Jak zadbać o bezpieczeństwo w internecie, wybierając ofertę na kartę dla dziecka?

W dzisiejszych czasach bez internetu ani rusz – jest niezbędny nie tylko do zabawy czy kontaktów ze znajomymi i rodziną, ale też do nauki, rozwoju, poszerzania swoich horyzontów, a także realizowania wielu pasji. Niestety, wiążą się z nim również pewne zagrożenia, o których warto pamiętać, wybierając ofertę na kartę dla dziecka. Już sama decyzja o zakupie określonego pakietu, i tym samym wyborze operatora, ma w tym kontekście znaczenie – wyjaśniamy!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
lmigkrmtclmlnte

Bezpieczeństwo dzieci w internecie, a oferta na kartę dla dziecka

Najmłodsi mają teraz bardzo łatwy dostęp do sieci. Bez wątpienia jest to zjawisko niosące za sobą pozytywne skutki, a internet w pewnym sensie jest dziś wręcz niezbędny (szkoła online, zajęcia pozalekcyjne itp.). Nic więc dziwnego, że większość rodziców poszukuje oferty na kartę dla dziecka, która będzie zapewniała jak największą liczbę GB do wykorzystania. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że choć internet faktycznie ma wiele zalet, to wraz z jego pojawieniem się powstały też nowe zagrożenia. Konieczne jest zatem bliższe przyjrzenie się tematowi – bo bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu!

bezpieczeństwo w sieci
Fot. materiał partnera

Cyberzagrożenia a dzieci – na co uważać?

Jednym z zagrożeń występujących w sieci jest phishing, czyli wyciąganie od użytkowników cennych informacji, jak np. hasła do kont czy nawet tożsamość. Metod jest w tym zakresie wiele, w tym, chociażby wysyłanie maili lub wiadomości na różnego rodzaju komunikatorach, w których ktoś podszywa się pod bliską osobę. Wydawać by się mogło, że tego typu zagrożenie nie dotyczy dzieci. Zdarza się, że nieświadomie podamy pociechom pewne dane czy zalogujemy się na ich telefonie do banku… i nieszczęście gotowe.

W kontekście najmłodszych należy jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na cyberprzemoc, w tym np. cyberprześladowanie. Charakteryzuje się regularnym wysyłaniem danej osobie obraźliwych wiadomości lub rozsyłaniem tych, które to ona napisała, co ma na celu poniżenie jej. Co ważne, tego typu zagrożenie może wystąpić nie tylko za pośrednictwem popularnych komunikatorów czy aplikacji, lecz także np. podczas grania online.

Bardzo niebezpieczne dla psychiki dziecka są również tzw. patostreamy, czyli internetowe transmisje, które prezentują zachowania agresywne, przemocowe, wulgarne – każde z nich może oddziaływać na najmłodszych, naruszając ich strukturę psychiczną. Często mogą dawać też przykład czy zachęcenie, do podejmowania podobnych działań.

Fot. materiał partnera

Jak zabezpieczyć swoją pociechę? Edukacja!

Niestety, dzieci nie zawsze są na tyle czujne, by w porę wychwycić zagrożenie (zresztą nie tylko one – dorośli też często padają ofiarami cyberprzestępstw). Warto zatem trzymać rękę na pulsie. Po pierwsze, konieczne jest regularne edukowanie dziecka na temat bezpiecznego korzystania z sieci. W sposób dostosowany do wieku należy tłumaczyć, jakie zachowania nie są w porządku i kiedy koniecznie powinny zgłosić się do osoby dorosłej. W internecie dostępne są liczne materiały wideo czy e-learningi, które przygotowali specjaliści pracujący z dziećmi – doskonale edukują najmłodszych o problemie.

Po drugie, niezwykle ważna jest edukacja siebie, zwłaszcza jeśli dziecko już zetknęło się z jakąś formą cyberprzemocy i nie do końca mamy wiedzę, jak można mu pomóc lub ustrzec przed kolejnymi takimi przypadkami. Istnieją nawet specjalistyczne poradnie zajmujące się tematyką dziecięcego funkcjonowania w internecie. Wsparcie znajdują tam nie tylko młodzi ludzie, lecz także rodzice, którzy potrzebują pomocy w kształtowaniu zdrowych nawyków korzystania z technologii, jak również nauczyciele czy pedagodzy na co dzień pracujący z dziećmi.

karta dla dziecka
Fot. materiał partnera

Oferta na kartę dla dziecka – jak może wesprzeć bezpieczeństwo?

Pomocne mogą okazać się również specjalne aplikacje dla rodziców i opiekunów, np. Bezpieczna Rodzina, która może uzupełnić ofertę na kartę dla dziecka w Play. W JuniorBox przez pierwszy miesiąc jest bowiem darmowa, co pozwala przetestować jej działanie (zarówno te mające zabezpieczyć najmłodszych w świecie online, jak i w normalnym życiu). Co umożliwia tego typu apka?

  • Pozwala ustawić dzienne limity korzystania z telefonu czy różnego rodzaju aplikacji lub stron www – warto przy tym podkreślić, że już przed kilkoma laty duża część dzieci spędzała ze swoim smartfonem nawet do 5 godzin dziennie!
  • Umożliwia zlokalizowanie telefonu – zarówno w przypadku jego zagubienia, jak i sprawdzenia, gdzie aktualnie przebywa dziecko (lub inna bliska osoba przypisana do apki).
  • Co ważne, nie jest to typowe śledzenie, a lokalizowanie wybranych osób w określonych strefach, jak np. dom czy przedszkole – dzięki temu można sprawdzić, czy przykładowo maluch, którego w danym dniu miała odebrać sąsiadka, dotarł już bezpiecznie na miejsce.
  • W wersji Premium jest też możliwość sprawdzenia historii wyszukiwania, w tym także wyszukiwania na YouTube.
  • Istnieje też opcja zdalnej blokady telefonu lub zablokowania konkretnych aplikacji (również w wersji Bezpiecznej rodziny Premium).
  • Dzięki aplikacji dziecko może też wysyłać zgłoszenia o zagrożeniu (SOS) lub potwierdzające, że jest bezpieczne (Zgłoszenie OK).

Oczywiście nie uchronimy swojej pociechy przed każdym możliwym zagrożeniem. Jeśli jednak jest możliwość w jakikolwiek sposób zwiększyć bezpieczeństwo poprzez wybór określonej oferty na kartę dla dziecka, warto spróbować!

Źródło:

Materiał partnera