Jak przekonać dziecko do wizyty u lekarza lub dentysty?

Wizyta u dentysty lub lekarza jest dla małego pacjenta czymś nowym i nieznanym, warto zatem odpowiednio przygotować dziecko do tego wydarzenia i przekonać, że nie jest to nic strasznego.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
zabawkowy zestaw lekarski

Dzieci bardzo często boją się wizyty u lekarza lub dentysty. Każdorazowe udanie się do gabinetu medycznego to dla malucha stresujący moment, który zazwyczaj poprzedzony jest płaczem lub też krzykiem. Czy jednak za każdym razem dziecko, jak i jego rodzice muszą przechodzić prawdziwą gehennę w takich sytuacjach? Może jednak da się przekonać dziecko, że wizyta u lekarza wcale nie oznacza najgorszego i może być normalnym przeżyciem?

Przykład idzie z góry

Jeżeli wspomniany problem dotyczy Twojego malucha to mamy dla Ciebie dobrą informację – istnieją sposoby, by przekonać dziecko do wizyty u lekarza czy też dentysty. Będzie to jednak wymagać nieco wysiłku oraz zaangażowania. Po pierwsze jako rodzic musisz zdawać sobie sprawę, że bardzo dużo zależy od Twojego nastawienia. Nie mówimy tutaj wyłącznie o samym momencie udania się do przychodni czy gabinetu. Dziecko to doskonały obserwator, który wychwytuje wszystko, co się wokół niego dzieje. Jeżeli zatem nawet mimochodem negatywnie wypowiadasz się o wizycie kontrolnej u lekarza to będzie to miało wpływ na postrzeganie przez dziecko. Staraj się więc okazywać radość z tego, że możesz zadbać o zdrowie poprzez różnego rodzaju badania. Niech dbanie o zdrowie będzie kojarzyło się pozytywnie.

Mów dziecku prawdę

Jeżeli dziecko boi się wizyt u lekarza to nie należy go okłamywać i obiecywać, że wizyta w gabinecie będzie niczym dzień w lunaparku. Dziecko poczuje bowiem wyłącznie rozczarowanie i utraci zaufanie do słów rodzica. Jeżeli zatem malucha czeka szczepienie lub też wizyta u dentysty to nie okłamuj go, że to nie będzie bolało. Wytłumacz dziecku, że przez chwilę będzie się czuło niekomfortowo, ale jest to potrzebne, żeby zachować dobre zdrowie.

Nie ukrywaj, kiedy ma się odbyć wizyta u lekarza

Oznajmienie dziecku w ostatniej chwili, że czeka go wizyta w gabinecie lekarskim to kiepski pomysł. Postaraj się zapowiedzieć dziecku z wyprzedzeniem, że czeka je tego rodzaju wydarzenie i systematycznie o tym przypominaj. Dziecko musi oswoić się z myślą o czekającym go zabiegu czy wizycie kontrolnej. Jeżeli to możliwe postaraj się również opowiedzieć maluchowi jak może wyglądać cały przebieg wizyty by nie czuło się ono zaskoczone tym co będzie tam czekać.

Lekarz z pozytywnym podejściem do dzieci jest kluczowy

Bycie wybitnym lekarzem nie koniecznie jest tożsame z posiadaniem umiejętności rozmawiania i obcowania z małymi pacjentami. Czasami konieczna może być zmiana lekarza rodzinnego na takiego z odpowiednim podejściem i doświadczeniem w pracy z dziećmi. Ciepłe słów czy też żart ze strony lekarza do dziecka pomoże małemu pacjentowi poczuć się pewniej i przezwyciężyć lęki.

Przygotowanie do wizyty u lekarza poprzez zabawę

Dzieci obawiają się tego, co nieznane. Pierwsze zetknięcie dziecka ze stetoskopem czy też patyczkiem laryngologicznym może być szokiem. Na całe szczęście dzieci mogą zaznajomić się z częścią wyposażenia gabinetu medycznego w najlepszy możliwy sposób, czyli poprzez zabawę. Wszystko za sprawą dostępnych na rynku zabawkowych zestawów lekarskich dla dzieci oraz innych gier i zabawa o medycznej tematyce. Dzięki nim pokażcie dziecku jak wygląda ciało człowieka, jak jest zbudowane czy też wytłumaczycie jak wygląda badanie stetoskopem.

Źródło:

Materiał partnera