Jakie prawa przysługują rodzicom na urlopie macierzyńskim i ojcowskim?

Urlop macierzyński i ojcowski to kluczowy czas dla rodziców, który pozwala im spędzić pierwsze chwile życia dziecka razem i zadbać o jego rozwój. Jakie prawa przysługują rodzicom w Polsce na tym etapie? W artykule przyjrzymy się szczegółowo przepisom dotyczącym urlopów związanych z rodzicielstwem.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Jakie prawa przysługują rodzicom na urlopie macierzyńskim i ojcowskim?

Urlop macierzyński – jakie prawa przysługują matce?

Każda matka zatrudniona na umowę o pracę w Polsce ma prawo do urlopu macierzyńskiego, który wynosi od 20 do 37 tygodni, w zależności od liczby urodzonych dzieci. W czasie urlopu kobieta otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 100% podstawy wymiaru przez pierwsze 6 tygodni, a następnie 60% przez resztę okresu. Urlop macierzyński jest obligatoryjny i nie może zostać przerwany, chyba że matka zdecyduje się powrócić do pracy po minimalnym okresie 14 tygodni.

Urlop ojcowski – co przysługuje ojcom?

Ojciec zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, który może wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Urlop ten jest pełnopłatny, co oznacza, że ojciec otrzymuje 100% wynagrodzenia. Urlop ojcowski daje ojcom możliwość budowania więzi z dzieckiem i wspierania matki w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Urlop rodzicielski – wspólna odpowiedzialność

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 tygodni (lub 34 w przypadku ciąży mnogiej). Mogą podzielić ten czas między sobą lub wykorzystać go w całości przez jednego z rodziców. Urlop rodzicielski jest płatny w wysokości 60% podstawy wymiaru, jednak rodzice mają możliwość podwyższenia tej kwoty do 80% poprzez wcześniejsze zgłoszenie chęci pełnopłatnego korzystania z urlopu przez pierwsze 6 tygodni.

Kiedy warto skorzystać z urlopu wychowawczego?

Urlop wychowawczy, dostępny do czasu ukończenia przez dziecko 6 roku życia, pozwala rodzicom na pozostanie w domu z dzieckiem, jednak jest bezpłatny. Daje on możliwość elastycznego dostosowania pracy do potrzeb rodziny. Wymaga jednak wcześniejszego zgłoszenia pracodawcy oraz zachowania minimum sześciomiesięcznego stażu pracy.

Jakie prawa mają rodzice w czasie urlopu?

Rodzice przebywający na urlopie związanym z rodzicielstwem są chronieni przez przepisy prawa pracy. Pracodawca nie może zwolnić ani zmienić warunków pracy pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim, ojcowskim, rodzicielskim czy wychowawczym. Taka ochrona trwa aż do zakończenia urlopu.

Podsumowanie

Zrozumienie praw przysługujących rodzicom na różnych etapach urlopów związanych z rodzicielstwem pozwala na pełne wykorzystanie dostępnych możliwości. Dzięki temu rodzice mogą zapewnić sobie czas na budowanie więzi z dzieckiem i wspierać jego rozwój już od pierwszych dni życia.

Źródło:

all4mom, fot. AI