Jakie zabawki wybrać dla kilkulatka?

Każde dziecko lubi zabawki… Wybierając je, warto pamiętać jednak, że to nie tylko przedmiot rozrywki, ale również cenne narzędzie wspierające rozwój malucha. Wybór właściwych zabawek dla dzieci może zatem mieć kluczowe znaczenie z punktu widzenia rozwoju kreatywności, umiejętności poznawczych i społecznych. Podpowiadamy, na jakich zabawkach warto się skupić i czy warto decydować się na typowe zabawki edukacyjne.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Kicia Kocia

1. Zestawy klocków – zabawki na wiele lat

2. Zabawki sensoryczne dla najmłodszych

3. Gry planszowe

Oczywiście, możliwości jest znacznie więcej niż te przywołane poniżej. W sklepach znajdziemy zarówno pojedyncze produkty, jak i całe serie zabawek wykorzystujące wizerunki ulubionych bohaterów dziecka. Warto kierować się zainteresowaniami. Za przykład mogą posłużyć sygnowane logo marki Bruder zabawki, wśród których znajdziemy pojazdy i maszyny rolnicze, także mniej typowe jak siewnik czy rozsiewacz nawozów.

Zestawy klocków – zabawki na wiele lat

Klocki należą do tych zabawek, które nie nudzą się dzieciom przez długi czas. Są idealne dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku, a możliwości wykorzystania ich w trakcie zabawy są w zasadzie nieograniczone. To zabawki, które rozwijają wyobraźnię, zdolności konstrukcyjne oraz umiejętność rozwiązywania problemów.

W przypadku kilkulatków wybieraj klocki duże, łatwe do trzymania i łączenia. Dzięki nim już nawet najmłodsze dzieci mogą tworzyć własne budowle, co sprzyja rozwojowi kreatywności oraz motoryki. Dla starszaków odpowiednie będą mniejsze elementy. Z czasem można zwiększać poziom trudności i rozwijać kreatywność, łącząc ze sobą części różnych zestawów.

Zabawki sensoryczne dla najmłodszych

Myśląc o rozwoju zmysłów dziecka, warto wybrać zabawki sensoryczne. Pomagają one w poznawaniu różnych faktur, kształtów i zapachów, wpływając na wrażliwość zmysłów dziecka i to, jak odbiera ono świat. Także i w tym przypadku łatwo dopasować je do wieku i etapu rozwoju. Maluch najwięcej skorzysta na kostkach sensorycznych oraz specjalnych książeczkach wykonanych z materiałów o szczególnej fakturze, na przykład szorstkich, puszystych czy śliskich. Często są one wyposażone w dodatkowe elementy, na przykład plastikowe gryzaki, bezpieczne lusterka czy miejsca wydające dźwięki.

Dla starszych dzieci przeznaczone są różnego rodzaju masy plastyczne, w tym ciastolina, plastelina, piankolina oraz gniotki.

Gry planszowe

Gry planszowe uczą strategicznego myślenia, cierpliwości oraz współpracy z innymi. Wybierając gry odpowiednie dla przedszkolaków, warto zwrócić uwagę na te, które mają prostą mechanikę, kolorowe elementy i przyciągające ilustracje. To doskonała okazja do nauki zasad fair play i emocjonalnej inteligencji.

Źródło:

Materiał partnera, fot. Flickr