Kampania Społeczna Podziękuj Pszczole – zaproszenie na otwarcie pasieki

Nowa pasieka w Kleczy Dolnej będzie produkować miód na cele charytatywne. Powstała w ramach kampanii społecznej „Podziękuj Pszczole”, której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół, środowiska naturalnego oraz pszczelarstwa. Otwarciu pasieki towarzyszy bogaty program edukacyjny. Honorowym patronem wydarzenia jest Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Kampania Podziękuj Pszczole

Już 2. sierpnia Fundacja Apikultura zaprasza do Kleczy Dolnej na otwarcie pasieki, której produkty będą przeznaczone na cele charytatywne. Miody pochodzące z tej pasieki zostaną przekazane na wsparcie lokalnej społeczności. W tym roku miody otrzymają podopieczni Fundacji Promyczek. Fundacja ta aktualnie wspiera prawie 280 dzieci i 80 dorosłych zagrożonych niepełnosprawnością oraz niepełnosprawnych.

Pasieka jest usytuowana w malowniczym Beskidzie Małym w powiecie wadowickim. To właśnie ten obszar jest jednym z najczystszych rejonów Polski, gdzie występują różnorodne rośliny miododajne. Podczas wydarzenia będzie można cieszyć się nie tylko pięknem otaczającej przyrody, ale również spróbować wyjątkowego miodu spadziowego. Na terenach górskich pszczoły mają dostęp do unikalnej spadzi, której nie można znaleźć na nizinach.

Inauguracja pasieki będzie także okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa oraz dobrej zabawy.

W programie wydarzenia znalazły się:

  • Zwiedzanie pasieki i spotkanie z dziećmi z półkolonii zorganizowanej przez PUKS Karol Wadowice, które angażują się w kampanię i przygotowują słoiczki z miodem przeznaczone na cele charytatywne.
  • Rozmowy z Mariuszem Opoką, ekspertem ds. pszczelarstwa i produktów pszczelich, dyplomowanym Mistrzem Pszczelarzem i kontynuatorem wielopokoleniowej sztuki pszczelarskiej, audytorem wewnętrznych systemów jakości. Ma on uprawnienia w zakresie kontroli jakości miodów oraz bogate doświadczenie szkoleniowe w dziedzinie pszczelnictwa. 

Mariusz Opoka
Mariusz Opoka, fot. Fundacja Apikultura
Tomasz Królikowski
Tomasz Królikowski, fot. Fundacja Apikultura
  • Degustacja przekąsek z użyciem produktów pszczelich, przygotowanych przez kucharza Tomasza Królikowskiego znanego z programu telewizyjnego „Pytanie na Śniadanie”. Tomasz z kulinariami związany jest nieprzerwanie od ponad 20 lat. Swoją przygodę z gotowaniem zaczął od pracy w jednej z najlepszych włoskich restauracji w Polsce –Villa Toscania w Wielkopolsce, szkoląc się wcześniej pod okiem włoskich kucharzy w Mediolanie.

  • Spotkanie z artystami wspierającymi kampanię:
  • Beatą Bojdą  stylistką ubioru i makijażu oraz projektantką mody. Jej prace drukują najlepsze w Polsce magazyny branżowe takie jak „Make Up Trendy” czy „LNE”. Pracowała również jako charakteryzatorka i kostiumografka przy wielu produkcjach filmowych. Autorka wystawy Bees & Flowers dla fundacji Apikultura. Beata na wydarzeniu pojawi się z pięknymi modelkami ubranymi w stylizacje i wiany inspirowane kwiatami i roślinami miododajnymi.

Beata Bojda
Beata Bojda, fot. Fundacja Apikultura
Stanisław Brach
Stanisław Brach, fot. Fundacja Apikultura
  • Stanisławem Brachem  profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2010 roku kieruje Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Absolwent Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie. Zajmuje się rzeźbą, ceramiką artystyczną, rysunkiem i malarstwem. Zdobywca złotego medalu za prace z projektu „Miodem płynące” na 45. i 46. Apimondia International Apicultural w Stambule (2017) i Montrealu (2019).
  • Koncert Klaudii Borczyk, absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureatka odcinka „Szansy na Sukces” z piosenkami lat 50. i 60. oraz uczestniczka The Voice of Poland w drużynie Tomsona i Barona. 03.02.2023 miała miejsce oficjalna premiera jej singla „Bez Pszczół”.

Klaudia Borczyk, fot. Fundacja Apikultura
  • Wśród zaproszonych gości będzie m.in. Tomasz Petryka (założyciel polskiej pasieki w Tanzanii).
Fot. Fundacja Apikultura
  • Łukasz Siódmok – Producent filmu Rój
Łukasz Siódmok - film Rój
Fot. Fundacja Apikultura
  • Całość wydarzenia poprowadzi Angelika Wielgus-Lach, autorka kanału Kulisy Sukcesu na YouTube, gdzie prowadzi wywiady z osobami ze świata biznesu, ale nie tylko.

Dla przybyłych dziennikarzy przygotowane są paczki podarunkowe w postaci zestawu wagabunda z produktami pszczelarskimi marki Łysoń.

Celem kampanii „Podziękuj Pszczole” jest edukacja na temat roli i znaczenia pszczół dla zachowania środowiska naturalnego. Jednym z jej elementów jest publikacja na Facebooku lub Instagramie zdjęcia produktów, które zawdzięczamy zapylaczom z odpowiednim oznaczeniem (# lub @ PodziekujPszczole). Każdy, kto weźmie udział w akcji otrzyma specjalny certyfikat. Kampania skierowana jest do osób, którym zależy na środowisku. Organizatorem kampanii jest Fundacja Apikultura. Więcej informacji na temat kampanii „Podziękuj Pszczole” można znaleźć na stronie: https://apikultura.pl/podziekuj-pszczole/

Otwarcie Pasieki w ramach kampanii społecznej „Podziękuj Pszczole”.

02.08.2023, godzina 11:00 – 14:00

Klecza Dolna – współrzędne pasieki: 49°52’27.4”N 19°33’38.5”E

Źródło:

Fundacja Apikultura