Jak Polacy planują spędzić Boże Narodzenie?

Większa mobilność Polaków, atrakcyjne oferty i zmiany stylu życia powodują że część z nas nie spędza Bożego Narodzenia w domu, celebrując rodzinne spotkania w mniej tradycyjny sposób – wyjeżdżając. Gdzie wybierzemy się w sezonie 2023/2024?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Bel Mare & Aqua Resort

Boże Narodzenie kojarzymy z rodzinnymi spotkaniami, wspólnym kolędowaniem i choinką. Jednak trendy się zmieniają i część Polaków wybiera owszem, rodzinną atmosferę – ale na urlopie, bez intensywnych przygotowań, gruntownych porządków, gotowania 12 potraw oraz czasochłonnego dekorowania domu. Alternatywa jest kusząca – Boże Narodzenie to rodzinny, przepełniony niepowtarzalną atmosferą czas – czas który spędzimy z bliskimi, nie zasiadając do wigilijnej kolacji zmęczonymi jej przygotowaniem.

Boże Narodzenie w hotelu – święta poza domem wybiera coraz więcej Polaków

Święta Bożego Narodzenia to czas głęboko zakorzeniony w tradycji, jednak zmieniają się preferencje oraz styl życia. Coraz bardziej dostrzegalnym trendem jest spędzanie świąt poza własnym domem. Jak wynika z analizy portalu Travelplanet, jedna piąta (20 proc.) aktualnych rezerwacji zimowego wypoczynku w sezonie 23/24 obejmuje właśnie okres świąteczno-noworoczny. To znacznie więcej niż w 2022 roku.

———

———

Dlaczego Polacy decydują się na świąteczny wyjazd? Powodów jest kilka – część osób pragnie uciec od domowej krzątaniny wypoczywając w luksusowym, często zagranicznym hotelu; inni preferują białe szaleństwo i stoki narciarskie. Wreszcie pojawia się grupa klientów, którzy zmęczeni tłumami ciągnącymi na górskie szlaki, zamiast Krupówek wybierają Bałtyk. Ta grupa poszukuje nowych doświadczeń i unikalnych miejsc, które mogą uświetnić ich świąteczny czas,  oferując jednocześnie ciszę i spokój w ustronnym miejscu.

Święta nad morzem z rodziną, domowo i bez stresu

Najpopularniejsze kierunki świąteczno-sylwestrowych wyjazdów, to nadal góry. Jednak trend na Boże Narodzenie nad morzem z każdym rokiem staje się coraz silniejszy. Czyste powietrze w nadmorskich kurortach, brak tłumów, spokój i dobre ceny oraz oferta przekonują coraz więcej turystów. Wybrzeże Bałtyku zimą to świetne miejsce na wypoczynek dla tych, którzy cenią sobie ciszę, spokój i szum morskich fal.

Boże Narodzenie nad morzem będzie więc bezcennym czasem spędzonym w niecodziennym otoczeniu – plaża tonąca w śniegu to nie tylko widoki, ale też zdrowie – jesienią i zimą stężenie jodu jest najwyższe. Wiele hoteli przygotowało pakiety świąteczne obejmujące nocleg, wyżywienie i uroczystość wigilijną wraz z całą oprawą (koncert kolęd, prezenty, spotkanie z Mikołajem dla dzieci). Np. w ofercie Bel Mare & Aqua Resort możemy liczyć na przestronne rodzinne apartamenty (nie trzeba wynajmować wielu pokoi), bufety śniadaniowe i kolacyjne z menu dedykowanym dla dzieci, świąteczne animacje dla dzieci i dorosłych, sale gier, lodowisko czy uroczystą kolację opracowana przez szefa kuchni Kurta Schellera.

„Przy czym cały czas można poświęcić wyłącznie bliskim, gdyż obsługą spotkania zajmie się hotel. Bez listy zakupów, sprzątania i kuchennej krzątaniny. Bez martwienia się o udaną wigilijną kolację i męczącego sprzątania. Czas spędzony razem, ale bez pośpiechu i obowiązków to najlepszy podarunek dla rodziny. Boże Narodzenie w Bel Mare polecamy zapracowanym, którzy podczas świąt chcą odpocząć i naładować baterie”. – stwierdza dyrektor hotelu, Krzysztof Kraskowski.

Jak wyglądają świąteczne wyjazdy Polaków?

Jak donosi portal Travelist.pl, prawie 60 proc. klientów zarezerwowało świąteczny pobyt nad Bałtykiem. Dla porównania w 2022 roku bożonarodzeniowe rezerwacje w hotelach nad morzem stanowiły 43 proc. całości bookingów na ten okres – wzrost jest zatem znaczący. Powodem są m. in. korzystne ceny. Przykładowo pokój dwuosobowy w hotelu 4- lub 5- gwiazdkowym nad morzem klienci muszą zapłacić średnio 670 zł za dobę, podczas gdy rok temu było to 699 zł. Z kolei w górach tendencja jest odwrotna – przeciętny koszt doby hotelowej na Boże Narodzenie wynosi obecnie niemal 970 zł, o ponad 200 zł więcej niż w sezonie 2022.

Najpopularniejsze cele podróży na Boże Narodzenie to kolejno: Kołobrzeg, Gdańsk, Góry Świętokrzyskie, Ustronie Morskie i Szklarska Poręba. Blisko 70 proc. osób spędzających święta rodzinne poza domem planuje rozpocząć pobyt od 23 grudnia, 1/4 poszukuje zakwaterowania od 24 grudnia.

Na Wigilię poza domowymi pieleszami decydują się głównie rodziny z dziećmi. W hotelach najczęściej rezerwowanymi konfiguracjami pokoi są 2+2 i 2+1. Najchętniej wybierane są te hotele, które oferują szereg atrakcji dorosłym, a przede wszystkim młodszym członkom rodziny.

Źródło:

Bel Mare & Aqua Resort