Jak urządzić wygodną łazienkę?

Łazienka to wyjątkowa część domu, w której na często niewielkim metrażu organizujemy strefy związane z utrzymaniem higieny, pielęgnacją ciała, a nierzadko także praniem. Odpowiedni projekt tego wnętrza, który uwzględni nie tylko możliwość wykorzystania każdej wolnej przestrzeni, ale także potrzeby użytkowników, to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy cieszyć się wygodną łazienką. Poznajcie nasze sprawdzone pomysły!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
FERRO VITTO BLACK VERDELINE, baterie, fot. Ferro

Zdecyduj się na kompaktowe rozwiązania

Wygodna łazienka to przede wszystkim przestrzeń funkcjonalna. Wszystkie sprzęty powinny być tu ustawione względem siebie w odpowiednich odległościach, a ich wielkość i wysokość montażu musi być dopasowana do wszystkich domowników. Warto zadbać także o właściwy dobór armatury do konkretnych modeli umywalki czy wanny. Użytkownicy muszą mieć możliwość swobodnego korzystania z baterii – uruchamiania wypływu za pomocą pokręteł, łatwego sięgania po rączkę prysznicową, czy w końcu bezproblemowego włożenia rąk pod strumień wody. Baterie z kolekcji Zicco wyróżniają się ciekawymi rozwiązaniami pod względem sposobu montażu (np. natynkowe i podtynkowe), a także funkcji. Znajdziemy w niej np. model umywalkowo-wannowy.

Niezależnie od tego, jaką przestrzenią łazienki dysponujemy, zadbajmy o odpowiednią liczbę szafek i miejsc do przechowywania kosmetyków i kąpielowych akcesoriów. Warto postawić na wykorzystanie przestrzeni pod umywalką, a także np. nad zabudową podtynkowego systemu spłukującego. Szafka tam umieszczona nie będzie głęboka, ale z pewnością pomieści sporo drobnych elementów. Decydujmy się na rozwiązania kompaktowe – lepiej znaleźć więcej miejsca na wannę z parawanem, niż ustawiać obok siebie małą wannę i niewielką kabinę.

FERRO ZICCO, bateria umywalkowa stojąca ZICCO bateria wannowa, z zestawem natryskowym akcesoria Smile, fot. Ferro
FERRO ZICCO, bateria umywalkowa stojąca ZICCO bateria wannowa, z zestawem natryskowym akcesoria Smile, fot. Ferro

Zaprojektuj duży blat

Najważniejszym punktem łazienki dla wielu jest strefa umywalki. Spędzamy tu sporo czasu, który przeznaczamy także na zabiegi pielęgnacyjne. Tę przestrzeń warto wyposażyć w odpowiedniej wielkości umywalkę, która pozwoli na swobodne mycie rąk czy twarzy, a także w dopasowaną do niej baterię. Jednouchwytowy model z kolekcji Savio z wbudowanym regulatorem pozwoli na precyzyjne sterowanie wypływem wody i szybkie ustawienie temperatury. Idealnym dopełnieniem tej strefy będzie duży blat. Nawet w niewielkiej łazience, warto wygospodarować na niego maksimum miejsca. Blat jest idealnym miejscem na odkładanie kosmetyków i akcesoriów podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Tu wszystko będziemy mieć pod ręką. Dodatkowo można na nim zorganizować strefę przechowywania, bądź wykorzystać go na ustawienie klimatycznych bibelotów, np. świec czy nawet roślin.

FERRO, SAVIO bateria umywalkowa stojaca, SAVIO bateria wannowa ścienna, fot. Ferro
FERRO, SAVIO bateria umywalkowa stojaca, SAVIO bateria wannowa ścienna, fot. Ferro

Postaw na nowoczesną kabinę

Bardzo często w łazience chcemy móc korzystać zarówno z wanny, jak i kabiny prysznicowej. W efekcie bywa, że decydujemy się na niewielkie wymiary tych sprzętów. Nie zawsze taki wybór jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Mała kabina prysznicowa ogranicza swobodne ruchy, powoduje, że podczas kąpieli uderzamy rękami o jej ścianki i nierzadko uniemożliwia nam zainstalowanie wewnątrz zestawu z deszczownią. Zamiast na ograniczonym metrażu wstawiać wannę i kabinę, lepiej postawić na wannę z parawanem nawannowym albo przestronny natrysk. Dziś ten ostatni wcale nie jest postrzegany wyłącznie jako synonim szybkiego mycia się. Dzięki zestawom z deszczownią, takim jak Squerto Lux Black, natrysk w strugach deszczu może być równie relaksujący i komfortowy, co kąpiel w wannie. Nowoczesne kabiny prysznicowe to także prawdziwe pole do popisu dla projektantów wnętrz. Dzięki rozwiązaniom takim, jak odpływy liniowe Super Slim Pro czy efektownym przeszkleniom, są wyjątkowo dekoracyjnym i funkcjonalnym elementem łazienki.

FERRO SUPER SLIM PRO, odpływ liniowy, ZICCO BLACK baterie, SQUERTO LUX BLACK, zestaw natryskowy przesuwny z deszczownią, fot. Ferro

Dobierz odpowiednie akcesoria

W pełni komfortowa łazienka wyposażona jest w odpowiednie akcesoria. To dzięki nim, takie detale jak mydło, papier toaletowy czy szczoteczki do zębów znajdują swoje miejsce. Elementy te powinny uzupełniać aranżację całej łazienki. Dlatego do baterii Vitto Black VerdeLine w wykończeniu matowej czerni, najlepiej dopasować spójne stylistycznie i kolorystycznie akcesoria z kolekcji Greta Black. Warto zadbać, by poszczególne elementy zamontowane zostały w miejscach, do których intuicyjnie sięgamy po ręcznik, mydło czy papier toaletowy. Wygodna łazienka to bowiem przestrzeń przemyślana w każdym detalu.

FERRO VITTO BLACK VERDELINE, baterie, fot. Ferro
FERRO VITTO BLACK VERDELINE, baterie, fot. Ferro

Źródło:

Ferro