Jesień dla urody – Terapia kolagenowa w pielęgnacji osłabionej skóry po lecie

Przyszła jesień, a wraz z nią czas na to, aby w sposób szczególny zatroszczyć się o osłabioną letnimi przygodami skórę. Latem jest ona bowiem narażona na wiele czynników mogących uszkodzić ją lub osłabić. Słońce, wiatr, sól, chlor, pot i zanieczyszczenia, to tylko niektóre z nich. Wspomniane czynniki mają szczególny wpływ na degradację włókien kolagenowych w skórze, a to prowadzi do widocznych zmian w wyglądzie, takich jak pojawienie się lub pogłębienie bruzd i zmarszczek, zwiotczenia czy przesuszenie. Kolagen typu I, którego podstawową jednostką strukturalną jest tropokolagen typu I, ma ogromne znaczenie dla wyglądu i kondycji skóry, gdyż jest białkiem, które stanowi jej podstawowy składnik budulcowy. Jest odpowiedzialny za jej jędrność, elastyczność i nawilżenie.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Fot. pexels-andrea-piacquadio

Kolagen tworzy w skórze swoistą siatkę, która zapewnia jej sprężystość i opór na uszkodzenia mechaniczne. Kolagen jest również niezbędny dla prawidłowego gojenia się ran i blizn, a także dla ochrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia. Niestety, z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie maleje, co prowadzi do osłabienia struktury skóry i pojawienia się oznak starzenia. Skóra staje się cieńsza, sucha, zwiotczała i pokryta zmarszczkami. Ponadto, na spadek poziomu kolagenu, wpływają również inne czynniki. Między innymi te wspomniane wcześniej, które szczególnie latem dają się we znaki i zwiększają swą destrukcyjną siłę. Dlatego po lecie warto szczególnie zadbać o skórę stawiając na regenerację, wygładzenie i nawilżenie, a także odbudowę kolagenu, by przywrócić jej zdrowy, młody i piękny wygląd.

Regeneracja i odmładzanie

Regeneracja skóry i likwidacja widocznych oznak starzenia po lecie, ma ogromny wpływ na estetykę i młody wygląd skóry. Tradycyjna, regularna pielęgnacja domowa oparta na stosowaniu kolejno maski, serum i kremu, to standard pielęgnacyjny, który może okazać się jednak niewystarczający, aby poradzić sobie z uszkodzoną skóra po lecie. Z pomocą przychodzą profesjonalne zabiegi, które pozwolą na uzyskanie szybszych, precyzyjnych i bardziej widocznych efektów. Jednym z najpopularniejszych skutecznych zabiegów jest mezoterapia. Polega ona na wprowadzaniu w głąb skóry substancji aktywnych, mających na celu poprawę jej wyglądu i kondycji. Mezoterapia może być stosowana nie tylko na twarz, ale także na ciało i skórę głowy. W zależności od sposobu wprowadzania substancji aktywnych w skórę, wyróżnia się kilka rodzajów mezoterapii, między innymi mezoterapię igłową oraz mikroigłowa. Mezoterapia igłowa daje najszybsze i najbardziej widoczne efekty. Polega ona na wykonywaniu drobnych nakłuć skóry za pomocą cienkiej igły i wstrzykiwaniu preparatu w skórę właściwą lub tkankę podskórną. Zabieg mezoterapii rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry i jej dezynfekcji. Następnie specjalista dobiera odpowiedni preparat do mezoterapii, dostosowany do potrzeb i problemów skóry pacjenta. Preparat może być pojedynczą substancją aktywną lub mieszanką kilku składników (tzw. koktajl). Jest to zabieg, po którym zazwyczaj tego samego dnia możemy wrócić do swoich codziennych zadań. Średnio zabieg trwa od 15 do 60 minut w zależności od metody i obszaru zabiegowego. Wspomniane preparaty do mezoterapii mogą zawierać różne składniki aktywne, występujące samodzielnie, lub połączone w koktajle.

Tropokolagen i inne składniki aktywne w mezoterapii

Do jednych z najbardziej bezpiecznych, a jednocześnie skutecznych składników zalicza się tropokolagen. Jest to prekursor dojrzałego kolagenu, czyli „źródła młodości”, który dostarczony do skóry za pomocą zabiegów iniekcyjnych, opiera swoje działanie na bezpośrednim wbudowaniu się w uszkodzone struktury kolagenowe w tkankach, a także stymulowanie organizmu do zwiększania ilości już obecnych w nim włókien kolagenowych. Tropokolagen, (w odróżnieniu od dojrzałej postaci kolagenu, który musi zostać rozłożony na aminokwasy, aby działać regenerująco), natychmiast wnika we włókna kolagenowe nie tylko je regenerując, ale także uzupełniając w nich braki oraz pomnażając je. Tropokolagen jako biostymulator opierający swoje działanie na naturalnych procesach zachodzących w organizmie, redukuje widoczne zmarszczki, zapobiega powstawaniu nowych, wygładza blizny, likwiduje zwiotczenia, długofalowo wzmacnia biorusztowanie twarzy, utrzymując między innymi odpowiednie napięcie skóry i mięśni, co wpływa na zachowanie prawidłowego owalu twarzy. Jednym z popularnych składników aktywnych, wspomagających dojrzewanie kolagenu, jest witamina C. Jest ona  silnym antyoksydantem, który chroni skórę przed wolnymi rodnikami i starzeniem się. Witamina C rozjaśnia skórę, poprawia jej koloryt, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, wzmacnia naczynia krwionośne i ma działanie przeciwzapalne.

Kolagen precyzyjnie w miejsce problemu

Oprócz zabiegów kolagenowych mających kluczowe znaczenie dla poprawy wyglądu skóry, warto stosować dietę bogatą w naturalny kolagen. Chcąc dodatkowo zwiększyć ilość kolagenu poprzez wprowadzenie kolagenowych suplementów diety, należy pamiętać, że w ten sposób suplementowany  kolagen nie może precyzyjnie dotrzeć do miejsca, gdzie go brakuje, ponieważ nie ma mechanizmu selektywnego transportu. Organizm sam decyduje, gdzie wykorzysta dostarczony kolagen i w jakiej ilości. Nie można więc zagwarantować, że kolagen w suplementach poprawi stan konkretnej części ciała, np. skóry twarzy czy szyi. Precyzyjne dotarcie kolagenu do konkretnych, problematycznych obszarów, możliwe jest tylko za pomocą profesjonalnych zabiegów stosowanych na wybrane partie ciała.  Dzięki regularnej pielęgnacji, zabiegom estetycznym i kolagenowemu wsparciu, skóra będzie zdrowa, odzyska sprężystość i blask. Warto więc poświęcić trochę czasu na jesienną pielęgnację, aby cieszyć się gładkością i jędrnością, a także satysfakcjonującym młodym wyglądem i dobrym samopoczuciem.

GUNA
Guna Medical Device to włoski producent innowacyjnych kolagenowych wyrobów medycznych. Preparaty Guna powstają w nowoczesnej fabryce w Mediolanie. Marka Guna jest obecna w ponad 30 krajach Europy oraz w USA. Poza działalnością badawczą, produkcyjną i marketingową, GUNA bierze udział w wielu inicjatywach naukowych i kulturalnych, skierowanych do lekarzy i farmaceutów. Współpracuje z licznymi stowarzyszeniami medycznymi, farmaceutycznymi i uniwersytetami. Firma nieustannie inwestuje w badania naukowe i innowacyjne technologie.

Źródło:

GUNA, fot. Pexels