Jak zachęcić dziecko do nauki nowego języka? Ferie to dobry czas

Obecnie ferie trwają w aż pięciu województwach, a uczniowie czterech regionów wciąż czekają na dwutygodniową przerwę od szkoły. Jak wynika z najnowszych badań zaledwie co czwarta rodzina zdecyduje się na wyjazd, jednak nawet podczas wypoczynku Polacy będą mocno ciąć wydatki – aż 73 proc. z nich będzie oszczędzać na standardzie hotelu i jego lokalizacji czy wyżywieniu. [1]. W jaki sposób zorganizować dziecku czas, jeśli grafik nie jest w pełni wypełniony zimowym wyjazdem? Ferie to odpowiedni moment na naukę języków obcych. Dlaczego właśnie wtedy warto sięgnąć po takie rozwiązanie?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Uczniowie polskich szkół z utęsknieniem czekają na pierwsze miesiące nowego roku. To właśnie wtedy przypadają ferie, podczas których mogą odpocząć, ale także spędzić kreatywnie czas na ulubionych zajęciach. To wcale nie musi oznaczać nudnych chwil w domu.

Dlaczego dobrym momentem na rozpoczęcie nauki są ferie?

Ciągle rosnące ceny powodują, że wielu rodziców szuka alternatywnych rozwiązań na zapewnienie swoim dzieciom rozrywki podczas ferii. Wśród ofert na rynku królują półkolonie, specjalne spektakle dla dzieci, ale także kursy językowe dla najmłodszych. Chociaż rozpoczęcie nauki nowego języka to wyzwanie, które kojarzone jest z rozwojem kompetencji w dorosłym życiu, należy pamiętać, że jest to także cel, do którego warto zachęcić uczniów szkół podstawowych i licealnych.

Dobry czas na start
Ferie są idealną okazją, by uczniowie skorzystali z zajęć językowych. Dlaczego? Podczas dwutygodniowej przerwy dzieci mają dużo wolnego, a ich organizmy są wypoczęte i zrelaksowane. Jest to dobry czas, by bez presji nabyć nowe kompetencje językowe. Bez względu na to czy będzie to kontynuacja nauki znanego już języka czy lekcje od postaw, warto, by dziecko mogło wziąć udział w wyborze formy zajęć. Niejednokrotnie właśnie w czasie zimowej przerwy również rodzice mają urlop w pracy, więc jest do dobry moment na podjęcie rozmowy z dzieckiem o tym, czego oczekuje od takich ćwiczeń.


– Ferie sprzyjają temu, by zachęcić dzieci i młodzież do poznania nowego języka obcego. Dwutygodniowa przerwa od nauki pozwala nie tylko wypocząć, ale także sprawia, że część dzieci zaczyna się nudzić. Warto wykorzystać ten moment, żeby wspólnie poszukać interesującego zajęcia. Jednym z nich może być właśnie nauka języka obcego, która posiada wiele zalet. Nie tylko wpływa ona na rozwój zdolności poznawczych mózgu, ale także pozwala odkryć nową pasję. Najważniejsze jest jednak odpowiednie podejście do tego procesu. Nie należy naciskać na dziecko, a raczej podejść do nauki w przyjemny sposób – wyjaśniać, dlaczego warto poznać dany język, przekazywać ciekawostki i zadbać o kreatywną formę nauki – mówi Julia Kuberska, Head of Education Tutore Poland.

Gdzie najlepiej uczyć się języka obcego?
Rodzice, szukając odpowiednich zajęć dla swojego dziecka, mają obecnie wiele opcji do wyboru. Na rynku dostępne są zróżnicowane oferty – począwszy od tradycyjnych zajęć stacjonarnych, poprzez spotkania online czy hybrydowe, aż po zimowe obozy językowe. Wybór metody nauczania zależy od indywidualnych preferencji dziecka. Niektórzy potrzebują spotkań sam na sam z nauczycielem, a inni zdecydowanie lepiej przyswajają wiedzę w lżejszej formie, połączonej z aktywnością fizyczną, na przykład w czasie obozów sportowo-językowych.

– Najmłodsi uczniowie są wychowani w świecie nowych technologii, dlatego naturalne jest, że również taka forma edukacji jest dla nich najbardziej atrakcyjna. Podczas zajęć z uczniami warto wykorzystywać elementy grywalizacji, czyli wykorzystywania motywu gier w edukacji. Pozwala to zwiększyć zainteresowanie młodzieży samym procesem nauki, ale także pozytywnie wpływa na motywację – dodaje Kuberska.

Nowy język. Jak go wybrać?
Wybór nowego języka powinien być wspólną decyzją. Jeśli dziecko chce zacząć edukację, warto najpierw zastanowić się co je interesuje. Jest pasjonatem gotowania? Może zainteresuje go nauka języka włoskiego, by podczas kolejnych wakacji samodzielnie zamówić ulubioną pizzę w restauracji. Chodzi na dodatkowe zajęcia taneczne? Być może chciałoby także bliżej poznać kulturę i język Hiszpanii, która słynie z flamenco. Najważniejsze jest to, by powtarzać dziecku, że samo może zdecydować, którego języka chce się nauczyć. Ferie – nawet te spędzone w domu – mogą okazać się niezwykle kreatywnie spędzonym czasem. Skorzystanie z oferty zajęć językowych podczas przerwy od szkoły może zaprocentować w przyszłości narodzeniem się nowej pasji.

[1] Badanie przeprowadzone na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Wiener.

Tutore Poland
Tutore Poland to spółka technologiczna, w której skład wchodzą: Tutore, ProfiLingua i Lang Media. Oferuje edukację klientom indywidualnym i biznesowym za pośrednictwem komputera, tabletu, smartfona oraz w szkołach stacjonarnych w całej Polsce. W bogatym portfolio Tutore Poland znajdują się dziesiątki kursów m.in. języków obcych, przedmiotów szkolnych czy programowania, grafiki komputerowej, a także gry na instrumentach. Za zadowoleniem ponad pół miliona klientów stoi wyspecjalizowana grupa 2100 nauczycieli.

Źródło:

Tutore Poland