Kiedy wykonuje się badanie Holtera u dzieci?

Holter EKG dla dzieci to badanie, które umożliwia całodobowe monitorowanie pracy serca w domowych warunkach. Wykonuje się je przy podejrzeniu zaburzeń rytmu serca, ocenie skuteczności leczenia lub niepokojących objawach, takich jak omdlenia czy ból w klatce piersiowej. W diagnostyce u starszych dzieci wykorzystuje się również holter ciśnieniowy. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy istnieją wskazania do skorzystania z Holtera u dzieci.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
badanie Holtera u dzieci

Co to jest badanie Holtera?

U dzieci, podobnie jak u dorosłych, wykonuje się dwa rodzaje badań z użyciem holtera. Są to:

  • holter EKG (3-kanałowy lub 12-kanałowy, dla dzieci od 2. roku życia),
  • holter ciśnieniowy RR (dla dzieci w wieku szkolnym lub nastolatków).

Najczęściej w diagnostyce chorób kardiologicznych u dzieci wykorzystuje się holter EKG. Jest to rozszerzone badanie elektrokardiograficzne, które umożliwia diagnostykę chorób serca także u pacjentów pediatrycznych. Jest to ważne, ponieważ w wieku przedszkolnym lub szkolnym mogą wystąpić objawy wrodzonej choroby serca u dziecka.

Co trzeba wiedzieć na temat tego badania? Trwa ono 24 godziny lub dłużej, co pozwala na nieprzerwane monitorowanie pracy serca (w przypadku holtera EKG) lub ciśnienia (w holterze RR). Badanie Holtera u dzieci, szczególnie EKG, wykonuje się też kontrolnie po operacjach kardiologicznych związanych z wrodzonymi wadami serca, nawet przy braku objawów. Więcej informacji o tym, czym jest holter EKG, znajdziesz na stronie https://holterdodomu.pl/.

Jakie są wskazania do wykonania badania Holtera u dzieci?

Decyzja o wykonaniu badania holterowskiego u dzieci podejmuje najczęściej kardiolog dziecięcy na podstawie wywiadu lekarskiego i konieczności:

  • diagnostyki zaburzeń rytmu serca z objawami świadczącymi o wrodzonej lub nabytej chorobie kardiologicznej;
  • monitorowania przebiegu choroby i skuteczności leczenia (operacyjnego i farmakologicznego).

Objawy, z powodu których lekarz może zlecić wykonanie Holtera u dziecka, obejmują omdlenia lub tzw. stany przedomdleniowe o podłożu kardiologicznym. Inne symptomy, które stanowią wskazanie do wykonania badania Holtera u pacjenta pediatrycznego, to:

  • ból w klatce piersiowej,
  • uczucie nierównego bicia serca,
  • zawroty głowy,
  • mroczki przed oczami.

Warto pamiętać, że badanie Holtera u dzieci jest wykonywane w przypadku współistnienia podłoża kardiologicznego. Zastanawiasz się, gdzie możesz wypożyczyć urządzenie do badania holterowskiego? Zajmie Ci to tylko chwil, a szczegóły dotyczące zamówienia możesz sprawdzić na stronie: https://holterdodomu.pl/kategoria-produktu/zamow-badanie-holter/holter-dla-dzieci/.

Holter dla dziecka – najważniejsze informacje

Holter u dzieci stosuje się również w diagnostyce chorób i problemów kardiologicznych. Rodzice powinni zadbać o prawidłowy przebieg badania i pamiętać o kilku kwestiach:

  • podczas badania dziecko nie powinno się kąpać;
  • urządzenie nie może być odłączane i zdejmowane (musi pracować w trybie ciągłym);
  • przed założeniem elektrod na skórę nie należy stosować tłustych balsamów i kremów;
  • w przypadku chłopców może być konieczna depilacja klatki piersiowej w miejscach przyklejenia elektrod;
  • w przypadku dziewcząt warto mieć na uwadze, że sztywny stanik może spowodować odklejenie się elektrod, dlatego w tym czasie lepiej wybrać miękki sportowy stanik.

Niezależnie od wieku dziecka należy też zwrócić uwagę, że urządzenie do badania holterowskiego EKG nie jest zabawką.

Źródło:

Materiał partnera