Karnawał w międzynarodowym towarzystwie – rodzinne spotkania z Alessi i Emile Henry

Ten wyjątkowy czas warto celebrować na wszelkie możliwe sposoby. Od wielkich gal i bali przez wyjścia do klubów i na prywatki aż po kameralne sobotnie kolacje czy niedzielne obiady. Gdy w salonie, a jeszcze lepiej w kuchni zbierze się dobrane towarzystwo, zabawa będzie doskonała! Wielu inspiracji dostarczą tu cenione od lat i zupełnie nowe propozycje marek Alessi oraz Emile Henry.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Fot. Emile Henry
Fot. Emile Henry

Sprawdzonych pomysłów na udane karnawałowe spotkanie jest wiele. Ale jeden scenariusz nigdy nie zawodzi – zarówno w gronie bliskich czy przyjaciół, jak i osób wcześniej sobie nawzajem nieznanych. To wręcz doskonały sposób na przełamanie lodów (np. gdy do rodziny wchodzi właśnie nowa osoba) i pokonanie barier wieku, osobowości, a nawet języka. O czym mowa? O spotkaniu nie tyle przy stole, co w kuchni – i wspólnym gotowaniu, pieczeniu, mieszaniu koktajli. Pomogą w tym włoskie akcesoria barmańskie marki Alessi oraz naczynia do gotowania, zapiekania i serwowania potraw francuskiej firmy Emile Henry.

Emile Henry, nowi przyjaciele z Francji
Marka Emile Henry jest w Polsce jeszcze nie dość popularna, a warto zawrzeć z nią znajomość! To rodzinna firma z Burgundii, założona w 1850 r. przez ceramika nazwiskiem Jacques Henry. W ciągu ponad półtora stulecia jego mały zakład przeszedł ogromną ewolucję – z maleńkiej pracowni przez kilkudziesięcioosobową manufakturę aż do firmy o międzynarodowym znaczeniu. Kilka ważnych spraw jednak nie uległo zmianie. Przede wszystkim profil produkcji, związanej z wytwarzaniem naczyń do pieczenia, zapiekania i duszenia potraw. Po drugie najwyższa jakość wyrobów. A po trzecie rodzinna tradycja – u sterów firmy stoi dziś pra-, pra-, prawnuk założyciela, Jean-Baptiste Henry.

Bogaty wybór naczyń kuchennych tej wytwórni sam w sobie podsuwa niezliczone pomysły na atrakcyjne, niecodzienne i wykwintne (choć niekoniecznie skomplikowane w przygotowaniu) dania. Obok garnków o uniwersalnym zastosowaniu znajdziemy tu bowiem liczne modele do konkretnych celów. Jakie?

Jednym z najbardziej charakterystycznych jest tadżin. Już na pierwszy rzut oka łatwo go poznać po wysokiej, „czubatej” pokrywie. Ten typ naczynia pochodzi z Maghrebu, czyli rejonu Afryki Północnej i jest niezastąpiony w przygotowywaniu jednogarnkowych dań kuchni marokańskiej – funkcjonujących zresztą pod tą samą nazwą: tadżin.

Emile Henry oferuje ponadto bardziej klasyczne w kształtach, owalne i okrągłe naczynia do zapiekania. Co można w nich przyrządzić? Między innymi pieczone mięso lub drób. Do znakomitych, eleganckich i smakowitych zarazem propozycji należą kaczka
w pomarańczach oraz indyk z figami. Wszystkim przypadną do gustu na pewno!

Klasyką kuchni francuskiej są wszelkiego rodzaju tarty, od wytrawnych po słodkie, jak legendarna tarta Tatin. Nic zatem dziwnego, że w katalogu marki znajdziemy rozmaite formy do tego typu – i najróżniejszych innych ciast. Ale obok nich w katalogu marki znalazły się m.in. specjalnie ukształtowane naczynia do wypiekania bagietek i innych bułeczek, chlebów owalnych i prostokątnych, a także (tu już wpływy włoskie) pizzy czy focaccii. Specjalnością wybitnie francuską są natomiast zapiekane sery. Emile Henry oferuje więc specjalne naczynia z pokrywami, służące do przyrządzania na gorąco camemberta czy brie.

Warto też podkreślić, że naczynia do pieczenia i gotowania sygnowane Emile Henry wyróżniają się wspaniałymi, żywymi barwami – m.in. żółcienią, pomarańczem, czerwienią czy ciemnym błękitem. Do wyboru jest także kremowa biel oraz czerń. W tych samych paletach występują ponadto niezliczone naczynia do serwowania przekąsek, przystawek i dań głównych, m.in. wszelkiego rodzaju tace, misy i patery, a także nakrycia stołowe – talerze, salaterki, kokilki. Część z nich ma wyraźnie określone przeznaczenie, jak naczynie do serwowania ulubionych przez Francuzów muli.

Do kompletu można dobrać akcesoria stołowe takie jak butelki na ocet i oliwę, dzbanki, maselniczki. Tę samą paletę barw prezentują naczynia do przechowywania – z ceramicznymi lub korkowymi pokrywkami w zależności od funkcji. Dzięki temu w jadalni lub w kuchni będzie i smakowicie, i pięknie!

Alessi i dobrzy znajomi z Włoch
Kuchnia francuska i włoska nie może obyć się bez wina. Nieprzypadkowo do bestsellerów marki Alessi od lat należy korkociąg Anna G., który – jak na kobietę przystało – w kolejnych latach występuje w strojach o coraz to innym kolorze. W karnawale warto jednak spróbować także czegoś innego, bardziej… rozrywkowego. W tym celu najlepiej wcielić się w domowego barmana.

Zachęty do mieszania drinków, a także samodzielnego komponowania koktajli, niesie z sobą zestaw barmański „The Tending Box” firmy Alessi – nowość, która tuż przed Nowym Rokiem miała swą światową premierę. Zaprojektował go Giulio Iacchetti we współpracy z ekspertem Oscarem Quagliarinim. Zestaw wykonany został z polerowanej stali szlachetnej, co daje mu doskonałe parametry użytkowe i znakomity wygląd. Znajdziemy w nim wszystko, co niezbędne, by wspinać się na wyżyny sztuki zwanej miksologią: miarkę do płynów, naczynie do mieszania, filtr, szejker, łyżeczkę i mieszadełko. A wszystko to, jak zawsze w firmie Alessi, w wytwornej prostocie wystudiowanej formy i najwyższej jakości wykonania.

Gdy po udanym obiedzie i pysznym deserze przyjdzie pora na wspólnie miksowane drinki, pozostanie wznieść tradycyjny toast – na zdrowie!

Fot. Alessi
Fot. Alessi

Źródło:

Alessi oraz Emile Henry