Raport obrazujący zjawisko korzystania z urządzeń ekranowych przez dzieci opublikowany w 2024 roku przez Novakid [1] wskazał, że aktualnie jedną z najczęściej podejmowanych przez najmłodszych aktywności “ekranowych” jest nauka online. W 2022 r. 68% polskich rodziców twierdziło, że ich dzieci spędzają mniej niż dwie godziny tygodniowo realizując taką formę nauki, podczas gdy tylko 4% przekroczyło sześć godzin tygodniowo. W 2024 r. już 33% rodziców wskazało, że ich dzieci spędzają średnio 1 godzinę dziennie na zajęciach edukacyjnych przed ekranem. Jest to ponad 8-krotny wzrost w ciągu zaledwie dwóch lat.
Rosnąca popularność używania ekranów w edukacji sugeruje pozytywny trend w kierunku wykorzystania technologii do nauki w Polsce. Odpowiednio dostosowane zajęcia edukacyjne bazujące na technologii mogą być cennym narzędziem w rozwoju dziecka już od najmłodszych lat. Potwierdza to również badanie portalu Common Sense Media, które wykazało, że 75% rodziców jest zadowolonych z tego, że ich dzieci mogą się uczyć dzięki mediom cyfrowym.
– Wiemy, że rodzice mogą mieć obawy co do tego, że ich dzieci spędzają dużo czasu przed ekranami, ale nasze badania pokazują, że gdy są one odpowiednio używane, mogą zmienić podejście dziecka do nauki. Zaprojektowaliśmy Novakid Junior, aby stworzyć angażujące i dostępne dla wszystkich narzędzie, które zainspiruje dzieci do mówienia po angielsku – mówi Max Azarov, CEO i współzałożyciel Novakid.

Naturalne środowisko nauki
Aplikacja Novakid Junior składa się obecnie z 50 lekcji dla dzieci, które swoją tematyką obejmują obecnie podstawowy zakres słownictwa związany na przykład ze zwierzętami czy pojazdami. W najbliższych tygodniach w ofercie aplikacji będą pojawiać się kolejne lekcje z zupełnie nowym zakresem tematycznym.
Główną zaletą aplikacji jest jej dostosowanie do potrzeb najmłodszych użytkowników z uwzględnieniem każdego etapu wiekowego. W ramach Novakid Junior dostępne są łatwe w użyciu symulatory konwersacji i ćwiczenia wymowy oparte na sztucznej inteligencji, które pomagają dzieciom nabrać pewności siebie. Zastosowane narzędzia AI, takie jak rozpoznawanie mowy i opinii, zwiększają zaangażowanie dziecka w realizację ćwiczeń. Dodatkowo, aplikacja oferuje naukę podstawowego słownictwa, gramatyki, tworzenia prostych zdań, czytania ze zrozumieniem oraz słuchania. Interaktywne ćwiczenia ułatwiają zrozumienie, jak słowa współdziałają ze sobą, dzięki czemu dziecko odkrywa, jak mówić po angielsku wyraźnie i pewnie. Narzędzie rozpoznawania głosu pomaga natomiast dziecku odkryć, jak litery tworzą dźwięki i jak łączą się, tworząc słowa.
– Nauczanie angielskiego małych dzieci jest jak sadzenie ogrodu – musisz zasadzić nasiona we właściwym czasie, gdy gleba jest gotowa, a następnie zapewnić dużo słońca i wody przez kilka sezonów – mówi Toby Mather, dyrektor ds. produktów w Novakid. – Dzieci najczęściej rozpoczynają dodatkowe zajęcia z języka angielskiego w wieku 6 lub 7 lat, czyli dość późno. Dzięki naszej bezpłatnej aplikacji jesteśmy w stanie zasiać ziarno wcześniej, kiedy mózg dziecka jest najbardziej przystosowany do rozpoczęcia nauki drugiego języka – dodaje Toby Mather.

Grywalizacja i zaangażowanie
Aplikacja oferuje interaktywne zajęcia edukacyjne oparte na grach, dzięki czemu nauka staje się nie tylko skuteczna, ale także przyjemna. Co więcej, elastyczne i powtarzalne lekcje łatwo dopasowują się do rodzinnego harmonogramu, umożliwiając naukę w dogodnym momencie. Dodatkowo, wspólne ćwiczenia stwarzają doskonałą okazję do budowania więzi między rodzicem a dzieckiem, co sprawia, że nauka staje się jeszcze bardziej angażująca. Ponadto, aplikacja kładzie duży nacisk na ćwiczenia mówienia, wspierając naturalny rozwój języka i pomagając dziecku nabrać pewności siebie w komunikacji. Przyjazny interfejs, zaprojektowany specjalnie z myślą o młodych uczniach, sprawia, że korzystanie z aplikacji jest intuicyjne i bezproblemowe. Tutaj można zapoznać się z jej działaniem. Aplikacja Novakid Junior jest dostępna bezpłatnie tutaj: www.novakid.pl/junior.