządzania dużymi grupami pracowników w siedzibie klienta) i stałych, w tym specjalistów w zakresie finansów, informatyki, inżynierii oraz w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. Randstad wspiera także pracodawców fachowym doradztwem i analizami rynku pracy. Pomaga w procesach rozliczania pracowników i zarządzania dokumentacją kadrową. Poszukujących zatrudnienia specjaliści Randstad wspierają w odnajdywaniu najlepszej pracy, która odpowiada ich potrzebom i kwalifikacjom. Tworzą w ten sposób przyjazną przestrzeń komunikacji między pracownikami a pracodawcami. Randstad sięga po nowoczesne technologie tak, by służyły one wygodzie poszukujących pracy i pracodawców. Działa globalnie, ale i lokalnie. Na co dzień ze specjalistami Randstad spotkać si

Źródło:

Randstad Polska